+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Orşit Nedir? Orşit Nedenleri Nelerdir?

Birden Fazla Partneri Olanlar Dikkat!

Orşit nedir sorusunun cevabı testis iltihabı olarak verilebilir. Orşit bir ya da her iki testisin iltihaplanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan veya kabakulak virüsünden kaynaklanmaktadır. Erişkin yaşta sıklıkla cinsel yolla bulaşan hastalıklar neticesinde bir komplikasyon olarak gelişir.

Bir veya her iki testiste şişme varsa hemen doktorunuza görünün!

Orşit, vücuttaki diğer bölgelerden gelen kan yoluyla bakterilerin yayılmasından kaynaklanabilir. Aynı zamanda, semenleri testislerden dışarı taşıyan tüpün bir enfeksiyonu olan epididimitin ilerlemiş hali olarak da görülmektedir.

Hafif ile şiddetli arasında değişen ağrı, bir veya iki testiste haftalarca sürebilen hassasiyet, ateş, mide bulantısı ve kusma şeklinde belirtiler izlenebilir. Orşit teşhisi yapıldıktan sonra mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

[widget-172]

 

Orşit Nedenleri – Orşit Cinsel Yollarla Mı Bulaşıyor?

Orşit belirtileri arasında bulunan testis ağrısı çoğu zaman kasık ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Ancak kasık ağrısında uyluk ve karın arasındaki bölgede görülmektedir. Testis ağrıları ise sadece testislerde meydana gelmektedir. Bu nedenle ağrıların altında yatan neden incelenmelidir.

Orşit risk faktörleri nelerdir? Orşit sorununun altında yatan nedenler

Orşit neden olur sorusunun cevabı, belirtileri görülen hastalar tarafından merak edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki orşit nedenleri orşit türlerine göre değişmektedir. Genellikle bakteriyel ve viral bir enfeksiyondan kaynaklanan orşit nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır;

Bakteriyel orşit: Çoğu zaman, bakteriyel orşit nedenleri arasında epididimit vardır. Epididimit genellikle epididime yayılan üretra veya mesane enfeksiyonundan kaynaklanır. Çoğu zaman, enfeksiyonun nedeni cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Diğer enfeksiyon nedenleri arasında idrar yolundaki anormallikler bulunmaktadır.

Viral orşit: Viral orşit genellikle kabakulak virüsünden kaynaklanır. Viral orşit nedenleri arasında ergenlikten sonra kabakulak geçirmek mevcuttur. Bu erkeklerin yaklaşık üçte biri, genellikle kabakulak görülmesinden dört ile yedi gün sonra orşiti geliştirir.

Cinsel yolla bulaşan orşit veya epididimit oranı 19 ile 35 yaşları arasındaki erkeklerde daha yüksektir. Birden çok cinsel partnere sahip olmak, daha önce cinsel yolla bulaşan hastalık geçmişi , 45 yaşından büyük olmak, kabakulak geçirmemek için aşı olmamak, doğumda mevcut olan idrar yolu problemleri , tekrarlanan  idrar yolu enfeksiyonları orşit risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Orşit Komplikasyonları – Orşit Kısırlığa Neden Olur Mu?

Orşit testis iltihabı olarak da bilinmektedir ve bazı sorunlara neden olabilir. Orşitin tedavi edilmemesi durumunda ya da tedavi için geç kalındığında bazı komplikasyonlara neden olması söz konusudur.

Orşitin uzun süreli tedavi edilmemesi durumunda testislerin küçülmesine neden olan testiküler atrofi sorunu, testis torbalarının iltihaplanması durumu olarak da bilinen skrotum apsesi en çok karşılaşılan problemlerdendir.

[widget-173]

Tekrarlayan orşit sorununa dikkat! Epididimit iltihabına yakalanmayın!

Bazen, orşit infertiliteye veya yetersiz testosteron üretimine neden olabilir. Ancak orşit sadece bir testisi etkiliyorsa bu durumların görülmesi daha az olasıdır.

Orşit testis iltihaplanmasıdır ve bir veya her iki testiste birden görülebilir. Genellikle tedavisi mümkün olan bu durumun belirtileri gözlemlenirse vakit kaybedilmemesi önemlidir. Orşit nedenleri ve orşit belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi için bir üroloğa başvurabilirsiniz. Ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşarak orşit nedenleri ve orşit tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05