+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanseri Başlangıç ve İleri Evre Belirtileri

Prostat kanseri başlangıç ve ileri evre belirtileri hastalığın erken tanısında önemli olabilmektedir. Ancak genellikle prostat kanseri başlangıç evresi hiçbir belirti göstermez ve  herhangi bir görüntüleme testinde görülemez. Bu nedenle de kanserin anlaşılma ihtimali çok düşüktür.

Prostat kanseri semptomları ile hızlı teşhis mümkün! Düzenli kontrollerinizi yaparak erken evrede tedavi olabilirsiniz.

İleri evre prostat kanseri nasıl anlaşılır sorusuna verebileceğimiz en doğru cevap idrar yollarını tıkayan aşırı büyümüş prostatın neden olacağı idrara çıkmada zorluk olacaktır. İleri evre prostat kanseri kanserin diğer organlara yayılması durumunu özetler. Ancak genelde ilk yayılım kemiklere olmaktadır ve bu da kemiklerde ağrıya neden olmaktadır. Yine de aşağıda erken tanıya neden olabilecek ve prostat kanseri belirtileri arasında bulunan durumları sıralayabiliriz;

  • İdrar yapmada zorluk
  • Mesanenin düzgün boşaltılmadığına dair his
  • Özellikle geceleri daha sık idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrara çıkmak için gelen ani dürtü
  • İdrar kaçırma

Prostat kanseri prostattan ayrılırsa veya vücudun diğer bölgelerine yayılırsa; sırt ve kalça ağrısı, sertleşme sorunları, idrarda ya da menide kan, açıklanamayan kilo kaybı olarak belirti verebilir.

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat kanserinin evrelendirilmesi diğer kanser türleriyle aynı niteliktedir. 1,2,3 ve 4 olarak evrelendirilen prostat kanserinde ilk 3 evre prostat kanserinin diğer dokulara veya organlara yayılmadığı evrelerdir. 4. evre ise kanserin başla organlara sıçraması anlamına gelmektedir.

Prostat kanserinin evrelendirilmesi diğer kanser türleriyle aynı niteliktedir. 1,2,3 ve 4 olarak evrelendirilen prostat kanserinde ilk 3 evre prostat kanserinin diğer dokulara veya organlara yayılmadığı evrelerdir. 4. evre ise kanserin başla organlara sıçraması anlamına gelmektedir.

İlk evrede teşhis edilen prostat kanserlerinde %90 oranında uygulanan tedavilerden başarılı sonuçlar alınıyor!

Prostat kanseri ilk evresinde belirtiler ortaya çıkmamaktadır. Kanser, DRE (Dijital Rektal Muayene) sırasında hissedilemez veya görüntüleme testlerinde görülemez. Bu evrede kanser genellikle daha sağlıklı hücrelere benzeyen ve genellikle yavaş büyüyen hücrelerden oluşur. Evre 2 ise görüntüleme testlerinde hissedilemeyecek veya görülmeyecek kadar küçük bir tümör anlamına gelmektedir. Kanser prostat bezinin dışına yayılmamıştır, ancak hücreler genellikle daha anormaldir ve daha hızlı büyümeye eğilimlidir. 3.ve 4.evrede kanser dokulara yayıldığı için ciddi tedavi gerektirmektedir.

  • Evre I
  • Evre II
  • Evre III
  • Evre IV olarak adlandırılmaktadır.

İleri evrede; mesane, rektum, kemik, karaciğer, akciğer veya lenf nodları gibi vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan tümörler görülür. Hastaların mutlaka uygun tedavi için hekimlerine başvurmaları gerekmektedir.

Hangi Durumda Cerrahiye İhtiyaç Duyulur?

Prostat kanseri teşhisi koyulan hastalara çeşitli faktörlere bağlı olarak cerrahi önerilebilir. Bunlar yaş, genel sağlık ve kanserin evresi gibi durumları içerir. Prostat kanseri belirtileri ne kadar erken fark edilirse tanı ve tedavi de o kadar erken planlanabilir.

Cerrahi tedavi yaşam kalitesini etkileyebilecek yan etkileri de beraberinde getirdiğinden, prostat kanseri teşhisi koyulan herkes ameliyatla tedavi edilmemektedir.

Prostat kanseri başlangıç ve ileri evre belirtileri görüldüğünde mutlaka doğru tedavinin planlanması ve en etkili yöntemin kullanılması gerekmektedir.

Prostat kanseri cerrahi tedavisinde birçok yöntem kullanılmakta, en doğru yöntem ise hastaya göre seçilmektedir. Ameliyat sırasında prostat tamamen alınsa da prostat çevresinde bulunan ve sertleşmeye de yardımcı olan sinirler korunarak hastanın yaşam kalitesi gözetilmektedir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05