+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri Kimlerde Görülür?

Risk Grubunda Mısınız?

Penis kanseri penisin deri ve dokularını etkileyen nadir görülen bir kanser türüdür. Normalde sağlıklı olan hücreler, kanserli hale geldiğinde ve bir tümör oluşturarak kontrolden çıkmaya başladığında ortaya çıkar.

Penis kanseri tedavi edilmezse, bezler, diğer organlar ve lenf düğümleri de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Penis kanseri risklerine karşı dikkatli olun!

Penis kanseri erkeklerde görülen bir kanser türüdür ve nadir görülmesine rağmen erken teşhis ve tedavi ilerleyen zamanlarda herhangi bir sorun yaşanmaması için şarttır. Penis kanseri kimlerde görülür sorusu çok merak edilmektedir. Ancak öncesinde penis kanseri belirtileri ile alakalı birkaç bilgi vermek doğru olacaktır.

Penis Kanseri İşaretleri

Penis kanseri belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalarda belirtiler çok az olurken bazıları neredeyse tüm belirtilerle karşılaşabilir. Bu durumda doğru gözlem önemlidir.

Penis kanseri için ne zaman üroloğa başvurmak gerekir?

Penis kanseri söz konusu olduğunda hastaların ne zaman üroloğa başvurmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. 4 hafta içinde iyileşmeyen bir şişlik veya yara, daha önce görülmemiş sıra dışı belirtiler, peniste iyileşmeyen belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Diğer penis kanseri belirtileri şu şekildedir;

  • Peniste 4 hafta içinde iyileşmeyen bir şişlik veya yara ilk belirtidir.
  • Penis kanserinin ileri evrelerinde peniste kanama görülmesi mümkündür. Kanama, sünnet derisinin altı da dahil olmak üzere farklı bölgelerde görülebilir.
  • Kötü kokulu bir akıntı, bir enfeksiyondan veya penis cildini tahriş eden başka bir şeyden kaynaklanabilir. Bu belirti penis kanserinde daha az görülmektedir.
  • Peniste döküntü şeklindeki kabarmalar penis kanseri belirtileri arasındadır.
  • Sünnet derisini geriye çekmenin zorlaşması da görülebilecek belirtiler arasındadır.
  • Penisin renginde veya sünnet derisinde bir değişiklik görülebilir.

Bu belirtiler her zaman penis kanseri olduğu anlamına gelmez. Yukarıda bahsettiğimiz penis kanseri belirtileri hasta tarafından detaylıca gözlemlenmeli ve anormallik fark edilmesi durumunda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Penis Kanseri Risk Grubunda Kimler Var?

Penis kanseri kimlerde görülür sorusu için ilk cevap erkekler olacaktır. Peniste ortaya çıkan bu kanser türü sadece erkekleri etkilemektedir. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre Asya, Afrika ve Güney Amerika’da yaşayan erkeklerin penis kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu bölgelerde her yıl 100.000 erkek arasından 10 ile 20 kişi penis kanserine yakalanmaktadır.

Sünnetsiz erkeklerde penis kanseri oluşması daha olasıdır. Bunun nedeni sünnetsiz erkeklerin, fimozis ve smegma gibi penisi etkileyen diğer durumlar için risk altında olmaları olabilir. Fimozis, sünnet derisinin sıkılaştığı ve geri çekilmesinin zor olduğu bir durumdur.

Fimozisli erkeklerde smegma gelişme riski yüksektir.

Smegma, ölü deri hücreleri, nem ve yağın sünnet derisi altında toplanmasıyla oluşan bir maddedir. Sünnetsiz erkeklerin sünnet derisi altındaki alanı düzgün bir şekilde temizleyememeleri de penis kanseri riskini arttırabilir. Diğer yandan penis kanseri büyük bir oranla 60 yaşın üzerindeki erkeklerde görülmektedir. Penis kanseri risk grubu veya penis kanseri belirtileri nelerdir gibi sorularınızın daha detaylı cevapları için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05