+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

Prostat Kanseri Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Prostat kanseri tedavisi sonrası dikkat edilecekler listesi oldukça uzundur. Ancak öncesinde prostata dair ve prostat kanseri ile alakalı kısa bir bilgilendirme yerinde olacaktır. Böylelikle prostat ameliyatı sonrası nelere dikkat edilir sorusunun cevabını anlamak çok daha kolay olacaktır. Prostat, rektumun önünde, mesanenin altında bulunan bir bezdir. Erkek üreme sisteminin, sperm taşıyan sıvılar üreten kısmında önemli bir rol oynar.

Prostat kanseri tedavisi ile birlikte hayatınızda gerçekleşecek değişiklikler neler? Korkularınız gerçek olacak mı?

Prostatın kısmen veya tamamen çıkarılması cerrahi prostatektomi olarak adlandırılır. Prostat cerrahisi için en yaygın nedenler arasında ise prostat kanseri bulunmaktadır. Prostat kanseri tedavisi cerrahi uygulama olarak yapıldığında hastaların cinsel yaşamlarının biteceği ya da eskisi gibi olmayacağına dair korkuları bulunmaktadır.

Prostat kanseri tedavisi sonrasında hastanın beslenmesinden cinsel yaşamına kadar dikkat etmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Bunlardan biraz bahsedelim…

[widget-160]

 

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserler sırasında başı çekmektedir. Aynı zamanda ilk evrelerde herhangi bir belirti göstermemesi nedeniyle de ölüm oranı yüksektir. Ancak prostat kanseri tespit edildiğinde ve tedavi uygulandıktan sonra hasta on yıllar boyunca yaşayabilmektedir. Bu durum prostat kanseri ameliyatı sonrası hastanın doktor talimatlarına ne kadar uyduğu ile de alakalıdır.

Prostat ameliyatı sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Hastalarımızı bekleyen riskler ve yaşam standartlarındaki değişiklikler.

Prostat ameliyatı sonrası nelere dikkat edilir sorusunun cevabını öğrenmenin yanı sıra ameliyattan sonra ne yapılması gerektiğini bilmek de önemlidir. Prostat kanseri ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde doktor talimatlarına uymak önemli olduğu kadar nelerin yapılması gerektiğini bilmek ve uygulamak da oldukça mühimdir. Prostat kanseri ameliyatı sonrası bir veya iki gün içinde tuvalete çıkmak önemlidir. Kabızlık olma ihtimali bulunması nedeniyle hastanın beslenme düzeninde bol sıvı, lifli gıdalar ve az yağlı besinler bulunmalıdır. Prostat kanseri ameliyatı sonrasında ıkınmak ameliyat bölgesinde hasara neden olabileceğinden kabız olmamak önemlidir. Diğer yandan mesanenin yıkanması için bol su tüketmek de gerekir. Prostat kanseri tedavisi sonrası dikkat edilecekler şunlardır;

  • Cerrahi işlem yapılan alanı temiz tutmak,
  • Bir hafta süresince araba kullanmamak,
  • Altı hafta boyunca yüksek enerjili aktivite ve cinsel ilişkiden kaçınmak,
  • Gerekenden daha fazla merdiven çıkmamak,
  • Küvette banyo yapmamak,

Oturma pozisyonunda 45 dakikadan fazla kalmaktan kaçınmak prostat kanseri sonrası dikkat edilecekler arasındadır.
Prostat kanseri ameliyatı sonrası egzersizler kabızlık problemi ile başa çıkmak için tercih edilebilir. Ancak bunun için iyileşme sürecinin tamamlanması gerekmektedir.

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Hangi Problemler Yaşanabilir?

Prostat kanseri tedavisi sonrası dikkat edilecekler haricinde hastaların ameliyatın ardından hangi problemlerle karşılaşabileceklerini de bilmeleri önemlidir. Böylelikle önceden bilgi sahibi olarak neyle karşılaşacaklarından haberdar olabilirler.

Her ameliyatta olduğu gibi prostat kanseri ameliyatı sonrası da birçok komplikasyon ortaya çıkabilir. Ancak bu tür problemlerin her hastada yaşanacağını söylemek yanlış olacaktır. Bazı hastalar hiçbir problemle karşılaşmazken diğer hastalar birden fazla komplikasyon yaşayabilir. Prostat kanseri tedavisi sonrası görülebilecek sorunlar hakkında yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

[widget-237]

Prostat kanseri ameliyatı sonrası kanama ve idrar kaçırma gibi problemler yaşansa da hastalar daha çok prostat kanseri tedavisinden sonra cinsel yaşam ile alakalı kaygılanmaktadır.

Cerrahi bir müdahale olması nedeniyle prostat kanseri ameliyatı sonrasında kanama görülme ihtimali vardır. Ancak lazer teknolojisi kullanılarak yapılan laparoskopik cerrahi bu ihtimali azaltmaktadır.Prostat kanseri tedavisi sonrasında hastaya bir süre için sonda takılmaktadır. Sondanın çıkarılmasıyla beraber idrar kaçırma sorunları ortaya çıkabilir.

Prostat kanseri tedavisinden sonra cinsel yaşam en merak edilen problemler arasındadır. Prostat ameliyatı sonrasında 6 hafta boyunca herhangi bir cinsel ilişkiden kaçınılması önemlidir. Sonrasında cinsel yaşam bu durumdan çoğunlukla etkilenmese de, bu konuyla alakalı sorun yaşayan hastalar olmaktadır. Bunun nedeni ise prostat kanseri ameliyatına bağlı olmaksızın psikolojik durum, obezite, sigara ve alkol kullanımı, ileri yaş ve kalp damar hastalıkları gibi farklı faktörlerden kaynaklanabilir.

Prostat kanseri tedavisi sonrası doktor talimatlarına harfiyen uymak farklı sorunlar yaşamayı engelleyecek, aynı zamanda iyileşme süresinin uzamamasını sağlayacaktır. Prostat kanseri tedavisi sonrası dikkat edilecekler hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşın.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05