+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri Tedavisi Lazer Mi? Kemoterapi Mi?

Penis Kanseri Tedavisi Lazer Mi? Kemoterapi Mi?

Penis kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Eğer penis kanseri erken bir aşamada teşhis edilirse tedavi düşük risk ile mümkün olmaktadır. Penis kanseri genellikle penis cildindeki değişikliklerle kendini göstermektedir. Aynı zamanda peniste yumru hissedilmesi ve kızarıklıklar da penis kanserinin erken işaretleri arasındadır.

Penis kanserinin tedavisi öncesinde hastanın fiziki muayeneden geçmesi ve daha sonra ise kansere dair detaylı bilgilerin edinilmesini sağlayan testleri yaptırması gerekmektedir. Bu testler penis kanserinin teşhisinin yanı sıra kanserin evresi gibi önemli bilgileri de vermektedir. Kanserin ne durumda olduğunu bilmek tedavi planlamasının doğru şekilde yapılmasını sağlayacağından son derece önemlidir. Penis kanseri tedavi yöntemleri yazımızda...

[widget-195]

 

Penis Kanseri Tedavi Seçenekleri

Penis kanseri teşhisi koyulduktan sonra, tedavi için belirli seçenekler hastaya açıklanacaktır. Penis kanseri tedavisi söz konusu olduğunda dikkate alınan kanserin türü ve aşaması, hastanın genel sağlığı gibi faktörler vardır. Bu iki durum göz önünde bulundurularak penis kanseri tedavisi yapılması gerekmektedir. Penis kanseri tedavi yöntemleri: 

Ameliyat

Penis kanseri tedavi yöntemleri söz konusu olduğunda tercih edilen tedavilerin başında ameliyat gelmektedir. Penis kanseri ameliyatı tümörün ve bazı sağlıklı dokuların çıkarılması ile gerçekleştirilmektedir. Penis kanseri tedavisi olarak cerrahi söz konusu olduğunda lokal veya genel anestezi tercih edilebilir. Penis kanseri evreleri ve kişinin sağlık durumu tedavi şekillerini belirleyecektir. Penis kanseri tedavisi için kullanılan ameliyat seçenekleri şu şekildedir;

Lazer tedavisi: Penis kanseri tedavisi için tercih edilebilen lazer tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek için çok güçlü bir ışık demetinin kullanılması anlamına gelir. Lazer tedavisi, erken evre penis kanserli bazı erkekler için iyi bir seçenek olabilir:

Kriyocerrahi: Penis kanseri tedavi yöntemleri arasındaki kriyoterapi veya kriyoablasyon olarak da adlandırılan kriyocerrahi, hücreleri dondurmak ve öldürmek için sıvı azot kullanılması anlamına gelmektedir. İşlemin ardından deri kabarmakta ve soyulmaktadır.

Sünnet: Sünnet genellikle kanser sadece sünnet derisi üzerindeyse kullanılan bir penis kanseri tedavisi olarak tercih edilir.

Eksizyon: Bu tip bir penis kanseri tedavisi söz konusu olduğunda bir neşter veya başka bir cerrahi alet kullanılarak tümör ve tümörü çevreleyen bazı sağlıklı dokular çıkarılmaktadır.

Penektomi: Penis kanseri tedavi seçenekleri arasında bulunan bu ameliyat türünde penisin bir kısmı veya tümü cerrahi olarak alınmaktadır. Penisin içinde gelişen penis kanserinin tedavisinde kullanılan en yaygın ve etkili yöntemdir.

Lenf nodu diseksiyonu: Kasık veya pelviste lenf nodlarının çıkarılması işlemi olarak da bilinen bu Penis kanseri tedavi yöntemleri arasındaki cerrahi yöntem sıklıkla kanser evresini bulmak için yapılsa da bazen penis kanseri tedavisi için de kullanılır.

Radyoterapi

Penis kanseri radyoterapi tedavisi kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili x-ışınları veya diğer parçacıkların kullanılması anlamına gelir. Penis kanseri için kullanılan radyasyon terapisinde penis içindeki tümöre odaklanmak veya kasıktaki lenf düğümlerini hedef olarak göstermek mümkündür.

Penis kanseri tedavisi için radyoterapi tercih edilirse belirli yan etkilerin olacağı da bilinmelidir. Bu yan etkiler arasında yorgunluk, hafif cilt reaksiyonları ve mide rahatsızlığı olabilir.

[widget-196]

Kemoterapi

Penis kanseri kemoterapi tedavisi kanser hücrelerini yok etmek için kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini durduracak ilaçların kullanılması ile gerçekleştirilir. Penis kanseri tedavisi için kullanılabilecek 2 tip kemoterapi vardır;

Topikal kemoterapi: Daha az yayılım göstermiş olan penis kanseri tedavisi için tercih edilebilecek bu kemoterapi yönteminde tedavi, cildin yüzeyinde daha düşük dozda kullanılabilir.

Sistemik kemoterapi: Sistemik kemoterapi tedavisi kullanıldığında tercih edilen ilaçlar, vücut boyunca kanser hücrelerine ulaşmak için kan dolaşımına girer.

Dikkat Edin!

Eğer erken dönemde teşhis edilirse daha kolay tedavi edilebilir. Kansere ne kadar geç tanı konursa tedavinin iyileştirme şansı o kadar az olur.

Penis Kanseri Tedavisinde Modern Yöntemler

Penis kanseri tedavi yöntemleri kişiye ve hastalığın evresine göre değişeceği için doğru planlama yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle ilk aşamada teşhisin doğru yapılması gerekir.

Doğru ve hızlı teşhis ile birlikte hastanın uygun tedavi yöntemi kullanılarak sağlığına kavuşması daha hızlıdır. Aynı zamanda nüks tehlikesi de en aza indirilmektedir.

Penis kanseri tedavisi için en doğru planlamanın yapılması kanserin durumuna bağlıdır. Kanserin hangi evrede olduğu ya da yayılıp yayılmadığı bu aşamada çok önemlidir. Aynı zamanda penis kanseri tedavisi için her hastanın farklı olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle doğru tedavi planı için mutlaka üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurmanız gerekecektir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05