+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Varikosel Tedavisinde Mikrocerrahi Varikoselektomi

Varikosel Mikrocerrahi Tedavisi

Varikosel, erkekteki testislerden (sperm üreten yumurtalıklardan) kalbe dönen toplardamarlarda oluşan bir çeşit varisleşmedir. Kısırlık ve testiste ağrı şikayetleri ile sıklıkla başvuran hastalarda klinik önemli varikosel tanısı konulduktan sonra tedavi olarak cerrahi öneriyoruz. Varikosel hastalığının ilaç ile, bitkisel tedavi ile veya geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri (akupunktur, ozon, hacamat, sülük ve benzeri farklı tedaviler) ile tedavi yapılması yanlıştır, tedavi edilemez. Varikosel tedavisinin tüm dünya tıp otoriteleri tarafından belirlenmiş, etkinliği kanıtlanmış tek tedavisi cerrahi tedavidir. En etkili ve komplikasyon oranı en az olan teknik ise mikrocerrahi ile yapılan mikroskopik varikoselektomi uygulamasıdır.

[widget-243]

Testis Dışarı Doğurtulmalı mı, İnguinal Kanal Açılmalı mı?

Hangi seviyeden yapılacağı konusundaki yıllar içinde yapılan çalışmalar, hasta için en olumlu sonuçların subinguinal bölgeden yapılan mikroskopik varikoselektomi ameliyatı olduğunu göstermiştir. Bu yöntem ile inguinal kanal açılmadığı için ameliyat sonrası dönemi hasta ağrısız bir şekilde geçirir ve daha hızlı iyileşme gösterir. 

Testisin kesi hattından dışarı doğurtularak yapılan varikoselektomi ameliyatının başarısı ile subinguinal yapılan varikoselektomi başarısı arasında bir fark olmadığı pek çok çalışmanın derlendiği metaanaliz çalışmasında gösterilmiştir. Testis doğurtularak yapılan cerrahinin sonuçlar üzerinde artı bir faydası yok iken, daha fazla komplikasyon riski ve ameliyat sonrası ağrıya neden olma potansiyeli taşımaktadır.

Varikosel Mikrocerrahi Müdahale Tercihi

Varikosel sol tarafta sağa oranla daha sık görülmektedir. Rahatsız edici künt nitelikte ağrı ile kendini belli eden veya infertilite nedeni olarak tespit edilen klinik önemli varikosel için hızlı şekilde tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Varikosel tedavisinde cerrahi yöntem muayenede varikosel varlığının ortaya konulması, hayat kalitesini bozan testiste ağrı, testiste yumuşama, doppler ultrasonografi ile damar genişlemesinin 3 mm üzerinde tespit edilmesi, testis boyutlarında küçülme, devam eden kan geri kaçışının (geri akım, retrograd akım, reflü) belirlenmesi, semen analizinde sperm parametrelerinin bozuk olması ve hastada kısırlık sorununun olması nedenleri ile üroloji uzmanı tarafından tercih edilmektedir.

Varikosel mikrocerrahi tedavisi sonrası ameliyattan 6 – 12 ay sonra sperm analizi yapılır. Bilimsel yayınlarda gebe bırakma oranları mikrocerrahi varikosel ameliyatı sonrası %15-60 arasında değişmektedir.

[widget-244]

Varikosel Ameliyatında Mikrocerrahi Neden Tercih Edilmelidir?

Varikosel mikrocerrahi tedavisi, en başarılı ve komplikasyonu en az olan yöntemdir. Varikosel cerrahisi tercih edilmesi gereken standart tedavidir.

Mikroskop kullanılmadan çıplak gözle yapılan varikosel ameliyatında %15 kadar hastada varikosel cerrahisi sonrasında varikosel devam etmektedir.

Aynı zamanda bu tarz bir ameliyat sonucunda testislerde sıvı birikmesi sorunu olan hidrosel riski %10’a, atardamar hasarına bağlı organ kaybı %5’e kadar çıkmaktadır.

Varikosel tedavisi mikrocerrahi uygulamaları hakkında bilgi almak ve bugüne kadar 4 binden fazla sayıda hastaya uyguladığımız mikrocerrahi varikosel ameliyatının kazandırdığı tecrübemizden yararlanmak ve hiç bir komplikasyon olmadan bu sorundan kurtulmak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05