+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Bakteriyel Orşit Tedavisi – Kullanılan Yöntemler ve İlaçlar

Bakteriyel Orşit İlaçları Olarak Kullanılan Antibiyotikler

Bakteriyel ve viral olmak üzere 2 türü bulunan orşit, genellikle kabakulak rahatsızlığıyla ilişkili bir virüsün oluşturduğu, bir ya da iki testiste birden görülebilen iltihap hastalığıdır. Cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyonlardan gonore ve klamidyanın da etkili olduğu orşit hastalığı tedavi edilmediğinde kişinin hayat kalitesini düşürecek etkilere sahiptir.

Bakteriyel orşit tedavisi, testislerinde şişme ve ağrı görülen tüm hastalarımızda vakit kaybetmeden uyguladığımız ilaç ve alternatif tedavi yöntemlerini kapsamaktadır. Bakteriyel orşit teşhisi yapıldıktan sonra hastamızın genel sağlık durumuna ve enfeksiyon şiddetine göre tedavi planı oluşturulmaktadır. 

[widget-172]

 

Bakteriyel Orşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orşit tedavisi yapılmadan önce orşitin kaynağına bakılarak hastanın durumuna göre en uygun yöntem belirlenir. Bakteriyel ve viral orşitin tedavisi farklı olduğu için doktorun orşit türüne göre tedaviyi belirlemesi gerekir.

Bakteriyel orşit tedavisi için ilk adımda buz kompresi ve istirahat önerilerek hastamızın şikayetlerinin azaltılması için çalışılır. Aynı sırada antibiyotik tedavisi uygulanarak bakteriler yok edilir. Bakteriyel orşit ilaçları olarak kullanılan antibiyotiklerle hastalarımız 10 gün içerisinde tamamen iyileşmektedir ancak prostatın eşlik ettiği durumlarda daha uzun ve komplike bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Kabakulak orşiti, yaklaşık 1-3 haftada geçmektedir. Bazı hastalarımıza evde tedavi önerilmektedir.

Bakteriyel orşit tedavisinde en sık kullanılan antibiyotik ilaçları; Seftriakson (Rocephin), Siprofloksasin (Cipro), Doksisiklin (Vibramycin, Doryx), Azitromisin (Zithromax) ve trimetoprimgibi etken maddeler içermektedir.

Orşit Tedavisi Yapılırken Dikkat Edilecekler

Bakteriyel orşit tedavisi yapılırken orşit ilaçları kullanımına ek olarak dinlenmek, testis torbasını yüksekte tutmak, soğuk buz paketleri ile kompres yapmak ve ağır kaldırmamak daha hızlı iyileşmeyi sağlayacaktır.

Tedaviden sonra ise orşit ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem almak hastamızın genel sağlığı açısından avantajlı olacaktır.

Bakteriyel orşit tedavisi ve kullandığımız ilaçlar hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz. 

[widget-173]

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05