+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Çıkabilecek Sorunlar

Prostat Kanseri Tedavisiyle Birlikte Karşılaşılabilecek Sorunlar

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserler arasında ilk sıralardadır. Prostat kanserinin tedavisi çeşitli yollarla yapılmaktadır. Kanserin teşhis edilmesinin ardından hastanın sağlık durumu ve kanserin evresi gibi faktörlere bağlı olarak izlem, cerrahi, radyoterapi veya hormonal tedavi seçeneklerinden birinin uygulanmasına karar verilebilir. Ancak her tedavide olduğu gibi prostat kanseri tedavisi sonrası da hastaların bazı sorunlarla karşılaşması mümkündür.

Yine de bu durum hastadan hastaya göre değişmekte olup, her tedavi yönteminin hastaya göre kişiselleştirildiğini unutmamak gerekir. Prostat kanseri tedavisi sonrası sorunlar ile karşılaşmamak adına hastaların tedavi sonrasında doktorlarının talimatlarını adım adım takip etmeleri önemlidir. Prostat kanseri tedavisi sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlar nelerdir? Bakalım...

[widget-160]

 

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Sorunlar

Prostat kanseri tedavisi sonrasında henüz iyileşme süreci tamamlanmadan bazı sorunların ortaya çıkması muhtemeldir. Ancak bu tip sorunların her hastada görüleceği söylenemez. Genellikle prostat kanseri tedavisi sonrasında ortaya çıkan sorunlar arasında kanama, idrar kaçırma ve cinsel sorunlar bulunmaktadır. Prostat kanseri tedavisi sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlar;

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Kanama

Prostat kanseri tedavisi sonrasında en dikkat edilmesi gereken sorunların başında kanama gelmektedir. Günümüzde ameliyat sırasında kullanılan teknikler her ne kadar kanama problemlerini en aza indirse de görülme olasılığı vardır. Prostat ameliyatının ardından kanama bir iki hafta görülmekte, su tüketimi ve dinlenme ile kolaylıkla aşılmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası İdrar Kaçırma

Birçok erkek, prostat kanseri tedavisi sonrası idrar kaçırma sorunu yaşamaktadır. Prostat kanseri ameliyatı sonrası en sık karşılaşılan sorun şüphesiz idrar kaçırmadır. Bunun nedeni, prostat kanseri tedavisinin, idrar yaparken bunu kontrol eden sinirlere ve kaslara zarar verebilmesidir. Egzersiz yaparken, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda idrar kaçırmak söz konusu olabilmektedir. Ancak çoğu hasta, ameliyattan bir ile altı ay sonra iyileşme görmeye başlar. İdrar kaçırma sorunu her hastada görülmeyebilir. Prostat kanseri tedavisi sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlar arasındadır yine de.

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Cinsel Sorunlar

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşam hakkında birçok soru olması normaldir. Prostat kanseri ve tedavisi cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Toplumumuzda prostat kanseri tedavisi sonrası iktidarsızlık yaşanacağı ve cinsel yaşamın tamamen biteceği yönünde yaygın ve yanlış bir inanış vardır. Ancak tedavi sonrasında ortaya çıkan sorunların bir daha düzelmemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Prostat kanseri tedavisinin ardından hastaların ilk 6 haftalık iyileşme sürecinde herhangi bir şekilde cinsel ilişkiden kaçınmaları önemlidir. Doktorunuz tarafından verilecek olan bu talimat, ameliyat bölgesinin iyileşmesi için gereklidir. Ancak iyileşme döneminin ardından bazı sorunların ortaya çıkması da muhtemeldir. Prostat kanseri genellikle 50 yaş ve üzeri hastalarda sık görüldüğünden cinsel yaşamdaki sorunların tek nedeni prostat ameliyatı olmayabilir. Sigara kullanımı, obezite, ilerleyen yaş ve alkol tüketimi de cinsel sorunlara neden olmaktadır.

[widget-161]

Prostat kanseri tedavisi sonrası en sık görülen cinsel yaşam sorunları şunlardır;

Sertleşme Bozukluğu: Prostat kanseri tedavisi için ameliyat tercih edilmişse, ameliyat sırasında prostat bezinin yakınlarındaki sinirler zarar görebilir. Bu sinirlerin zarar görmesi ise sertleşme problemi yaşanmasına neden olabilir. Ancak bu durumun tedavisi mümkündür.

Geri Boşalma: Cinsel ilişki sırasında meninin dışarı atılmasını engelleyen geri boşalma problemi prostat kanseri ameliyatı sonrasında sık karşılaşılan bir durumdur. Söz konusu sorun çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tüp bebek yöntemine başvurmasına neden olmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Prostat kanseri tedavisinin ardından söz konusu sorunlarla karşılaşmamak adına en dikkat edilmesi gereken şey ameliyat bölgesinin hijyenine dikkat etmek ve dinlenmektir. Aynı zamanda; ağır kaldırmamak, en az bir hafta araç kullanmamak, dar pantolon giymemek, alkol ve kafein içerik ürünlerden uzak durmak, sigara kullanmamak gerekir.

Prostat kanseri tedavisi olan bir hastanın yeniden prostat kanserine yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için daha sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, kötü alışkanlıklardan kaçınmak ve daha hareketli bir yaşam tarzı alışkanlığı geliştirmek kansere yeniden yakalanma ihtimalini azaltacaktır. Prostat kanseri tedavisi sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05