+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri İçin Kemoterapi Tedavisi

Penis Kanseri Tedavisinde Kullanılacak Yöntemler

Topikal kemoterapi ve sistemik kemoterapi olarak 2 farklı şekilde uygulanan penis kanseri tedavisi yönteminde genellikle kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini durdurmak, kanser hücrelerini yok etmek amaçlanmaktadır. Büyük boyutlu ve ileri evre penis kanserinde operasyon öncesinde ve sonrasında da kullanılabilmektedir.

Penis kanseri tanısı konduğu zaman, penis kanseri tedavisi için kullanılacak yöntemlerin belirlenmesinde tümörün yeri, derecesi ve ilerleme durumu çok önemlidir. Penis kanserinin tedavisi için günümüzde cerrahi, radyoterapi, lazer cerrahisi ve kemoterapi tedavi gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Erken tanı, tedavinin başarısını arttıracağı için hastaların mutlaka penis kanseri hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Penis Kanseri Tedavisinde Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

Penis kanseri kemoterapi tedavisi hedefi kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini ortadan kaldırmaktır. Bunun için kanser hücreleriyle savaşan ilaçlar kullanılmaktadır. Penis kanseri için kullanılabilen 2 tip kemoterapi vardır: topikal kemoterapi ve sistemik kemoterapi. Hasta ameliyat sonrası kemoterapi tedavisine alınabilir. Böylece cerrahi sonrası geride bırakılan kanserli hücreler yok edilebilir.

Penis kanseri için kemoterapi tedavisi uygulanırken ameliyat öncesi kanser boyutunu azaltmak için kemoterapi verilebilir. Bu durum cerrahiyi kolaylaştırarak başarılı olma ihtimalini arttırabilir. Platin bazlı kemoterapi sistemik hastalık için altın standarttır. Erkeklerde sisplatin dirençli tümörler zorlu ve karmaşık bir tedavi grubunu oluşturduğu için tercih edilecek yöntem tümörün büyüklüğüne göre belirlenecektir. Penis kanseri kemosensitif bir kanseridir. Tek ajan tedavi ile rapor edilen yanıt oranları %23 ile %49 arasında değişmektedir ancak alınan yanıtlar kısa süreli ve inkomplettir.

Evre 0 penis kanserlerinde imiquimod ve 5fluorouracil gibi kemoterapi ilaçları bölgesel olarak doğrudan cilt üzerine uygulanabilir. Tümör boyutu büyük olduğunda ve ileri evre penis kanserinde operasyon öncesinde ve sonrasında damar içine ilaç verilerek uygulanan diğer kemoterapi protokolleri tercih edilebilir.

Penis Kanseri Kemoterapi Uygulamalarında Görülen Yan Etkiler

Penis kanseri tedavisinde kemoterapi uygulanırken ameliyatsız tümör olması durumunda semptomların hafiflemesi için kemoterapi uygulanabilir. Aynı zamanda metastazı baskılamak için kemoterapi kullanılır.

Penis kanseri kemoterapi uygulamalarında; enfeksiyona karşı düşük direnç, morarma ya da kanama, anemi, kansızlık, bulantı ve kusma, saç dökülmesi, yorgunluk, ağız yaraları ve tat değişikliği, el ve ayaklarda halsizlik, ishal, ateş ve titreme vb. yan etkiler görülebilir.

Penis kanseri için kemoterapi nasıl yapılır, hastalarımızın nelere dikkat etmesi gerekir gibi aklınıza takılan sorular için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05