+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İşeme Bozuklukları ve Nedenleri

Enfeksiyonlar İşeme Bozukluğu Sebebi Mi?

İşeme disfonksiyonu olarak da adlandırılan işeme bozuklukları mesanenin boşalmadığı anlamına gelmektedir. İşeme bozuklukları nedir sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir. Çocuklarda görülebilen bu sorun yetişkinlerde de ortaya çıkmaktadır.

İşeme bozuklukları ve aşırı aktif mesane arasındaki fark nedir?

Aşırı aktif mesane, mesane kası detrusorun istemsiz bir şekilde kasılması, idrar sıklığı, aciliyet veya dürtü inkontinansı gibi semptomlara neden olduğu bir durumdur. İşeme bozuklukları ise mesanenin tam olarak boşalmadığı, kimi zaman nörolojik bir problemin neden olan bir sorundur.

Erkeklerde ve kadınlarda alt idrar yolu, idrarın depolanması ve zamanında dışarı atılmasına izin veren mesane ve üretrayı içerir. İşeme disfonksiyonu, mesane kası ile üretra arasında zayıf koordinasyonun olduğu durumu tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Bu, işeme sırasında pelvik taban kaslarının eksik gevşemesi veya aşırı aktivitesi ile sonuçlanır.

İşeme Bozuklukları Nedenleri Nelerdir?

İşeme bozuklukları herkeste farklı şekillerde görülebilirken farklı nedenlere de bağlı olabilmektedir. Bu nedenle işeme bozukluğu neden olur sorusunun net bir cevabı yoktur.

Ancak işeme bozukluğu nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Seyrek idrara çıkma, kötü tuvalet alışkanlıkları, banyoya gitmek için çok meşgul olmak, geçmişte ağrılı bir idrar yolu enfeksiyonu, dikkat eksikliği bozukluğu, psikolojik veya duygusal stres nedeniyle idrar yapmaktan korkmak gibi birçok durum işeme bozuklukları nedenleri arasındadır. Bu gibi durumlara ek olarak:

  • Konjenital idrar yolu sorunları
  • Merkezi sinir sistemi hastalıkları ve idrar yolunu etkileyen durumlar işeme bozuklukları nedenleri arasındadır. Bunlar; serebral palsi, epilepsi, multipl skleroz, beynin veya omuriliğin diğer anormallikleri olabilir.
  • İdrar yolunu etkileyen endokrin veya böbrek hastalıkları
  • İdrar yolunu etkileyen genetik hastalıklar
  • İdrar yolunu etkileyen enfeksiyonlar veya tahrişler işeme bozukluğu nedenleri arasındadır.

İşeme bozuklukları nedenleri arasında stres inkontinans da bulunmaktadır. İşeme bozukluğuna sebep olan faktörler araştırılarak hastaya uygun tedavi belirlenmelidir.

Hangi Belirtileri Gördüğünüzde Doktora Gitmelisiniz?

İşeme bozuklukları çoğu zaman herkeste aynı belirtileri göstermeyebilir. Çoğu kişide tüm belirtiler görülebilirken, diğer kişilerde sadece tek bir belirti ortaya çıkabilir. Ancak belirtilerin doğru gözlemlenmesi de önemlidir.

Gündüz veya gece idrar kaçırma, idrar sıklığında veya hemen tuvalete gitme ihtiyacında artış, idrar durgunluğu, aralıklı idrar akışı veya idrara çıkma zorluğu, idrar yolu enfeksiyonları belirtiler arasındadır.

Kalıcı sorunlar olmaması için erken teşhis şart!

İşeme bozuklukları çok sık görülen bir durum olmamakla beraber yaşam kalitesini etkilemektedir. İdrar kaçırma sorunu ile birleştiğinde kişinin sosyal ve kişisel ilişkilerini etkileyen işeme bozuklukları bazı hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabileceğinden doğru değerlendirilmelidir.

İşeme bozuklukları belirtileri sadece bu durumla alakalı ortaya çıkamayabilir. Bu gibi bir durumda soruna neden olan durum yanlış değerlendirilerek işeme bozuklukları tedavisi gecikebilir. Böyle bir durumun yaşanmaması adına işeme bozuklukları nedenleri veya işeme bozuklukları belirtileri ile alakalı detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05