+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hormonal Bozukluk İlaç Tedavisi Uygulamaları

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi - Kısırlık İçin Kullanılan İlaçlar Neler?

Erkeklerde hormon bozukluğu, belirli bir hormonun vücudunda çok az veya çok fazla olması durumunda ortaya çıkar. Erkeklerde hormonal bozukluk ilaç tedavisi uygulanmadan önce kısırlığın sebebini araştırırken, sperm sayısının az olması veya sperm hiç olmaması gibi hormonal problemler üzerinde durulmalıdır.

Erkek infertilitesi bakımından incelendiğinde homonal bozukluk kaynaklı kısırlık en sık karşılaşılan durum olmaktadır. Kısırlık hormon tedavisi için erkeklerde FSH, LH hormon salgısının az olması en sık karşılaşılan hormon bozukluğudur. Kandaki testosteron azlığını telafi etmek üzere hormon tedavisi belirlenmektedir.

[widget-241]

Kısırlık Neden Olur? Hormonal Bozukluk İlaç Tedavisi ile Giderilebilir mi?

Erkeklerde kısırlık, genellikle sperm üretimi, sperm kalitesi veya sperm taşınması ile ilgili sorunlarla ilişkilidir. Testosteron veya diğer hormonların yetersiz üretimi, testislerdeki damarların genişlemesi sonucu testislerin yeterince soğutulamaması ve sperm üretiminin bozulması, doğuştan gelen veya enfeksiyon sonrası oluşan kanalların tıkanıklığı, retrogard ejakülasyon gibi durumlar, klinefelter sendromu gibi kromozom bozuklukları erkeklerde kısırlık oluşumuna neden olur. Hormonal bozukluk ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Kısırlık İçin Hormon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Erkeklerde kısırlık tedavisi öncesinde semen analizi ve öyküdeki bulgulara dayanarak hormon tetkiki yapılır. Eğer azospermi denilen durum varsa bu durumda genetik incelemelerin de yapılması gerekir. Esas olarak periferik kromozom ve Y kromozomu incelemesi yapılmaktadır.

Tıkayıcı tipte azospermiden şüphelenildiğinde transrektal ultrasonografi ve bazı özel genetik testler yapıldıktan sonra tedaviye geçilir. FSH, LH ve total testosteron erkek üreme sistemi işleyişi ile ilişkili olan ve sperm yapımında rol oynayan hormonların arttırılmasına dayalı olan hormonal bozukluk ilaç tedavisi ile muayene ve öyküdeki bulgulara göre prolaktin, östrojen, tiroid hormonlarına da bakılarak doğru ilaçlar belirlenir. Hormon bozukluğu tedavisi için farklı ilaçlar kullanılmaktadır.

Kısırlık hormon tedavisi uygulanmadan önce hasta mutlaka öyküsünü anlatmalıdır. Kısırlık için kullanılan ilaçlar üroloji uzmanı tarafından hastaya göre belirlenmelidir.

[widget-242]

Hormon Bozukluğu Tedavisinde Kullanılan Farklı İlaçlar

Aromataz İnhibitörleri: Bozulmuş testosteron:östrojen dengesini düzeltmek için kullanılmaktadır.

Östrojen Reseptör Düzenleyicileri: Hipofizden FSH ve LH’nın salgılanmasını arttırmak için klomifen sitrat kullanılır. Bu ilaç hipotalamusta östrojen reseptörlerini bloke eder.

Gonadotropin Tedavisi: İdrardan elde edilen, saflaştırılmış ve rekombinan teknoloji ile üretilen ilaçlar kullanılmaktadır. FSH içeren ilaçlar uzun yıllardır erkek infertilitesinin tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. İzole FSH ya da LH düşüklüğü dışında, FSH ve hCG birlikte kısırlık hormon tedavisinde kullanılır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05