+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hipospadias Tedavisinde Cerrahi Uygulamalar

Hipospadias Tedavisi İçin Uygulanacak Tek Yol

Halk arasında “Peygamber sünneti” olarak da bilinen Hipospadias, üretral açıklığın yani penisin idrar yaptığı deliğin penisin ucunda değil altında olmasıdır. Penis ucuna kadar gitmesi gereken idrar kanalı yeterli ölçüde gelişmemiş, daha geri kısımda olarak kalmıştır. 

En sık görülen şekli penis ucuna yakın glanüler, en az görüleni ise perineal tipte olanıdır. Hipospadias anne karnında oluşan bir takım faktörlerden etkilenmektedir. İdrar kanalının açılma noktası testislerden ne kadar geride ise hastamız için o kadar tehlikeli olmaktadır. Hipospadias varlığı idrar akımının sapmasına, görüntü açısından ve cinsel işlevlerde problemlere neden olmaktadır. Bu sebeple mutlaka cerrahi tedavi şarttır. Hipospadias nedenleri farklı olsa da tedavi yöntemi aynıdır.

[widget-213]

 

Hipospadias Nasıl Tedavi Edilir?

Hipospadias tedavisi için tek yol cerrahi uygulamadır. Bu uygulama ile penisin aşağıya doğru kıvrılmasına neden olan kordi denilen fibrotik bant temizlenir. Bu şekilde penis ereksiyon haline geldiğinde aşağı doğru kıvrılmayacak şekilde düzleştirilir.

İdrar kanalının açıldığı yerden penisin ucuna kadar olan eksikliğini tamamlamak amacıyla yeni idrar kanalı oluşturulur. Yassılaşmış halde bulunan glans’a (penis başına) estetik ve fonksiyonel açıdan kabul edilebilir bir penis şekli oluşturulur. Hipospadias tedavisinde cerrahi uygulama sırasında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin çok ince ve hassas teknikleri kullanılır. Cerrahi işlemin başarılı olabilmesi için ameliyatın deneyimli ellerde yapılması şarttır. Hipospadiasın tipine göre seçilmesi gereken değişik yöntemler vardır.

Cerrahi işlem seçilen yönteme bağlı olarak 1 ile 4 saat arasında sürebilir. Hipospadias sorunu olan çocuklarda ameliyat için en doğru zamanı 6 ay ile 1,5 yaş arasındaki süreçtir. Cerrahi uygulama sonrasında çocuğun birkaç gün hastanede yatması ve doktoru tarafında gözlemlenir.

Cerrahi Uygulama Sonrası

Cerrahi uygulama sonrasında hasta genellikle normal fonksiyonlara ve iyi bir kozmetik sonuca ulaşır. Hipospadias sorunu yaşayan hastaların ortalama %90′ında, tek bir cerrahi uygulama ile sorun çözülür.

Ancak uzman olmayan ve Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi prensiplerine uyulmadan kişiler tarafından yapılan uygulama komplikasyon ve başarısızlık ile sonuçlanır.

Hipospadiasın ciddiyetine ve uygulanan yöntemine göre hastanede yatış süresi 3 ila 10 gün sonrasında değişmektedir. Hipospadias tedavisinde cerrahi uygulamalar konusunda merak ettiğiniz soruları üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimiz ile iletişime geçerek uzman doktorlara sorabilirsiniz.

[widget-214]

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05