+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sistosel İçin Destekleyici Cihaz – Pesser Kullanımı ve Etkisi

Sistosel İçin Uygulanan Tedavi Yöntemi

Sistosel için destekleyici cihaz olarak kullanılan vajinal peser olarak isimli cihaz, vajinaya yerleştirilen plastik veya lastik bir halkadır. Vajinal peser, cerrahiye geçici bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Cerrahi olmadığı için bu tedavi yöntemi hastalara çekici ve etkili bir çözüm sunar.

Sistosel rahatsızlığının yanı sıra semptomatik pelvik relaksasyon, uterin retroversiyon ve servikal yetmezlik ya da üriner inkontinans hastalıkları da bu yöntemden faydalanabilir. Özellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan vajen ön duvar desteğinde yetersizliği sorunu kadınların %10-15’inde görülür.  Bu sorun menopoz sonrası kadınlarda %30-40 oranlarına kadar yükselebilir.

Pesser Nasıl Uygulanır?

Peserler, pelvik yapılar üzeründe destek ve repozisyon sağlamak amacıyla var olan pelvik destek mekanizması kullanırlar veya pelvik yapılar üzerindeki kuvvetleri geniş bir alana yayılırlar.

Sistosel için kullanılan peserler küp, küre, halka gibi birçok şekilde ve büyüklükte olabilir. Bu çeşitler içerisinde pesserlerin çeşit ve biçimi ile ilgili seçimi hastanın endikasyonuna göre yapılır.

Pesserler genellikle latex ve poliürethane olmak üzere iki tiptir. Latex tipi daha ucuz olmasına rağmen bir süre sonra bozulur. Poliürethane tipi ise daha az irritasyona ve daha az koku yapar.

Peser vajinaya yerleştirilmeden önce suda çözünen bir lubrikan ile kayganlaştırılır ve katlanıp bükülerek vajene yerleştirilir. Bu işlemden sonra tipine göre doğru pozisyona getirilir. Peserler şekline göre küçük farklılıklar ile yerleştirilir. Ancak tüm peserler yerleştirildikten sonra peser ve vajen duvarı arasında arasında muayene eden parmağın gireceği kadar bir boşluk bırakmalıdır.

Sistosel için destekleyici cihaz yerleştirildikten 5-7 gün sonra muayene edilerek doğru yerleşim, hijyen ve basınca bağlı herhangi bir bulunup bulunmadığı kontrol edilir. İlk 24 veya 48 saat içerisinde muayene ihtiyaç durumuna göre yapılabilir.

Pesser Tedavisi Öncesi

Sistosel tedavisinde destekleyici cihaz cerrahi uygulamalara göre daha rahat bir alternatif sunar ancak bu tedavinin başarılı olması hastanın ilgisine bağlıdır.

Destekleyici cihazın periyodik yerleştirme ve çıkarma işlemlerini aksatmadan yapan hastalarda bu yöntem oldukça başarılı olur.

Peser kullanacak hastalar doğru yerleştirme ve çıkarma teknikleri hakkında detaylı olarak bilgilendirmelidir. Eğer hastanın östrojen seviyesi düşükse pesser tedavisi öncesi en az 30 gün topikal östrojen tedavisi verilir. Sistosel için destekleyici cihaz hakkında sormak istediğiniz sorular için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05