+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hipospadias Nedenleri

Hipospadias Nedenleri – Annenin Yaşı ve Geç Gebeliğin Etkisi

Hipospadias, erkeklerde idrarı taşıyan tüpün açıklığının genellikle penisin alt tarafında anormal şekilde geliştiği bir erkek doğum kusurudur. İdrar deliği penisin ucunun hemen altından skrotuma kadar herhangi bir yerde meydana gelebilir. Peygamber sünneti olarak da bilinen bu durum yaygındır ve tedavisi olan bir durumdur.

Hipospadias tiplerini yakından tanıyın!

Hipospadias idrar deliğinin hangi bölgede oluştuğuna bakılarak farklı türlere ayrılabilmektedir. Distal veya glanüler en sık görülen formdur ve idrar deliği penis başı yakınında bulunur. Penoscrotal olanlarda penis ve skrotumun birleştiği yerde açılma bulunur. Perineal tipinde ise idrar deliği skrotal kesesinin arkasındadır.

Hipospadias türleri yukarıdaki gibidir. Ancak hipospadias ile alakalı daha birçok bilinmesi gereken konu vardır. Hipospadias belirtileri ve nedenleri yazımızın devamında. Peygamber sünneti hakkında detayları görelim...

[widget-213]

 

Hipospadias Neden Olur?

Hipospadias ile alakalı yapılan araştırmalara göre; bu hastalık yeni doğan erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Hipospadias genetik bir bileşene sahiptir ve hipospadiaslı erkeklerin bazılarının babaları da bu duruma sahiptir. Prematüre ve düşük doğum ağırlığı da hipospadias için risk faktörleri olarak kabul edilir.

Hipospadias oluşumunu tetikleyen etkenler neler?

Hipospadias sebepleri ile alakalı hala araştırmalar yapılmakta ancak kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte hipospadias nedenleri arasında genetik faktörlerin olduğu düşünülmektedir. Genellikle hipospadiaslı çocukların babalarının ve erkek kardeşlerinin bu anormalliğe sahip olma olasılığı biraz daha yüksektir. Hipodpadias nedenleri ise şunlardır;

  • Şişmanlık
  • Gebeliğin 35 yaş sonrasında gerçekleşmesi
  • Hamilelik öncesi veya sırasında diğer hormonların kullanımı
  • Sigara içmek

Erkek ve dişi genital bölgeler rahimde ilk sekiz haftada benzerdir. Penis sekizinci haftadan sonra gelişmeye başlar. Üretradaki kusur hamileliğin 9 ve 12. haftaları arasında gerçekleşir. Bu nedenle anneden meydana gelen bazı faktörlerin hipospadias nedenleri olarak kabul edilmesi mümkündür.

Hipospadias Risk Faktörlerine Dikkat Edin!

Hipospadias oluşumuna neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Genellikle genetik bu faktörler arasında başı çekmektedir. Ailede hipospadias öyküsü olan bebeklerde daha sık görülmesi de söz konusudur.

Bazı gen varyasyonları da erkek genital bölgesinin oluşumunu uyaran hormonların bozulmasında rol oynayabilir. Hamilelik sırasında bazı maddelere maruz kalma da hipospadias oluşumunu tetikleyebilir. Hipospadias cerrahi tedavi yöntemleri ile bu sorundan kurtulun...

[widget-214]

Hipospadias belirtilerini görür görmez doktorunuza başvurun!

İdrar akışını yönlendirmek ve kontrol etme zorluğu, penisin ilerleyen yaşlarda giderek eğilmesi durumu durumunda hipospadias tedavisi için mutlaka doktorunuza ulaşın. Eğer hipospadias tedavi edilmezse, çocuk büyüdükçe kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Hipospadias belirtileri veya hipospadias nedenleri ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05