+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Piyelonefrit Nedenleri

Bulanık İdrar Ne Anlama Geliyor?

Piyelonefrit nedir sorusunun en kısa cevabı ani ve şiddetli böbrek enfeksiyonudur. Piyelonefrit, bir veya her iki böbreğinde ortaya çıkabilen bir üriner sistem enfeksiyonu türüdür. Enfeksiyon genellikle idrar yolunda veya mesanede başlar ve böbreklere doğru yol alır. Tedavi edilmezse, piyelonefrit böbreklerde kalıcı hasara neden olabilir. Kan dolaşımına da yayılarak hayatı tehdit eden bir enfeksiyon haline gelmesi de mümkündür.

Piyelonefrit risk faktörlerini hayatınızdan uzak tutarak hastalıklardan korunun!

Böbreklerin ana görevi, atık ve ekstra suyu kandan temizlemektir. İdrar yolunda yer alan böbrekler, üreter ya da mesane bölümlerinden herhangi birinde bakteri varsa, bir idrar yolu enfeksiyonu oluşma riski artar. Çoğu zaman, enfekte olan yer mesanedir. Bu durum acı verici olabilir, ancak genellikle çok ciddi gelişmez.

Yine de piyelonefritin kısa sürede tedavi edilmemesi farklı komplikasyonlara neden olabilir. Piyelonefrit nedenleri farklı sebeplerle oluşabilir. Piyelonefrit neden olur sorusunun cevabı için okumaya devam edin.

[widget-181]

 

Piyelonefrit Sebepleri Neler?

Piyelonefrite bakteriler veya virüsler neden olur. Uzman doktorlar çoğu böbrek enfeksiyonunun, böbreklerden birini veya her ikisini enfekte etmek için yukarı doğru hareket eden bir mesane enfeksiyonu olarak başladığına inanırlar. En sık olarak, enfeksiyon normalde bağırsakta bulunan bakterilerden kaynaklanır. Piyelonefrit nedenleri arasında bazen vücudun bakterilerle savaşamaması ve bakterilerin idrar yolu enfeksiyonuna neden olması da bulunmaktadır.

Piyelonefrit belirtilerini görür görmez uzmana başvurun!

Piyelonefrit belirtileri genellikle enfeksiyondan iki gün sonra ortaya çıkmaktadır. Piyelonefrit belirtileri çocuklarda ve yaşlı yetişkinlerde farklı olabilmektedir. Örneğin, zihinsel karmaşa yaşlı yetişkinlerde yaygındır ve genellikle tek semptomudur. Kronik piyelonefritli kişiler sadece hafif semptomlar yaşayabilirler. Ortak piyelonefrit belirtileri ise şunlardır;

  • Yüksek ateş
  • Karın, sırt ya da kasıkta ağrı
  • Ağrılı idrara çıkma
  • Bulanık idrar
  • İdrarda kan
  • Sık idrara çıkma

Titreme, mide bulantısı, kusma, genel ağrı veya hastalık hissi, yorgunluk ve zihinsel karmaşa da piyelonefrit belirtileri arasında yer almaktadır. Bahsedilen belirtilerden biri veya birkaçı gözlemlenmişse hastanın acilen bir uzmana başvurmasında yarar vardır. Piyelonefrit tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak değişecektir. 

[widget-180]

Piyelonefrit ve Beslenme Arasında İlişki Var MI?

Piyelonefrit ve beslenme alışkanlıkları arasında bir ilişki yoktur. Uzmanlar beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinin piyelonefrit oluşumunu önlemeye yardımcı olmadığını bulmuştur. Ancak bol sıvı tüketimi piyelonefrit oluşumunu önlemede yardımcı olabilmektedir. Günde en az 8 bardak su tüketimi piyelonefrit oluşmasını önleyebilir.

Diğer yandan sık idrara çıkma ve mesanenin tamamen boşaltılması gibi faktörler de piyelonefrit oluşumunu önleyebilir. Böbrek hastalıkları için önlem alma konusunda su tüketimi çok etkilidir. 

Dikkat Edin!

Böbrek enfeksiyonları tedavi edilmez ise böbrekte hasar, böbrek absesi, böbrek yetmezliği, sepsis (enfeksiyonun kana geçmesi), hipertansiyon gibi ciddi durumların gelişmesine neden olabilirler.

Piyelonefrite neden olan faktörleri önlemek elinizde!

Piyelonefrit bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür ve ilerlemesi durumunda birçok probleme neden olabilmektedir. Yaş veya cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilen piyelonefrit kısa sürede tedavi edilmelidir. Piyelonefrit belirtileri dikkate alınmalı ve buna göre bir yol izlenmelidir. Yine de piyelonefrit belirtileri ve piyelonefrit sebepleri ile alakalı en detaylı bilgi uzman doktor tarafından verilecektir. Piyenonefrit nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05