+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üreteroskopi Avantajları Nelerdir?

Üreteroskopi Yöntemi İle Böbrek Problemlerine Hızlı Tanı!

Üreteroskopi nedir sorusunun cevabı öncesinde mesane ve idrar yolu ile alakalı birkaç bilgi vermek daha doğru olacaktır. İdrar yolu atıklar ve ekstra sıvının vücuttan atılmasını sağlayan bir drenaj sistemidir. Böbreklerde oluşan idrar üreter adı verilen ince tüplerden geçerek mesaneye ulaşır ve burada depolanarak idrar yolu sayesinde vücuttan dışarı atılır.

İdrar yolu sorunlarınız için erken tanı ile sağlıklı bir yaşam!

İdrar yapmak için beyin, mesaneye sinyal gönderir ve sfinkter kaslarının rahatlaması için işaret gönderir. Sfinkter kasları rahatlarken idrar, idrar yoluna ulaşarak mesaneden çıkar. Ancak bazı durumlarda mesane ve idrar yolunda problemler oluşmakta ve sonucunda birçok belirti vermektedir. Üreteroskopi de bu sorunların teşhisi için kullanılan bir yöntemdir. Kimi zaman tedavi için de kullanılabilir.

Üreteroskopi üreter ve böbrekleri incelemek için bir üreteroskop kullanır. Üreteroskopun bir ucunda bir mercek, ortasında esnek bir tüp ve tüpün diğer ucunda küçük bir ışık vardır. Üreteroskop uzun ve incedir, bu yüzden üreter ve böbreklerin astarının ayrıntılı olarak incelenmesine olanak tanır. Üreteroskopi ise bu işlemin genel adıdır.

Üreteroskopi Nedir? – Etkili Tanı Yöntemleri

Üreteroskopi, üreteroskop kullanarak idrar yolunun iç kısmını incelemek için kullanılmaktadır. Üreteroskop sayesinde üreterdeki bir taş görülebilir ve daha sonra üreteroskopa sokulan telin ucundaki küçük bir sepetle çıkarılır.

Üreteroskopi hangi durumlarda kullanılır?

Üreteroskopi hangi durumlarda kullanılır sorusunun tek bir cevabı yoktur. İdrar yolu problemlerinin nedenlerine ulaşmak, üreterdeki idrar tıkanıklığının nedenini bulmak veya diğer anormallikleri değerlendirmek için üreteroskopi kullanılabilir. Üreteroskopi işleminin tercih edildiği diğer durumlar şu şekildedir;

  • Üreterde veya böbrekte bir taş olması
  • Anormal doku, polip, tümör veya üreterde kanser
  • Üreterdeki idrar tıkanıklığı
  • Üreter veya böbrek taşı tedavisi
  • Anormal dokuları, polipleri ve bazı tümör tiplerinin tedavisi
  • Üreter veya böbrek biyopsisi

Üreteroskopi idrar yolundaki sorunları görüntülemek için detaylı bir inceleme sağlamaktadır. Bu nedenle ürolojik sorunlar söz konusu olduğunda bu teşhis yöntemi kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Üreteroskopi tedavi amacıyla da kullanılabilir.

Üreteroskopi avantajları nelerdir?

Üreteroskopi idrar yolu problemleri hakkında detaylı bilgi almak için kullanılmaktadır ve birçok avantajı vardır. Üreteroskopi avantajları şu şekildedir;

  • İdrar yolu çok net bir şekilde görülür.
  • Taşlar vücuttan çıkarılabilir ya da parçalanabilir.
  • Anormal görünümlü dokular çıkarılabilir.
  • İşlemin hemen ardından günlük hayata dönmekte sakınca yoktur.

Üreteroskopi avantajları hastanın hızla sağlığına kavuşmasının yanında farklı hastalıkların erken teşhisini de sağlamaktadır. Bu nedenle ürolojide oldukça avantajlı bir tanı yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Üreteroskopi İşlemi Kimler İçin Uygundur?

Üreteroskopi idrar tıkanıklığı gibi tanı konulamamış problemleri olan hastalar için sıklıkla kullanılmaktadır. Böyle bir durumda üreteroskopi sorunu tanımlamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda idrara çıkmada zorluk çeken, gerektiği kadar idrara çıkamayan, mesanesini tam boşaltamayan ve idrar yaparken başka sorunlar yaşayan hastalar için üreteroskopi uygun bir teşhis aracıdır.

Üreteroskopi yukarıdaki sorunları yaşayan kişiler için uygun olsa da bazı durumlarda tercih edilmez. Hamile kadınlar ve çok fazla kilolu hastalar yukarıdaki sorunları yaşasa da üreteroskopi işlemi için doğru aday değillerdir.

Üreteroskopi mesane ve böbrekler haricinde idrar yolundaki sorunların teşhisi için de kullanılan bir işlemdir.

Aynı zamanda mesane taşlarının çıkarılması için de tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir. Üreteroskopi nedir, üreteroskopi avantajları nelerdir veya üreteroskopi hangi durumlarda kullanılır sorularının detaylı cevapları için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05