+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Orşit Tedavisinde Ozon Uygulamaları – Etkisi ve Yararları

Orşit Hastalığında Ozon Kullanımı

Orşit nedir derseniz, orşit testis iltihabı demektir. Orşit nedenleri bakteriyel ve viral olmak üzere farklı durumlardan kaynaklanabilir. Ozon tedavisi orşit tedavisinde konvansiyonel tıbbi tedavilerin tamamlayıcısı olarak kullanılır. Yıllardır yapılan pek çok deneysel ve klinik çalışmalar sonucunda tıbbi amaçlı ozon uygulamasında dozlar, uygulama sıklığı ve uygulama yöntemleri geliştirilmiştir. Orşit tedavisinde de tedavi edici dozlarda ve sıklıkta ozon kullanılır.

Pratik uygulamada her hastaya ve hastalığına bağlı olarak ozon tedavisi konusunda uygulamada değişiklik yapılabilmektedir. Ozon tedavisi ile hastalıklı bölgeye giden kan akımı ve oksijen konsantrasyonu arttırılarak hücre ve dokuların oksijene ulaşımı kolaylaştırılmaktadır. Bu sayede alınan antibiyotiklerin etkinliği de artmaktadır. Orşit tedavisinde ozon uygulamalarının da hedefi hasarlı hücrelere oksijen ulaştırmak, enfeksiyona neden olan mikrobu yok etmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonla savaşmasını kolaylaştırmak, dokunun metabolizmasını düzeltmek ve ağrıyı gidermektir. Orşit tedavisinde ozon nasıl uygulanır bakalım...

[widget-144]

 

Ozon İle Orşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orşit tedavisi için ozondan son yıllarda oldukça sık yararlanılmaktayız. Böbrek, mesane, üretra ve prostatın enflamasyonun eşlik ettiği hastalıklarında da başarıyla kullanılan ozon tedavisi, enfeksiyon ve doku hasarlarının ortadan kaldırılmasında en etkili yöntemlerden biridir.

Türkiye’de ilk defa 2015 yılında üroloji alanında ozon tedavisi uygulamaları kliniğimizde başlamıştır. Kliniğimizde majör, minör, üretral, rektal uygulama yolları başta olmak üzere değişik yöntemlerle ozon tedavisi başarı ile uygulanmaktadır. Bugüne kadar yüzlerce hastayı tedavi ettik. Bu konuda ilk olmanın ve yıllar içinde kazanılan tecrübenin sonucunda başarı oranımız ve hasta memnuniyetimiz yüksektir. Orşit tedavisinde ozon uygulanırken majör/rektal ve üretral uygulamayı kullanmaktayız. Ciddi doz ve sıklık ayarlanması gerektirmektedir. Bu nedenle orşit hastalığında ozon kullanımı için uzman bir ekiple çalışırız.

Güçlü oksidan etkisiyle iyonlar ve biyomoleküllerle (antioksidanlar, proteinler, karbohidratlar ve doymamış yağ asitleri) reaksiyona giren ozon, bu reaksiyonlar sonucu oluşan hidrojen peroksit ve lipid oksidasyon ürünü olan lipid peroksitlerle etkisini göstermektedir. Antioksidan enzemleri, bağışıklık sistemini aktive etmekte ve bakterilerin, mantarların ve virüslerin ölmesini sağlamaktadır.

Orşit Tedavisinde Ozon Uygulamalarının Yan Etkileri Nelerdir?

Orşit tedavisi için ozon tedavisi kullanımı bir üroloji uzmanı elinde yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Bugüne kadar hiçbir yan etki görmedik.

Ozon tedavisi diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi, kişinin detaylı ürolojik değerlendirilmesi sonucunda planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Orşit hastalığında ozon kullanımı ve ozonun yararları hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz. Orşit tedavisinde ozon kullanımı alanında uzman üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici'den destek alabilirsiniz.

[widget-145]

Dikkat Edin!

Kabakulak kaynaklı orşit nadir görülür. Fakat, çok önemli bir kısırlık nedenidir. Kabakulak orşitinde testislerdeki ağrı ve şişlik parotit başlangıcından 4-6 gün sonra başlar, vakaların %70’i tek taraflıdır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05