+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Taşı Tedavisinde Açık Cerrahi

Mesane Taşı Açık Ameliyat Yöntemi

Mesane taşı, açık ameliyat yöntemi ve diğer tedavi alternatifleri ile ortadan kaldırılmaktadır.

Sinir hasarı, mesane çıkım darlığı, prostat büyümesi ya da idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkan mesane taşları, doğumsal kaynaklı nedenlerle de oluşabilir. Mesane taşı belirtileri gözlenmesi halinde mesane taşı tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Aksi halde çeşitli tıkanıklıklara ve böbrek fonksiyonlarında zarara neden olabilir. Mesane taşı açık ameliyat yöntemi hakkında detaylar yazımızda...

[widget-131]

 

Açık Mesane Taşı Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Mesane taşı açık ameliyatı genellikle kapalı ameliyat yönteminin uygulanamadığı durumlarda tercih edilir. Mesane taşı çok büyük, neden olan prostat büyümesi ancak açık yöntemle tedavi edilebilecekse, birlikte divertikül ameliyatı da yapılacaksa mesane taşı ameliyatı açık yöntem ile yapılır.

Mesane taşı açık cerrahi yöntemi kullanılarak tedavi edilmektedir ancak idrar yolu tıkanıklığı olup olmadığı da gözlemlenir. Tıkanıklığı da ortadan kaldıracak açık ya da kapalı teknikler kullanılabilir.

Açık ameliyat günümüzde oldukça az yapılmaktadır. Ancak gerek duyulduğunda mutlaka açık cerrahi tercih edilmektedir.

Mesane Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mesane taşı açık ameliyatı ortalama 1-2 saatte tamamlanmaktadır. Bu süre mesane taşının boyutuna, ek olarak bir işlemin yapılmasına ve hastamızın genel sağlık durumun göre değişmektedir.

Geliştirilen cerrahi teknikler sayesinde başarı oranları da artmaktadır. Mesane taşı ameliyatı öncesinde planlamanın başarılı bir şekilde yapılması var olan cerrahi riskleri ortadan kaldıracaktır.

Mesane taşı ameliyatı sonrası her cerrahi müdahalede olduğu gibi yan etkiler görülebilir. Bölgede ağrı ve rahatsızlık hissi en sık görülen sorunlardandır. Başarılı bir operasyon olan mesane taşı ameliyatı sonrasında hastamız kısa sürede şikayetlerinden kurtularak günlük yaşantısına devam edecektir. Mesane taşı açık ameliyat yöntemi ve uygulamalarımız hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-132]

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05