+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Piyelonefrit ve Nefrit Tedavisinde İlaç Uygulamaları

Nefrit İlaçları ve Pyelonefrit İlaç Tedavisi

Böbrek iltihapları; nefrit, piyelonefrit, tubulointertisyel nefrit olmak üzere 3 farklı şekilde görülmektedir. Bunlardan en sık karşılaşılanı piyelonefrittir. Akut ve kronik şekilde görülmektedir. Nefrit ve Piyelonefrit ilaç tedavisi ile diğer tedavi alternatifleri kullanılarak ortadan kaldırılmaktadır.

Piyelonefrit üriner sistem taşları, üriner sistem anomalileri, diyabet, gebelik, üriner sistemde olan katater, stent gibi yabancı cisimler, ağrı kesici ilaç kullanımından kaynaklandığı için böbrek iltihabına neden olan bakterilerin tespit edilerek ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Tedavi edilmeyen böbrek iltihapları kronikleşmektedir. Piyelonefrit nedenleri teşhis edildiğinde ve belirtiler görüldüğünde mutlaka ilaç ya da farklı tedaviler uygulanmalıdır. Piyelonefrit ilaç tedavisi detayları yazımızda...

[widget-181]

 

Piyelonefrit- Nefrit İçin Kullanılan İlaçlar

Piyelonefrit tedavisi için öncelikli seçenek ilaç uygulamasıdır. Ateşli vakalarda hastanın ateşi düşürülür. İdrar tahlili ve kültürü yapılarak kültürde üreyen mikroorganizmanın hassaslık gösterdiği antibiyotikler ile tedaviye devam edilir.

Antibiyotik tedavisi yaklaşık 15 gün uygulanır. Tedavi sırasında hasta yatak istirahatinde kalır ve hastanın bol su içmesi gerekir. Akut Pyelonefrit, Nefrit ilaçları ve pyelonefrit ilaç tedavisi uygulanmadan önce akut durumunun olup olmadığı incelenir. Böbrek pelvisini ve parankimini tutan enfeksiyöz ve enflamatuar bir hastalık olan akut pyelonefrit için hospitalizasyon ve yatak istirahati gerekir. Hastadan kan ve idrar örnekleri alınır. Vakit kaybetmeden parenteral sıvı ve ampirik antibiyotik tedavisine başlanır. Birkaç gün sonra tedaviye alınan yanıt değerlendirilir ve iyileşme var ise tedaviye en az 1 hafta ya da ateş düştükten 3 gün sonrasına kadar parenteral olarak devam edilir.

Kronik Pyelonefrit, genellikle çocuklukta edinilip erişkinliğe taşınan bir hastalıktır. Polar bölgelerde skar oluşumuna neden olan kronik pyelonefrit için medikal tedavi ve cerrahi kullanılmaktadır. Nefrit tedavisinde kullanılan ilaçlar üriner sistem enfeksiyonlarının eradikasyonu ve önlenmesi, gerekirse uzun süreli baskılayıcı antibiyotik tedavisi şeklinde uygulanır. Hastamızın yakın takibi gereklidir.

Diğer İlaç Tedavisi Yöntemleri

Antibiyotik tedavisine ek olarak, piyelonefrit kompleks tedavisi mikrosirkülasyon, detoksifikasyon ve anti-inflamatuar ilaçları da kullanılır. Piyelonefrit ilaç tedavisi toksinleri vücuttan çıkarmayı da amaçlar.

Piyelonefritli anti-inflamatuar ilaçlar olarak NSAID'leri (parasetamol, nimesulide, nimesil) kullanılır. Spazmı hafifletmek, böbrek tübüllerini büyütmek ve idrar çıkışını artırmak, papaverin veya no-shpa da kullanılabilir. Piyelonefrit ilaç tedavisi ek olarak ozon tedavisi de gerektirebilir.

[widget-180]

Piyelonefrit ilaçları arasında antikoagülan ve venotonik (heparin, dipiridamol, troxevasin) kullanımı böbreklerdeki kan dolaşımını iyileştirmek içindir. Mikrobiyosisin normalizasyonu için (uzun süreli piyelonefrit tedavisi ile), probiyotiklerin, prebiyotik ve antifungal ajanların alınması da önerilmektedir. Pyelonefrit tedavisinde kullanılan ilaçlar ve nefrit ilaçları hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05