+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostat Kanseri Nedenleri Neler?

Sigara Prostatı Tetikler Mi?

Prostat kanseri nedir sorusu erkeklerin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Ancak prostat kanserini anlamadan önce prostat nedir sorusunu cevaplamak ve prostatın görevlerini anlamak çok önemlidir. Prostat, erkeklerde mesanenin altında bulunan, erkeklerde spermi besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üreten küçük, ceviz şekilli bir bezdir.

Prostat kanseri ise prostatta ortaya çıkan, salgılamayı yapan hücrelerde anormal gelişime neden olan kanser türüdür ve erkeklerde çok sık görülmektedir.

Prostat kanseri genellikle yavaş büyür ve başlangıçta ciddi zarara neden olmayabilir. Çünkü kanser prostat beziyle sınırlı kalır ve yavaş büyüme eğilimi gösterir. Ancak bazı prostat kanseri türleri bu kadar iyi huylu olmayabilir ve hızla vücuttaki diğer organlara yayılabilir.
Her kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanı çok önemlidir ve çoğu zaman ilk evrelerde çok fazla belirti göstermeyen prostat kanserinden korunmanın en doğru yolu yılda en az 1 kere prostat muayenesi yaptırmaktır.

Prostat Kanseri Görülme Sıklığı

50 yaşın üzerindeki erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri, kansere bağlı ölümler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Amerikan Kanser Derneği tarafından sağlanan verilere bakıldığında erkeklerin yaşam boyu prostat kanseriyle karşılaşma riski %16,7’dir. Görülme sıklığı bakımından tüm dünyada yüz bin kişiden 28’inde prostat kanseri görülürken, ülkemizde yüz bin kişiden 37’si prostat kanserine yakalanmaktadır. Prostat kanserinde yaşam kaybı oranı ise %2,5 olarak açıklanmıştır.

Prostat kanserinin oluşma nedenleri ve risk faktörleri

Prostat kanseri neden olur sorusunun cevabı net olarak verilemez. Tüm kanser türleri gibi, prostat kanserinin de kesin nedeni kolayca saptanamaz. Ancak prostat kanserinin sebepleri arasında genetik, belirli kimyasallar veya radyasyon gibi çevresel toksinlere maruz kalmak gibi birçok faktör bulunmaktadır. DNA'nızdaki veya genetiğinizdeki mutasyonlar kanserli hücrelerin büyümesine yol açar. Bu mutasyonlar, prostatınızdaki hücrelerin kontrolsüz ve anormal olarak büyümeye başlamasına neden olur. Anormal veya kanserli hücreler büyümeye devam ederek tümör gelişene kadar bölünmeye devam ederler. Eğer agresif tipte prostat kanserine sahipseniz, hücreler metastaz yapabilir veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir.

  • Aile öyküsü (ailede prostat kanserinin görülmesi)
  • Yaş
  • Beslenme
  • Obezite
  • Sigara kullanımı
  • Irk ve etnik köken

Hareketsiz yaşam prostat kanserinin görülmesine neden olan risk faktörleridir.
Prostat kanseri nedenleri söz konusu olduğunda en önemli risk yaştır. 50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat kanseri görülme riski fazla olsa da prostat bezi büyümesi 30 yaşından sonra ortaya çıkabilmektedir.

Risk Grubunda Mısınız?

Ailenizdeki erkeklerde prostat kanseri varsa, sizinde kansere yakalanma riskiniz artabilir. Ayrıca, eğer meme kanseri (BRCA1 veya BRCA2) öyküsü bulunuyorsa, bu durum da prostat kanseri riskini arttırmaktadır.
Kırmızı et ve fazla yağlı beslenmek prostat kanseri için bir risk faktörü olabilir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada 101 prostat kanseri vakası incelenmiş ve fazla et tüketiminin yanı sıra yağlı beslenmenin de prostat kanserinde bir risk faktörü olduğu belirlenmiştir.

Sigara kullanımı prostat kanseri riskini arttırıyor! Yaşam standartlarınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz kanser kapınızı çalabilir!

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak, obezite, yüksek kalsiyum içeren beslenme tarzı, ilerleyen yaş, kimyasal maddeler, radyoaktif ışınlar ve güneş ışınları gibi birçok farklı durum da prostat kanserini tetiklemektedir.
Erken tanı tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi prostat kanserinde de en önemli etkenlerin başında gelir. Bu nedenle her yıl düzenli olarak prostat muayenesi olmayı bir alışkanlık haline getirerek kanserin çok erken bir evresinde tanı koyulmasını sağlayabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05