+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Taşı Nasıl Oluşur?

Mesane Taşı Risk Faktörleri Nelerdir?

Mesane taşları, idrar yaptıktan sonra mesanede kalan konsantre idrarın içeriğindeki minerallerin birleşerek kristalize olmasıyla ortaya çıkar. İdrarın yüzde 90'ından fazlası sudur. Geri kalanı ise tuz gibi mineraller ve protein gibi atık ürünler içerir. Konsantre idrar, içerdiği atık ve mineral türlerine bağlı olarak farklı renklerde olabilir. Mesane taşı nasıl oluşur ve mesane taşı oluşumu için risk faktörlerini inceleyelim...

Mesane taşları 50 yaşın üstündeki erkeklerde sık görülür.

Mesane taşı nasıl oluşur sorusuna konsantre idrarın mesanenin tamamen boşaltılamaması sonucunda oluşur denilebilir. Bu risk faktörleri arasında prostat büyümesi, mesane boşaltım problemleri, mesanede divertikül  ve idrar yolu enfeksiyonları sayılabilir. Tedavi edilmezse, mesane taşları enfeksiyonlara, mesane çıkımında tıkanıklığa, işeme zorluklarına, idrarda kanamaya ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Mesane taşı idrar yaparken ağrı, idrarda kan görülmesi veya idrar renginin çok koyu olması gibi belirtilerle anlaşılabilir. Belirtilerin görülmesi halinde mesane taşı tedavisi için mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

[widget-131]

 

Mesane Taşı Oluşumuna Neden Olan Faktörler

Kişi idrara çıktığı zaman mesanesini tam olarak boşaltamazsa, kalan artık idrar içinde kristalleşme ve takiben mesane taşları oluşabilir. Mesaneyi tamamen boşaltamama sorunu ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı tıbbi sorunlardan kaynaklanabilir. Mesane taşı nasıl oluşur dediğimizde aşağıdaki örnekleri verebiliriz. 

Mesane taşı risk faktörleri – Taş oluşumunda yaş etkili mi?

Mesane taşı oluşumunu destekleyen bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu risk faktörleri önlenememektedir. Erkeklerde özellikle yaşlandıkça mesane taşları kadınlara göre daha sık gelişir. Burada en önemli faktör prostat büyümesidir. Ciddi spinal yaralanmalar ve pelvik bölgede kas kontrolünün kaybı olan kişiler mesanelerini tamamen boşaltamazlar. Mesane çıkış tıkanıklığı da taş oluşumuna neden olabilir. Mesane taşı ameliyatı ile sonuçlanabilecek mesane taşı nedenleri ise şu şekildedir;

  • Prostat büyümesi: Prostat büyümüş ve  idrar yoluna baskı uyguluyor, bu nedenle idrarı yaparken mesanedeki idrarın tamamı boşaltılmıyorsa, tedavi hem taşın alınması hem de prostat büyümesinin tedavisini içermelidir.
  • Nörojenik mesane: Mesane ve sinir sistemi arasındaki sinirler hasar görürse, mesane tamamen boşalmayabilir, artık idrar kalır ve bu da mesane taşı oluşumuna neden olur.
  • Mesane iltihabı: İdrar yolu veya radyasyon tedavisinin enfeksiyonları mesanenin genişlemesine ve mesanenin tam olarak boşalmamasına neden olabilir. Mesane taşı nasıl oluşur dediğimizde risk faktörlerinden biridir. 
  • Böbrek taşı: Böbreklerde küçük taşlar oluşabilir ve bu taşlar mesaneye ilerleyerek mesane taşı oluşumu için katkıda bulunabilir. 

Mesane taşı nedenleri aslında mesanenin tamamen boşaltılmaması durumuna bağlıdır ve yukarıda bahsettiğimiz tüm faktörler de mesanenin tam boşaltılmaması ile ilişkilidir.

Mesane Taşı Oluşumunu Önleme Yolları

Mesane taşı oluşumu bazı tıbbi durumlara bağlı olarak oluştuğunda, düzeltilebilir nedenler tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilemeyecek durumlarda sadece taş alınır. Ancak mesane taşı oluşumunu önleme yolları mevcuttur.

İdrarınızın konsantrasyonunu azaltmak için günlük sıvı alımınızı 2-3 litre arttırmanız, tuvaletiniz geldiğinde gecikmeden mesanenizi düzenli olarak boşaltmanız mesane taşı oluşumunu engellemenizi sağlayacaktır. Mesane taşı nasıl oluşur endişesi taşımamak için bu öneriyi uygulayabilirsiniz. Ayrıca mesane taşı tedavileri hakkında bilgi sahibi olarak süreci öğrenebilirsiniz.

[widget-132]

Mesane taşı ile karşılaşmamak için sağlıklı yaşamaya başlayın!

Mesane taşı oluşumu çeşitli nedenlerden kaynaklansa da erken evrelerde teşhis edilmesi tedavi planlaması açısından önemlidir. Diğer yandan çoğu mesane taşı çok küçüktür ve idrar yoluyla vücuttan atılmaktadır. Ancak mesane taşlarının büyümesi durumunda çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Mesane taşı oluşumu ve mesane taşı risk faktörleriyle alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimize danışın. Üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğinden randevu alın ve mesane taşı nasıl oluşur sorunuzun yanıtını doktorunuzdan alın. 

İdrar Yaparken Yanma ve Ağrı Hissi Varsa...

İdrar yaparken zorlanıyorsanız mesane taşı riskiniz olabilir, bize ulaşın.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05