+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Flexible Üreteroskopi Nasıl Uygulanır?

Minimal İnvaziv Ameliyat İle Günlük Hayatınıza Daha Hızlı Dönün!

Fleksible üreteroskopi nedir sorusuna lazerle böbrek taşı kırma tedavisi olarak cevap vermek mümkündür.  Fleksible üreteroskopi böbreğin herhangi bir bölümüne idrar yolundan ulaşmak ve küçük böbrek tümörlerini veya böbrek taşlarını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir işlemdir.

Büyük taşların kırılmasında da etkili tedavi yöntemi

İşlem genel anestezi altında yapılır ve sadece 1 gün hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen hasta 3 gün sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. Böbrek taşları hastalarda ciddi ağrılara neden olan ve ilerlemesi durumunda idrarda kan görülmesi gibi ciddi sorunların ortaya çıkmasını sağlayan tıbbi bir durumdur.

Fleksible üreteroskopi söz konusu olduğunda böbrek taşları lazer yardımı ile kırılmakta ve hastanın semptomlarının giderilmesi sağlanmaktadır. 

[widget-150]

 

Fleksible Üreteroskopi Nasıl Yapılır?

Fleksible üreteroskopi ile böbrek taşı tedavisi yüksek verimliliğe sahiptir, ancak başarı aslında taşların büyüklüğüne bağlıdır. 20 mm'ye kadar olan taşlar için fleksible üreteroskopi cerrahisinin başarı oranı %80-90 oranındadır.

Böbrek taşı oluşma riskleri – az su tüketimi taş oluşumunu tetikliyor!

Fleksibıl üreteroskopi tedavisi sonrasında, taş parçalarının mesaneye geçmesini kolaylaştırmak için bir stent (plastik tüp) yerleştirilmektedir. Flexible üreteroskopi tedavisinin en iyi avantajı hastada herhangi bir açık cerrahi işlem gerçekleştirilmeyecek olmasıdır. Flexible üreterorenoskopi cerrahisi ile taşlar önce küçük parçalara ayrılarak dışarı çıkarılabilir. Açık operasyonda yapılan böbrek taş cerrahisinde kan kaybı riski vardır, oysa bu işlemde hiçbir kanamaya neden olunmaz. Tedavi gerektiren ve böbrek taşı oluşturan risk faktörleri ise şunlardır:

  • Yeterli sıvı tüketiminin olmaması
  • Vücuttaki yüksek asit içeriğine neden olan protein içeriği bakımından zengin beslenme
  • Çok fazla tuz tüketimi
  • Oksalat açısından zengin gıdaların yüksek tüketimi
  • Şişmanlık
  • Kalıtsal faktörler
  • Kronik ishal
  • Gastrik bypass ameliyatı
  • Yüksek stres seviyeleri

Böbrek taşı şikayeti olan birçok kişi ağrılardan şikayet etmektedir. Ancak böbrek taşı ile alakalı en şikayet edilen semptomlar arasında ön karın veya kasık bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma gibi problemler bulunmaktadır. Böbrek taşı belirtileri hızlıca değerlendirilmeli ve tanı konulmalıdır. Böbrek taşı tedavisi sırasında minimal invaziv yöntemlerle taş vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Fleksibıl üreterorenoskop bu konuda gelinen en ileri teknolojidir.

Fleksible Üreteroskopi Avantajları

Fleksible üreteroskopi böbrek taşı kırma konusunda birçok avantaja sahiptir. Fleksible üreteroskopi ile açık cerrahiye gerek duyulmaz. Üreter veya böbrekteki herhangi bir yerden taşları %99 başarı oranıyla yok etmek mümkündür.

Aynı zamanda 1 gün hastanede kalış yeterlidir. 3 cm'ye kadar taşları tedavi edebilir ve kanama olmaz.

[widget-132]

4 gün içinde günlük yaşantıya geri dönmek mümkündür.

Fleksible üreteroskopi böbrek taşları için herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan lazerle taş kırma işlemidir. Bu işlemle beraber hastada herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaz ve bu nedenle de iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Fleksible üreteroskopi cerrahisi sırasında hasta genel anestezi altındadır ve herhangi bir şey hissetmez. Fleksible üreteroskopi avantajları, fleksible üreteroskopi nasıl yapılır ve lazerle böbrek taşı kırma gibi birçok konuyla alakalı bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05