+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Boynu Darlığı Teşhisi, Ameliyatsız Tedaviler (İlaç, Botoks) ve Cerrahi Tedaviler

Mesane Boynu Darlığı Yüksekliği Tedavi Edilmeli Midir?

Mesane boynu darlığı, mesaneden üretraya bağlanan kas grubunu etkiler. Bu kaslar idrarı tutmak ve uygun olduğunda serbest bırakmaktan sorumludur. Mesane boynu darlığı söz konusu olduğunda, idrar yapmak zorlaşabilir. Mesane boynu darlığı en sık 50 yaşın üstündeki erkeklerde görülür, ancak kadınları da etkileyebilir.

Mesane boynu darlığı belirtileri arasında idrar kaçırma, idrarda kan görülmesi veya idrara çıkarken yanma gibi birçok durum bulunmaktadır. Mesane boynu darlığı nedenleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Mesanede geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olmadan, tedavisi olabildiğince erken yapılmalıdır. Aksi halde istenmeyen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Mesane boynu darlığı teşhisi nasıl yapılır ya da mesane boynu darlığı nasıl tedavi edilir sorularının cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

[widget-233]

 

Mesane Boynu Darlığı Teşhisi – En Etkili Tanı Yöntemi Sistoskopi

Mesane boynu darlığı neden olur diyenler için ilerlemiş yaş, zor doğum ya da çoklu doğum gösterilebilir. Mesane boynu darlığı teşhisi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Mesane boynu darlığı teşhisi için kullanılan yöntemler şunlardır;

Fiziki muayene: Mesane boynu darlığı teşhisi için fiziki muayene vazgeçilmezdir. Muayene sırasında idrar yolları incelenmekte, mesane ve üretra incelenmekte ve hastaya idrara çıkma alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik olup olmadığı detaylıca sorularak sorun anlaşılmaya çalışmaktadır.

Video ürodinami: Mesane boynu darlığı söz konusu olduğunda doğru teşhis için video ürodinami kullanılabilir. Bu, mesane fonksiyonunu değerlendirmek için yapılan bir dizi bilgisayar temelli bir testtir. Video ürodinami sırasında, X-ışınları gerçek zamanlı olarak mesanenin ayrıntılı görüntülerini çekmek için kullanılmaktadır. Test sırasında içerideki idrarı boşaltmak için mesaneye kateter adı verilen ince bir tüp yerleştirilir ve kateter daha sonra mesaneyi "kontrast maddeli sıvı" ile doldurmak için kullanılır. Mesane dolduğunda, hastanın öksürmesi ve daha sonra mümkün olduğunca idrara çıkması istenebilir. Ortaya çıkan görüntüler, mesane boşalırken mesane boynu darlığını gözlemlemeye izin vermektedir. Bazı durumlarda yoruma açık sonuçlar verebilmektedir.

Sistoskopi: Mesane boynu darlığı teşhisi için kullanılan en etkili yöntem sistoskopidir. Sistoskop ucunda bir kamera sistemi bulunan uzun, ince bir tüptür. İşlem sırasında, sistoskop üretra içinden ilerletilerek mesane boynu, mesane incelenir. Mesane boynu darlığı, yüksekliği varlığı, mesanede oluşmuş ikincil bulgular, oluşma nedenine yönelik prostat büyümesi veya kadınlarda sistosel gibi durumlar değerlendirilir.

Mesane Boynu Darlığı Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri – İlaç Tedavisi, Botoks Tedavisi

Mesane boynu darlığı tedavi yöntemleri arasından hangi tedavinin tercih edileceği hastadan hastaya göre değişmektedir. Bu nedenle tedavi kişiye özel olmalıdır. Mesane boynu darlığı, ilaç veya botoksi ile tedavi edilebilir. Ancak tedavi planı hastanın genel sağlığına ve durumun nedenine bağlı olacaktır. Mesane boynu darlığı yüksekliği tedavisi için şu yöntemler kullanılmaktadır;

İlaç tedavisi: Mesane boynu darlığı yüksekliği söz konusu olduğunda ilaç tedavisi genellikle ilk adımdır. İlaç tedavisi için kullanılan alfa blokerler, mesane boynu kasları başta olmak üzere üretra üst bölgesindeki kasları gevşetmeye yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda, alfa bloker ilaçlarla birlikte kendi kendine kateterizasyonun kullanılması da gerekmektedir. Kendi kendine kateterizasyon idrar torbasının boşaltılmasına yardımcı olacak güvenli, ağrısız bir işlemdir. Mesane boynu darlığı tedavisi için kullanılan bu yöntem genellikle hastanın sağlık durumuna ve semptomların ilaca ne kadar yanıt verdiğine bağlıdır.

Botoks Tedavisi: İlaçlar yeterince fayda etmiyorsa veya retrograd ejakülasyon, kuru boşalma dediğimiz meninin mesane içine geriye akımı hastayı rahatsız ediyorsa, botoks tedavisi bir çözüm olabilmektedir. Ultrason eşliğinde belirli bölgelere yapılan botoks enjeksiyonu mesane boynu kas dokusunda gevşeme sağlayarak, idrar akımına karşı oluşturduğu kasılma ve darlığın düzelmesini sağlamaktadır. Ayrıca, sistoskopi eşliğinde de botoks enjeksiyonu yapılmaktadır. Özellikle genç ve üreme çağındaki erkek hastalarda retrograd ejakülasyona neden olma ihtimali yüksek cerrahi yöntemleri uygulamadan önce botoks tedavisinin uygulanması akıllıca bir seçenek olmaktadır.

Mesane Boynu Darlığı Cerrahi Tedavi Yöntemleri – Rezeksiyon, İnsizyon

Mesane boynu darlığı yüksekliği ameliyatı olarak da bilinen cerrahi işlemler hastanın sorununun ilaçla ve botoks ile çözülmediği durumlarda tercih etmekteyiz. Mesane boynu darlığı cerrahisi genellikle mesane boynunda bir insizyon (kesi) yapılmasını içerir. Bu insizyon, transüretral prostat insizyonu şeklindedir, kısa adıyla TUİP ameliyatıdır. Mesane boynu darlığı tedavisi için yöntem mesane boynunu açmak için transüretral rezeksiyon yani TUR işlemidir. TUR işlemi çoğu zaman ikincil daralmalarda tercih edilmektedir. Her iki mesane boynu darlığı cerrahi işlemi de anestezi altında yapılmaktadır. Hastada sonda 1-2 gün kalmaktadır. 

[widget-234]

Mesane Boynu Darlığı Tedavisinde Uzman Müdahale Şart!

Mesane boynu darlığı, mesane boynu yüksekliği hastaların sağlığını riske sokan bir durumdur. Tedavisi bu konuda uzman ellerde yapılmalıdır. Aksi halde genç yaşta ameliyat komplikasyonu ile karşı karşıya kalıp, çocuk sahibi olmak için kaçınılmaz olarak tüp bebek uygulaması yapılması ihityacı doğmaktadır. Ameliyat genellikle tıkanıklığın açılarak mesanenin karşılaştığı zorluğun ortadan kaldırılmasını sağlar. Ancak bu işlem en son tercih olmalıdır. Bu nedenle mesane boynu darlığı tedavisi yapılırken "kişiye özel" tedavi uygulamaları yapılmalı, retrograd ejakülasyon (kuru boşalma, mesaneye meni boşalması, dışarı meni çıkmaması) gibi istenilmeyen durumlarla karşılaşılmaması da amaçlanmalıdır. Bunu yapabilmek de bu uygulamada uzman olmayı gerektirir. Kliniğimizde kişiye özel uygulama yapılmaktadır ve sonuçlarımız memnuniyet verici düzeydedir.

Mesane boynu darlığı tedavisi geciktirilmemeli ve teşhisin hemen ardından uygun bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Mesane boynu darlığı ile alakalı daha detaylı bilgi için ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05