+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri Belirtileri

Peniste Şişkinlik Kanser Belirtisi Mi?

Penis kanseri belirtileri nelerdir sorusu her erkek tarafından merak edilmektedir. Bu sorunun cevabı öncesinde penis kanseri ile alakalı kısa bilgiler vermek çok daha iyi olacaktır. Penis kanseri nadir görülen bir kanser türüdür ve penis dokularında kanserli hücrelerin oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Penis kanseri daha çok 65 yaş üzerindeki erkeklerde görülmektedir.

Penis kanseri görülme nedenleri henüz tam olarak bilinmese de HPV virüsü ve sünnetsiz deri gibi faktörlerin bu kansere neden olabileceği açıklanmıştır. Penis kanseri belirtileri gerekli dikkat söz konusu olduğunda kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Ancak diğer yandan tüm bu penis kanserinin belirtileri kişinin penis kanseri olduğu anlamına da gelmemektedir. Çoğu zaman belirtiler farklı bir hastalığa işaret edebilir.

Penis kanseri risk faktörleri arasında da yer alan yaş faktörüne göre 65 yaş ve üzerindeki erkeklerin penis kanserine yakalanma ihtimali daha yüksektir. Diğer yandan bu penis kanserinin genç erkeklerde görülmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Penis Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Penis kanseri nasıl anlaşılır sorusunun ilk cevabı penis derisindeki değişiklikler olacaktır. Bu değişiklikler penis kanserinin ilk semptomları olarak kabul edilmektedir. Penis kanseri belirtileri gözle görülebilir evreye ulaştığında dikkat edilmesi gerekmektedir.

Penis kanseri kimlerde görülür sorusunun bir diğer cevabı da HPV virüsüne yakalanmış olan erkeklerdir. HPV virüsüne yakalanmış olan erkeklerin penis kanseri olma ihtimali daha yüksektir. Aynı zamanda sigara içmek ve sünnet olmamak da penis kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Penis kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Cildin daha kalın olduğu veya renginin değiştiği bir alan olması
  • Peniste yumru
  • Kırmızımsı, kadifemsi bir döküntü
  • Küçük, kabuklu şişlikler
  • Sünnet derisi altında kokulu akıntı
  • Şişme
  • Kasık Bölgesinde Deri Altında Görülen Topaklar

Kanser penisten yayılırsa, çoğunlukla kasıktaki ilk lenf düğümlerine gider. Bu lenf düğümlerini şişirebilir. Lenf düğümleri normalde, fasulye boyutundadır ve hiç hissedilmeyebilir. Şiştikleri takdirde lenf düğümleri deri altında topak olarak hissedilebilir. Bu da penis kanseri belirtileri arasında bulunmaktadır. Fakat şişmiş lenf düğümleri her zaman kanserin oraya yayıldığı anlamına gelmez. Daha yaygın olarak, lenf düğümleri bir enfeksiyona yanıt olarak şişer.

Hangi Yaşlar Daha Riskli?

Çoğu zaman, penis kanserin ilk belirtisi penis cildindeki değişikliklerdir. Bu belirtilerin büyük olasılıkla penisin ya da sünnet derisinin ucunda olması muhtemeldir, fakat şaft üzerinde de olabilir. Yaş ilerledikçe belirtiler daha iyi görülebilir.

Penis kanserine yakalanma söz konusu olduğunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi 65 yaş ve üzerindeki erkeklerde bu kanserin görülme olasılığı çok daha yüksektir. Buna göre 65 yaş ve üzeri yaşlar penis kanserine yakalanma konusunda çok daha risklidir.

Penis kanseri belirtileri görüldüğünde mutlaka doktorunuza ulaşın!

Penis kanseri belirtileri genellikle erken evrelerde fark edilebilecek türdendir. Ancak bu penis kanseri belirtileri her zaman kanserden dolayı ortaya çıkmayabilir. Çoğu zaman bu tip belirtiler penis kanserinden çok enfeksiyon veya alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak yine de penis kanseri belirtileri konusunda detaylı bilgi almak için bir uzmana başvurmak daha doğru olacaktır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05