+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İşeme Bozuklukları İçin Botox

İşeme Bozukluğunda Botoks Tedavi Yöntemi

İşeme bozuklukları için botox, mesane kası içine enjekte edilerek ve bu kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakarak aşırı kasılmayı ve istemsiz hareketleri durdurmak için yapılır. Botox kontrolsüz olarak mesane ve mesanenin çıkımındaki sfinkter bozukluğunun tedavisinde alternatif tedavi seçeneklerindendir.

Kliniğimizde  genellikle nörolojik sebeplerden kaynaklananı veya aşırı aktif mesane şikayeti olan hastalarda uygulanabilir. Ancak bu hastalarda da uygulanan ilaç tedavilerinden sonuç alınamadığında veya verilen ilaçların yan etkileri dolayısıyla bu ilaçları hasta kullanamadığında botox tercih edilir. İşeme bozukluğunda uygulanan botoks sadece enjeksiyon yapılan bölgede etki gösterir ve yan etkileri çok az görülür.

İşeme Bozuklukları İçin Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks işleminden sonra uygulama bölgesinde oluşan felç hissi, uygulamadan 4 veya 6 saat sonra tamamen geçer. Botoks yapıldıktan sonra 5-7 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar, botoxs etkinin ortalama 3 ay içerisinde maksimum seviyede gösterir. Aşırı aktif mesane nedeni ile yapılan botox işlemi ortalama 9 aya kadar tedavi etkisini sürdürür.

Botoks tedavi yöntemi son derece kolay uygulanır. Uygulama lokal anestezi ve damardan yapılan bir sakinleştiriciyle mesane içerisine sistoskop ile girilir. Bu işlem için özel hazırlanmış bir iğneyle mesanenin yaklaşık 15-30 noktasına enjeksiyon yapılır, yani botoks için genel anestezi yapılmasına ihtiyaç duyulmaz.

İşeme bozukluğunda botoks Fleksible adlı bükülebilir sistoskoplar ile yapılır. Bu sistoskop mesanenin istenilen noktalarına ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırır ve tedavi sonrasında hasta memnuniyeti maksimum seviyede olur.

Botoks Uygulamasının Süresi

Botoks uygulaması genellikle 20 veya 30 dakikalık kısa bir süre içerinde tamamlanmış olur. Tedavi sonrasında hastada ağrı ve acı olmaz, hasta hemen ayağa kalkabilir ve hastanede yatmasına gerek olmaz.

Ağrı ve acı hissi olmamasına rağmen önlem almak için,  1-2 gün kullanılmak için hafif ağır kesiciler verilebilir.

Botoks uygulamasında sadece hasta kendine geldikten sonra genellikle mesanesinde bir doluluk hisseder. Fakat bu doluluk hissi de 1-2 saat sonra tamamen geçer. İşeme bozukluğunda uygulanan botoks konusunda sormak istediğiniz sorular için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05