+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Epididimit İçin İlaç Tedavisi

Epididimit Uygun Antibiyotik Tedavisi

Erkeklerde testisler üzerinde yer alan ve spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan epididim meni kanallarının önemli bir parçasıdır. Epididim enfeksiyonuna “epididimit” adı verilmektedir. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyon ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle oluşan epididimit, 1- 1,5 aydan fazla sürüyorsa kronik epididimit olarak isimlendirilir.

Farklı tedavi alternatifleri sunduğumuz epididimit, ilaç tedavisi ve diğer yöntemlerle ortadan kaldırılabilen bir sorundur. Kronik epididimit, akut epididimite göre daha hafif bir tablo yarattığı için tedavisi daha kolaydır. Akut Epididimit uygun antibiyotik tedavisi ile hızla ortadan kaldırılmaktadır ancak uygun şekilde ve yeterli tedavi edilmez ise potansiyel komplikasyonlara, testis enfeksiyonuna ve daha ağır seyreden durumlara neden olabilir. Ayrıca kronik hal alabilmektedir. Bu nedenle erken tanı oldukça önemlidir. Epididimit tedavisinde kullandığımız epididimit ilaçları ve diğer uygulamalar ile kliniğimiz epididimit tedavisinde çok başarılıdır. Epididimit ilaç tedavisi hakkında detaylar yazımızda...

[widget-169]

 

Epididimit İlaçları

Eğer cinsel yolla bulaşmış bir bakteri ya da mikroorganizma nedeniyle oluşmuş akut epididimit tedavisi için antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Antibiyotik tedavisine ek olarak yatak istirahati, erken evrede buz torbası tatbiki, ağrı kesicilerin kullanılması istenebilir.

Enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan klamidya bakterisinden kaynaklı da oluşabilir. Bu durumda cinsel partnerlerin de tedavi görmesi gerekmektedir. Ağrı, ateş ve şişlik için ağrı kesici, ateş düşürücü ve antienflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. Epididim iltihabı iyileşmesi yavaş yavaş gerçekleşir ve epididimit ilaç tedavisi uygulandığında yaklaşık 4 hafta sonra epididim normal haline kavuşabilir. Antibiyotik tedavisi bittiğinde enfeksiyonun da bittiğinden emin olmak için doktor kontrollerinin aksatılmaması çok önemlidir.

İyi bir dinlenme süreci, soğuk tedavi, skrotumu yükseltme ve destek için suspansuar giyilmesi de epididimit tedavisi için ek önerilerimizdendir. Epididimit ilaçları fayda etmediğinde ise epididimit cerrahisi tercih edilebilir.

Epididimit İlaçlarının Uygulanması

Akut Epididimit Tedavisi: Epididimit ilaç tedavisi uygulanırken hastanın yaşına ve mikroorganizmanın tipine göre planlama yapılır. Gençlerde ve erişkinlerde cinsel yolla bulaşan epididimit olgularında 3-4 hafta kullanılacak antibiyotikler vermekteyiz.

Kronik Epididimit Tedavisi: Epididimit ilaçları uygulanırken bakteriyel bir idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle olduğu saptanırsa antibiyotikler kullanılmaktadır.

Bazı hastalarda kronik epididimit varlığında akut atakları önlemek için "meni kanallarına ozon tedavisi" uygulamaktayız ve bu tedavi hastalar için çok başarılı olmaktadır. Ancak herşeye rağmen düzelmeyen nadir durumlarda, etkilenen tarafa vazektomi yapmak ya da cerrahi operasyon ile epididimi çıkarmak gerekmektedir. Epididimit için ilaç ve antibiyotik kullanımı oldukça başarılı ve etkisi yüksek bir tedavi şeklidir. Epididimit ilaçları ve epididimit ilaç tedavisi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak için ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-170]

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05