+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sertleşme Sorunu ve Prostatit

Sertleşme Sorunu ve Prostatit Tedavisinde Yeni Yöntemler

ÜROLOJİ alanında dört yeni tedavi yöntemi her geçen gün popülerlik kazanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ile sertleşme sorunu ve kronik prostatit tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.  Bu hastalıklar ve yeni tedavi yöntemleri hakkında kısaca bilgi vermek isterim.

Erektil disfonksiyon da denilen sertleşme sorununun tedavisinde uygulanan ilk basamak tedavi viagra ve benzeri tablet formunda ilaçlardır. Fakat, hastaların %30’u bu ilaçlardan fayda görmemekte, fayda görenlerin bir kısmı da sürekli hap kullanmayı doğal bulmadıkları için tedaviyi bırakmaktadır. Bu hastalara tedavi seçeneği olarak penise enjeksiyon tedavisi, idrar kanalına sıkılan jel şeklinde ilaçlar ve penis vakum cihazı uygulaması önerilmektedir. Maalesef bu seçenekler de sıklıkla kullanım zorluğu veya başarısızlık nedeniyle bırakılmaktadır.  Son basamak tedavi seçeneği olarak da penis protezi (hayat çubuğu) takılması önerilmektedir.

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu (KPAS) bakterilerin neden olmadığı, bakteri izole edilemeyen kronik prostatit varlığıdır. KPAS’ın neden kaynaklandığı net olarak açıklanamamıştır. Hastanın özellikle idrar yolu, penis, testisler, kasıklar, bel ve kalçaya vuran ağrı şikayetleri belirgindir. Ayrıca, boşalma sırasında ve sonrasındaki ağrı sıklıkla görülen belirleyici bir bulgudur. Bu ağrılar sertleşme sorunu ve seksüel bozuklukları da beraberinde getirir. Ayrıca, sık idrara çıkma, zor idrar yapma, sıkışma gibi şikayetler de birlikte görülür. Hastanın yaşam kalitesi ciddi derecede bozulmuştur. Depresyon ve stres sıklıkla görülür.

[widget-140]

Yeni Tedavi Yöntemleri:

  • LSWT (lineer şok dalga tedavisi-RENOVA) önceki model olan ESWT (noktasal atış yapan ekstrakorporeal şok dalga tedavisi)’ye göre daha etkili, sadece 4 seans uygulanan, anestezi gerektirmeyen, hiçbir yan etkisi olmayan, ağrısız ikinci jenerasyon bir uygulamadır. LSWT, “düşük yoğunluklu lineer şok dalga tedavisi” özelliğine sahiptir. Lineer özelliği sayesinde sertleşme sorunun tedavisinde sadece 4 alana uygulanarak penis dokusunun tamamında etkili olmaktadır. Kronik prostatın tedavisinde ise testislerin bulunduğu torba ile makat arasındaki bölgeden prostat hedeflenerek uygulanır. LSWT mikrotravma oluşturarak, büyüme faktörleri ve doku onarıcı maddelerin açığa çıkmasıyla yeni damar oluşumunu sağlar. Sonuçta penisin damarları, düz kası ve sinirlerinde yenilenme (renovasyon) gerçekleşir ve ereksiyon düzelir ve kalitesi artar. Prostatta ise benzer etkiyle prostatit odaklarında yeni kan damarları oluşması ve hasarlı dokuların onarılması sağlanmış olur. İnflamasyon ortadan kalkınca şikayetler de düzelir. 

Not

3. Nesil şok dalga tedavilerinde LSWT ve geliştirilmiş ESWT özelliği tek bir cihazda toplanmıştır. Daha etkili bir cihaz oluşturulmuştur. Kliniğimizde 3. Nesil cihaz kullanmaktayız.

  • PRP (trombositten zengin plazma, platelet rich plasma) tedavisinde hastadan alınan kan özel bir işlemden geçirilerek trombositten zengin bir PRP solüsyonu elde edilmektedir. Trombositler, normalde kanda bulunan, vücudumuzda bir doku hasarı, yaralanma olduğunda hemen orada toplanarak, içlerindeki büyüme faktörleri ve enzimlerle doku iyileşmesini sağlayan hücrelerdir. PRP tedavisi ile hasarlı dokuya çok yüksek dozda büyüme faktörleri ve enzimler verilerek doku hasarının daha hızlı ve doğal bir şekilde iyileşmesi, dokuların tazelenmesi ve onarılması sağlanmaktadır. PRP’ye ozon eklenmesiyle etkinlik daha da artırılmaktadır. Sertleşme sorununun tedavisinde penise uygulanan PRP tedavisi ile penis dokusu, düz kası, damarları ve sinirlerinde oluşmuş hasar onarılmaktadır. Kronik prostatitin tedavisinde ise ultrason eşliğinde, PRP ve ozon karışımı prostatit odaklarına enjekte edilir. PRP sıvısı içindeki zengin büyüme faktörleri ve onarıcı maddeler prostatit odaklarının onarılması, nöropatik, immünolojik ve musküler nedenlerin tedavi edilmesini sağlar. Ozon tedavisiyle de prostat dokusu içindeki bağışıklık sistemi aktive edilir, dokunun oksijenlenmesi artar, enfeksiyon, inflamasyon tedavi edilir. PRP’nin ozon ile karışımı hem etkisini arttırır hem de ozon etkisiyle diğer nedenler de tedavi edilir. Yani, hastanın tedavisi kendi vücudunda var olan doğal kaynaklar kullanılarak yapılmaktadır.

[widget-142]

  • Ozon tedavisi PRP’ye yardımcı olarak kullanılırken, kronik prostatit tedavisinde ayrıca tek başına idrar yolundan (üretra) uygulanabilmektedir. Ozon ayrıca, ilaçlara dirençli üretrit (bel soğukluğu), kronik sistitler, aşırı aktif mesane (sıkışma ve sıkışma tarzı idrar kaçırma) tedavisinde de kullanılmaktadır. Üretral uygulanan ozon, doku oksijenlenmesini arttırarak, lokal bağışıklık sistemini aktive ederek, enfeksiyon ve inflamasyonu tedavi ederek, prostatit ve sistit bulgularını tedavi eder. Ozon sahip olduğu etkilerle immünolojik, inflamatuvar, nöropatik, enfeksiyöz ve musküler etyolojik nedenlerin tedavi edilmesini sağlar. Ozon normalde vücudumuzda bağışıklık sistemi hücrelerinde üretilen ve bağışıklık sisteminin aktif olmasında rol alan bir moleküldür. Ozon vücudun doğal antioksidan mekanizmalarını aktive ederek, güçlendirerek, hücrelerin oksijene ulaşımını kolaylaştırarak etki eder. Kanın oksijen taşıma kapasitesini ve kan dolaşımını arttırır. Bağışıklık sistemini aktive eder, düzenler, antioksidan enzimleri aktive eder, enflamasyonu giderir, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı öldürücü etki oluşturur.
  • Penise kök hücre tedavisinde karın bölgesinden alınan yağ dokusundan özel yöntemlerle elde edilen kök hücreleri penis dokusuna verilerek penisin hasarlı dokusunun yerine sağlıklı dokuların oluşması sağlanarak, sonuçta ereksiyon fonksiyonunda düzelme elde edilir.

Bu yöntemler yokken tedavi olarak penis protezi uygulanırdı. Penis protezi takılması penis dokusunun doğal yapısını bozduğu için geri dönüşümü olmayan en son tercih edilebilecek bir tedavidir. Bu yöntemler ile önceden penis protezi için aday olan hastaların önemli bir kısmında doğal penislerinin korunması sağlanabilmektedir.

Prof. Dr. Sinan Ekici

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05