+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üreter Taşı Tedavisi Üreteroskopi (URS)

Üreter Taşı Kırma Yöntemi

Üreter taşı kırma yöntemi olarak kullandığımız bir diğer uygulama da üreteroskopidir. Üreteroskopi ile mesaneden geçilerek taşın bulunduğu taraftaki üreterin içine girilir. Taşın kırılması için lazer kullanılır. Semi-rijit üreteroskopi ile üst üretere kadar çıkılabilir. Fleksibıl üreterorenoskopi aleti bükülebilir ve pozisyon verilebilir özelliğe sahip olduğu için böbrek içine girilebilir ve böbrek içindeki taşlara lazer uygulanabilir.

Kırılan taşlar basket ile tutularak dışarı çıkarılabilir. Kanama problemi olan veya kan sulandırıcı ilaç kullanan ve ameliyata hastalar için üreteroskopi en uygun tedavi yöntemidir. Flexible üreteroskopi olarak da adlandırdığımız üreter taşı tedavisi, ince fiber optik bir teleskopun üretra (idrar kanalı) yoluyla mesaneden böbreğe uzatılması yöntemidir. Bu aletin çapı 2mm’den incedir ve esnek yapısı sayesinde tüm böbrek boşaltım sisteminin görüntülenmesini sağlamaktadır. 3 cm’ye kadar olan böbrek taşları için ESWL yöntemine alternatif olarak bu yöntemi de tercih etmekteyiz.

[widget-151]

 

URS Tedavisinin Avantajları ve Riskleri Nelerdir?

URS ameliyatının avantajları bulunmaktadır. Bunlar: Hiçbir organa zarar verilmemektedir. Hasta birkaç saat içinde taburcu edilir. Hasta gündelik aktivitelerine en kısa sürede döner. Üreter taşı tedavisi üreteroskopi sonrası acı, ağrı, kanama vb. komplikasyonlar ve şikayetler çok düşüktür.

Yüksek ateş, üreter yaralanmaları, yırtıkları veya kopmaları, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kanama, üreterin aşırı kıvrımları veya darlığı nedeniyle taşa ulaşamama, taşın tümünün veya bir kısmının böbreğe kayması en sık karşılaşılan sorunlardandır.

Prof. Dr. Sinan Ekici Kliniği'nden Sağlıklı Bilgi Alın!

Üreteroskopi uygulaması kapalı ameliyat yöntemi olsa da bazı komplikasyonlara neden olabilir. URS ameliyatı ve üreter taşı tedavisinde URS uygulaması hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz. Üreter taşı tedavisi üreteroskopi URS ameliyatı nasıl uygulanır, nelere dikkat edilir, kimler için uygun olup olmadığı ile tedavinin avantajı ve riskleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05