+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Boynu Darlığı İçin Cerrahi Tedavi

Mesane Boynu Darlığında Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Mesane boynu darlığı ameliyatı, transüretral yoldan mesane boynunun rahatlatılmasıdır. Kolaylıkla uygulanabilen bu yöntemde hasta 1 gün hastanede kalmaktadır. Sistoskopi yöntemi ve rezektoskopi cihazı kullanılarak mesaneye idrar yolundan girilir ve darlığa yönelik cerrahi işlem uygulanır.

Mesane boynu darlığının oluş nedeni, tedavinin nasıl yapılacağı konusunda alacağımız tedavi ve tedavi içeriği kararını etkiler. Bazı hastalarda dilatasyon yöntemi kullanılarak da mesane boynu darlığı tedavisi edilebilir.  Kapalı ameliyatlar oldukça başarılı sonuç vermektedir. Özellikle mesane boynu yüksekliği olan hastalarda, prostat büyümesinin ne kadar etkili olduğu değerlendirilmelidir. Açık ameliyat ancak kapalı ameliyatın işe yaramadığı çok özel durumlarda kullandığımız bir yöntemdir. 

Mesane boynu tedavisi sonrasında 1 gece sonda tutulur, ertesi gün çekilerek hasta taburcu olur.

Mesane Boynu Darlığı Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Mesane boynu darlığı tedavi yöntemleri arasından hangisinin tercih edileceği hastadan hastaya göre değişmektedir. Mesane boynu darlığı cerrahi ile tedavi edilebilir. Ancak cerrahi tedavi içeriği ve planı hastanın genel sağlığına ve durumun nedenine bağlı olacaktır. İlaç  ve botoks tedavilerinin etkili olmadığı hastalarda mesane boynu darlığı tedavisi için cerrahi tedavi kullanmaktayız.

Mesane boynu darlığı ameliyatı olarak da bilinen cerrahi işlem genellikle mesane boynunda bir insizyon kesi yapılmasını içerir. Ancak bu kesinin yeri ve derecesi hastaya ait faktörlere ve beklentilere göre planlanılarak uygulanmalıdır. Kuru boşalma, meninin mesaneye boşalması, retrograd ejakülasyon gibi komplikasyonların gelişmesine neden olmayacak derecede işlem uygulanır. Anestezi kullanılarak yapılır, böylece hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Mesane Boynu Darlığı Tedavisinde Uzman Müdahale Şart!

Mesane boynu darlığı tedavisi için uyguladığımız cerrahi işlem sırasında, üretra içinden rezektoskop denilen, mesane boynunu daha kolay görmeyi sağlayan kameralı, içinden ek aletlerin geçebildiği bir sistem kullanırız. Mesane boynunun duvarında küçük bir insizyon yapmak için rezektoskopa bağlı bir kesme aleti kullanılır. Bu işlem için lazer de kullanılabilir. Mesane boynu darlığı, travmatik, cerrahiye, radyoterapiye bağlı ise yapılacak işlem mesane boynuna rezektoskop ile TUR uygulanmasıdır.

Ameliyat tek başına genellikle tıkanıklığın nedenini tedavi etmese de, tıkanıklığın açılmasını ve belirtilerin ortadan kalkmasını sağlar. Ancak, kliniğimizde darlığa neden olan durum da mümkünse mutlaka tedavi edilir.

Mesane boynu darlığı tedavisi geciktirilmemeli ve teşhisin hemen ardından uygun bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Mesane boynu darlığı ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05