+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Posterior Üretral Valv Nedenleri

Doğum Kaynaklı Nedenler

Çocukluk çağı böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni olarak görülen posterior üretral valv, idrar yolunda meydana gelmiş olan doğumsal kapakçıklardır. Tuvalete çıkmayı engelleyen bu kapakçıklar mesane çıkışından hemen sonra görülmekte ve idrar yolunun tıkanmasına neden olmaktadır.

Böbrek sağlığınız posterior üretral valvden etkileniyor!

Posterior üretral valv idrarın toplanmasına neden olur ve bu durum organların şişmesine neden olduğu için idrar yolunun mesane, böbrek ve diğer kısımlarına zarar verebilir. Bu idrar yolundaki doku ve hücrelerin zarar görmesine neden olabilir.

Posterior üretral valv nedir sorusunun cevabını bu şekilde verdiğimize göre posterior üretral valv ile alakalı diğer detayları öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Posterior Üretral Valv Nedenleri

Posterior üretral valv (PUV) bozukluğu doğumsal bir kusurdur, bu da doğumda mevcut olduğu anlamına gelir. Çocukları etkileyen şiddetli idrar yolu tıkanıklığının en yaygın nedenidir. Yaklaşık 8.000 çocuktan birinde gerçekleşir ve kız çocuklar posterior üretral valv bozukluğundan etkilenmez.

Posterior üretral valv sebepleri için önlem almak mümkün mü?

Posterior üretral valv neden olur sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Posterior üretral valv üretranın arka kısmında bulunan ekstra doku kapakçığıdır. Bir erkek çocuk anne karnında büyürken gelişir. Posterior üretral valv yeni doğan bebeklerde en sık görülen mesane çıkış tıkanıklığı tipidir. Posterior üretral valv nadir görülen bir hastalık olarak kabul edilmektedir ve bazı erkeklerde neden PUV oluştuğu tespit edilememiştir. Posterior üretral valv nedenleri:

  • Posterior üretral valv nedenleri arasında üriner sistemdeki anomaliler bulunmaktadır. Bu, bir veya her iki böbreğin veya üreterin uygun şekilde gelişmediği anlamına gelebilir.
  • Posterior üretral valv nedenleri ile alakalı yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Şimdilik posterior üretral valv nedenleri söz konusu olduğunda verebileceğimiz bilgi yukarıdaki gibidir.

Posterior üretral valv sorunu olan çocukların ailelerin en büyük endişelerinden biri de çocuklarında böbrek yetmezliği riskinin olup olmadığını öğrenmektedir. Posterior üretral valv çocuklarda böbrek yetmezliği riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Böbrek yetmezliği çocuğun hayatının farklı aşamalarında ortaya çıkabilir. Ancak posterior üretral valv sorunu yaşayan erkeklerin hayatları boyunca %15-20 oranında böbrek yetmezliği sorunu ile karşılaşmaları mümkündür.

Posterior Üretral Valv Belirtilerine Dikkat!

Posterior üretral valv hafif ile şiddetli arasında değişebildiğinden, belirtiler de çocuktan çocuğa değişir. Şiddetli hidronefroz (böbreğin büyümesi), genişlemiş mesane, idrar yolu enfeksiyonu, idrara çıkarken ağrı olması belirtilerdendir.

Sık idrara çıkma, zayıf idrar akışı, gece veya gündüzleri idrar kaçırma , idrara çıkma zorluğu, kilo almakta güçlük de dikkat edilmesi gereken belirtilerdir.

Üretral valv belirtileri zamanında gözlemlenerek hastalık teşhis edilemezse çeşitli komplikasyonlar oluşabilir.

Posterior üretral valv erkek çocuklarda sık görülen ve çeşitli komplikasyonlara neden olan bir sorundur. Posterior üretral valv belirtileri erken gözlemlendiğinde ve teşhis için gerekli testler yapıldığında tedavisi mümkün olan bir durumdur. Ancak tedavi için geç kalınması durumunda böbrek yetmezliği gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Posterior üretral valv belirtileri veya posterior üretral valv nedenleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05