+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri Teşhis Yöntemleri

Biyopsi ve Görüntüleme Testleri İle Penis Kanseri Tanısı

Penis kanseri, penis dokularında malign (kanser) hücrelerin oluştuğu bir hastalıktır. Penis kanseri genellikle sünnet derisinde oluşur, ancak penisin şaftında da oluşabilir. Hemen hemen tüm penis kanserleri penisin derisinde başlar. Penis kanserine yakalanma nedenleri ve risk faktörleri arasında insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu, sünnet olmama, yaşın 60 ya da daha fazla olması, fimozis, kötü hijyen, AIDS ve sigara kullanımı yer almaktadır.

Gelişmiş ve modern tanı yöntemleriyle penis kanseri teşhisi çok kolay!

Penis kanserinin belirtileri ve semptomları arasında, yaralar, kızarıklık, tahriş, akıntı, kanama veya peniste yumru görülmesi yer almaktadır. Penis kanseri teşhis yöntemleri de bu belirtilerin görülmesinden sonra kullanılmaktadır. Penis kanseri teşhisi için mutlaka klinik ortamında taramaların yapılması gerekmektedir.

Penis kanseri tanı yöntemleri son yıllarda oldukça gelişmiş olmakla birlikte kişinin sağlık öyküsüyle de kolaylıkla teşhis yapılabilmektedir. Tanı sonrası vakit kaybetmeden tedaviye başlamak önemlidir.

[widget-195]

 

Penis Kanseri İçin Nasıl Tanı Koyulur?

Penis kanseri tanı yöntemleri farklı seçenekler kullanılartak yapılabilir. Ancak öncesinde hastanın penis kanseri belirtilerine sahip olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun için öncelikli adım fiziki muayene olacaktır. Fiziki muayene sırasında doktor penis kanseri belirtilerinin yanı sıra genital bölgeyi ve kasık bölgesini de incelemektedir.

Penis kanseri tanı yöntemleri sayesinde erken tedavi ve başarılı sonuçlar! Tedavide işin uzmanına güvenin!

Tüm incelemelerin ardından penis kanseri olduğu ihtimali doğruluk kazanırsa bunun tanısı için bazı testler istenmektedir. Penis kanseri teşhisi için istenen testlerin bir kısmı hastalığın olduğunu doğrulamak için yapılırken, bir kısmı ise kanserin ne aşamada olduğunu belirlemek için gerçekleştirilir. Bu tip testler evreleme açısından yardımcı olmaktadır. Penis kanserinin teşhisi için yapılan testler şu şekildedir;

  • Biyopsi: penis kanseri teşhis yöntemleri arasında ilki biyopsidir. Bir erkeğin penisinde veya yakın bir lenf nodunda olağandışı bir değişiklik varsa, değişiklik hakkında daha fazla bilgi edinmek için biyopsi gerekebilir. Biyopsi işlemi, mikroskop altında incelemek için az miktarda dokunun çıkarılması anlamına gelir. Biyopsi dışında kalan diğer testler kanseri varlığı ile alakalı bir şeyler söylese de sadece biyopsi kesin bir teşhis yapabilir. Penis kanseri biyopsi ile alınan doku örneğinde kanserli hücreler görülürse, biyopsi pozitif olarak adlandırılır. Kanser bulunmazsa, biyopsi negatif olarak adlandırılır.

  • İnguinal (Kasık) Lenf Nodu Diseksiyonu: Penis kanseri teşhisi için kullanılan bu işlem, kanserin penise yakın herhangi bir lenf bezine yayılıp yayılmadığını öğrenmenin en doğru yoludur. Bu işlemde penise yakın lenf düğümleri çıkarılır ve kanser için kontrol edilir. İnguinal lenf nodu diseksiyonunda tek bir lenf nodunun veya bir grup lenf nodunun çıkarılması mümkündür. Ancak, bu işlemden sonra, bazı erkekler, yara iyileşmesi yanı sıra, lenf ödem denilen uzun süreli şiddetli bacak şişmesi ile ilgili sorunlar yaşayabilir.

Penis kanseri teşhis yöntemleri arasında yer alan biyopsi ve diseksiyon sayesinde kısa sürede tanı konarak hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Her geçen sene geliştirilen yöntemler ile birlikte tedavi süreleri de kısalmaktadır.

Penis kanseri teşhisinde görüntüleme testleri

Penis kanseri teşhisi ve kanserin ne durumda olduğu, evresi ya da tümör büyüklüğü gibi birçok sorunun cevabı görüntüleme testleriyle verilebilmektedir. penis kanseri teşhis yöntemleri olarak kullanılan görüntüleme testleri şu şekildedir;

  • Röntgen: Penis kanseri teşhisi için kullanılan röntgen x-ışınlarını kullanarak vücudun içindeki yapıların bir resmini oluşturmak için kullanılır.
  • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Penis kanseri teşhisi için kullanılan BT taraması farklı açılardan alınan x-ışınları kullanılarak vücudun iç kısmının 3 boyutlu bir görüntüsünü oluşturmaktadır. Penis kanseri tomografi işleminde bir bilgisayar daha sonra bu görüntüleri anormallik veya tümörleri gösteren ayrıntılı, kesitsel bir görüntüde birleştirir.
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI): Penis kanseri MRI görüntüleme yöntemi vücudun ayrıntılı görüntülerini üretmek için x-ışınlarını değil manyetik alanları kullanmaktadır. Penis kanseri teşhisi söz konusu olduğunda sıklıkla kullanılan bu yöntemle ayrıca tümörün boyutunu ölçmek de mümkündür. Daha net bir resim oluşturmak için taramadan önce kontrast madde olarak adlandırılan özel bir boya kullanılmaktadır. bu boya damara enjekte edilebileceği gibi hap olarak yutulması da istenebilir.

[widget-196]

Penis kanseri tanı yöntemi olan görüntüleme araçları son yıllarda oldukça geliştirilerek tedavinin daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hastalığın tekrarını minimuma indirmektedir.

Penis Kanseri Erken Tanısı Hayat Kurtarıyor!

Penis kanseri teşhis yöntemleri sayesinde erken evrede kanserli hücrelerin önüne geçiliyor ve penis kanseri tedavisi başarılı şekilde sonlandırılıyor. Uzman ürolog ekipleri ve hastaneler başarılı uygulamalarıyla hastalara çözüm sunuyor.

Biliyor musunuz?

Dünyada penis kanseri verilerine göre İskandinav ülkelerinde 100 bin kişide bir, İngiltere’de ise yılda ortalama 500 kişi penis kanseri teşhisiyle tedavi görmektedir. Türkiye’de ise bu oran oldukça düşüktür.

Penis kanseri tedavisinde uzman olmayan doktorlara ve ekiplere güvenmeyin!

Penis kanseri teşhisi için kullanılan yöntemler hem hastalığın var olup olmadığını anlamak hem de kanserin gelişimini gözlemlemek için son derece önemlidir. Penis kanseri teşhisi nasıl yapılır sorusunun cevabını almak ya da penis kanseri teşhis yöntemleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak isteyenlerin ise uzman bir doktordan yardım almaları çok daha doğru olacaktır. Merak ettikleriniz için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05