+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üreter Taşı Tedavisi – Fleksible URS ameliyatı

Üreter Taşı Tedavisinde Fleksible URS Ne zaman Uygulanır?

Üreter taşları, böbrekte oluşan kalsiyum taşları, ürik asit taşları, sistin taşları ve enfeksiyon taşları olarak farklı türlerde görülmektedir. Taşlar üretere girdiğinde üreter taşı olarak isimlendirilir. Bir üreter taşı önünde ödeme ve böbrekte şişmeye neden olmuş ise en fazla 2 hafta, şişmeye neden olmamış ise en fazla 6 hafta izlenebilir. Bu süreden sonra düşmeyen taşa müdahale etmek gereklidir. Çünkü böbrekte dönüşümsüz hasara neden olabilir.

Üreter taşlarının tedavisinde semi-rijit üreteroskopi ve fleksibıl üreterorenoskopi yöntemleri tedavi seçeneği olduğu gibi büyük ve kompleks taşların tedavisinde taşın bulunduğu yere göre PCNL (PNL), laparoskopi veya açık cerrahi de tercih edilebilir.

[widget-151]

 

Fleksibıl URS Nasıl Yapılır?

Üreter taşı fleksible URS uygulaması yani bükülebilir üreteroskop ile taş tedavisi, minimal invaziv endoskopi yöntemidir. Hastamız uyutulduktan sonra üretradan girilerek mesane içine oradan ilgili üretere yerleştirilen bir kılıf içinden üreter içine girilir.

Özellikle üreter taşı üst üreterde ise veya orta üreterde ancak taş kırma sırasında yukarıya kaçabiliyorsa fleksible URS ile taşa ulaşıp kırmak hem daha kolay hem de herhangi bir komplikasyona neden olmadan taşın çıkartılmasına olanak verir.

Üreter taşı tedavisi Fleksible URS avantajları hastalarımız tarafından çok sık merak edilen bir konudur. Kırılmaya dirençli olan üreter taşları bu yöntem ile lazer kullanılarak kısa sürede kırılabilmektedir. Başarı oranı çok yüksektir. Geliştirilmiş teknolojisi sayesinde hastalarımızın gündelik yaşamlarına daha hızlı dönmeleri sağlanmaktadır.

Fleksible URS Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?

Fleksibıl URS her ne kadar başarı oranı yüksek bir yöntem olsa da bazı hastalarımız için uygun bir tedavi değildir. İdrar yolu enfeksiyonu olan hastalarımız için öncelikli olarak enfeksiyon sorununun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Nadir de olsa, üriner sistem anomalisi olan bazı hastalarda bu yöntem uygun olmayabilir. Üreter taşı tedavisi için şok dalga yöntemi de tercih edilebilir.

Her hastanın durumu, taşın cinsi, bulunduğu konum gibi faktörler tedavi seçimini etkilediği için daha detaylı bilgi ve tedavi için ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05