+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hormonal Bozukluk Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)

Hormonal Bozukluk İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu Avantajları

Hormonal bozukluğa bağlı kısırlık için ICSI yöntemi de uygulanabilir. Bu yöntemde erkekten alınan spermler mikroskop altında incelenerek, mümkün olan en normal şekildeki spermler seçilir. Sonrasında bu spermler, mikroskop altında kadından alınan yumurtaya tek tek yerleştirilmektedir.

ICSI ya da testikuler sperm enjeksiyonu olarak da bilinen hormonal bozukluk intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu işlemi, bir mikroenjeksiyon tekniğidir ve asıl amacı döllenmeyi sağlamaktır. Özellikle erkek kısırlığında kullanılan tüp bebek tekniğinin başarısız olması durumunun önün geçilmesini sağlamaktadır. Direkt hamileliği sağlayan intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu, kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin yaklaşık %80’inde başarı sağlamıştır.

 [widget-241]

Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu nasıl yapılır sorunuza cevap verecek olursak hazırlık aşamasında klasik tüp bebek yöntemiyle aynı aşamalardan geçildiğini söyleyebiliriz. Kliniğimizde uygulanan ICSI yöntemi, laboratuvar ortamında farklılaşmaktadır.

Klasik tüp bebek tedavisi için IVF’da sperm ve yumurta laboratuvar koşullarında birleştirilir. Sonrasında anne adayına ovülasyon indüksiyonu ismi verilen yumurtalıkların uyarılmasını sağlayan bir işlem yapılır. Hormonal bozukluk intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu işleminde ise küçük bir iğne aracılığı ile sperm yumurtanın merkezine enjekte edilir. Döllenmiş olan yumurtalar 1 ila 5 gün arası laboratuvarda gelişirler. Bu aşamadan sonra anne adayının rahimine yerleştirilirler.

Sperm şekli ya da hareketi normal değilse, spermin yumurtaya bağlanma sorunu varsa, üreme kanallarındaki herhangi bir sorun sperm çıkışını engelliyorsa intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yönteminin kullanılması oldukça avantajlıdır.

[widget-242]

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu Bebeği Etkiler Mi?

Hormonal bozukluk intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu, bebeğin gelişimini etkilemeyen bir uygulamadır. Spermin enjekte edildiği iğnenin kalınlığı çok ince olduğundan herhangi bir sorun çıkmaz. Sperm enjeksiyonu normal gebeliklerde olduğu gibi bazı riskler taşır ancak normal gebelikte görülen risk oranlarından çok farklı değildir.

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu avantajları ile birlikte oldukça başarılı bir yöntemdir. Hormonal bozukluk intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu nasıl yapılır, ICSI yapılırken nelere dikkat edilir merak ediyorsanız kliniğimize ulaşabilir, üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici ile görüşebilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05