+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri Evreleri Nelerdir?

Erken Evrede Tanının Önemi

Penis kanseri evreleri nelerdir sorusunun cevabı öncesinde penis kanseri evreleme sürecinin nasıl başladığına dair birkaç bilgi vermek doğru olacaktır. Penis kanseri genellikle penis cildinde ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı ve şişme gibi belirtilerle anlaşılmaktadır. Penis kanseri belirtileri yaşayan ve teşhis için bir doktora görünen hastaya penis kanseri teşhisinin koyulması için çeşitli testler yapılması gerekmektedir. Bu testler kanserin evresini, yayılma durumunu ve tümörün büyüklüğünü gösterir. Böylelikle penis kanseri evreleme süreci de tamamlanmış olur.

Penis kanseri teşhisi ve evreleme sırasında dikkat edilecekler

Penis kanseri teşhisi için biyopsi, röntgen, BT taraması ve MRI görüntüleme gibi çeşitli testler kullanılmaktadır. Bu testlerden abzıları vücutta kanserli bir hücre olup olmadığı konusunda bilgi verirken bazıları kanserin detaylı bilgilerini vermektedir. Bu detaylı bilgiler ise penis kanseri evreleme süreci için son derece önemlidir.

Penis kanseri evreleri TNM sistemi ile belirlenmektedir. Bu sisteme göre T tümörün derecesini, N kanserin lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını ve M ise kanserin vücudun başka bölgelerine metastaz yapıp yapmadığı belirlenmektedir.

Penis Kanseri Evreleri

Penis kanseri evreleri kanserin durumunu belirler ve bu konuda bilgi verir. Her kanser türünde olduğu gibi penis kanserinde de kanser vücuda doku, lenf sistemi ve kan yoluyla yayılmaktadır. Kanser vücudun başka bir bölümüne yayıldığında, buna metastaz denir. Kanser hücreleri başladıkları yerden uzaklaşarak lenf sistemi veya kandan geçerler.

Penis kanseri tedavisinde evrenin erken teşhisi ile hayat kurtarıcı tedaviler

Penis kanseri evresi ilk olarak Evre 0 şeklinde adlandırılır. Penis kanseri cilt yüzey tabakasının altında henüz büyümemiştir. Lenf düğümlerine veya vücudun uzak bölgelerine yayılmamıştır. 1.evrede ise cildin yüzey tabakasının hemen altında büyüyen düşük dereceli bir kanser oluşmuştur. Evre 2’de kanser hücreleri gelişmeye başlamıştır ve kan veya lenf damarlarının yanı sıra penisin iç odaları ya da üretrada da görülebilir. Ancak bu aşamada kanser hala lenf düğümlerine veya vücudun uzak bölgelerine yayılmamıştır. Penis kanserinin 3. evresinde tümör penis ve idrar yolunun ilerisine gitmemiştir. Penis kanseri evreleri:

  • Evre 0
  • Evre 1
  • Evre 2
  • Evre 3 (Evre IIIa ve Evre IIIb)
  • Evre 4

Penis kanseri son evre olarak bilinen 4. evrede iki seçenek vardır. Kanser, pubik kemik, skrotum veya prostat gibi yakın dokulara yayılmıştır ya da kanser kasıkta 1 veya daha fazla lenf noduna yayılmıştır. Bu evrede kanser pelvisin dışındaki uzak lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölümlerine de yayılmış olabilir.

Penis Kanseri Derecelendirmesi

Penis kanseri evreleri belirlendikten sonra kanserin derecelendirmesi yapılmaktadır. Kanserin derecesi, kanser hücrelerinin mikroskop altında nasıl göründüğüne dayanır. Kanserin ne kadar yavaş veya hızlı gelişebileceği ve yayılma olasılığının ne olduğu hakkında fikir verir.

Bu durum tedavi planının oluşturulmasında önem arz etmektedir. Penis kanseri derecelendirmesi düşük ve yüksek dereceli olmak üzere 2 farklı şekilde yapılır.

Penis kanseri riskinize göre tedaviniz planlansın. Düşük ve yüksek dereceli kanser teşhisinde tedavi seçenekleri değişecektir!

Penis kanseri evreleri kanserin tedavisinin nasıl yapılacağına dair bilgi verse de derecelendirme de önemlidir. Penis kanseri evreleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz. Uzman hekim kontrolünde tanı ve tedavi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05