+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Kasık Fıtığı Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kasık Fıtığı Tedavisinde En Etkili Yöntemler Neler?

Daha çok erkeklerde görülen ve kasık bölgesinde oluşan kasık fıtığı, dokuların karın veya sağ inguinal kanalın yakınındaki karın duvarında bir zayıflık olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Her inguinal kanal, karın duvarının alt kısmında yer alır. Kasık fıtığı oluşumu da bu bölgede görülen fıtık tetikleyicilerinin neden olmasıyla meydana gelir.

Erken tanı ve tedavide daha başarılı sonuçlar almak mümkün!

Her hastalıkta olduğu gibi kasık fıtığı için de erken tanı çok önemli. Hastanın genel sağlık durumu ve fıtığın şiddeti teşhis edildiğinde tedavi planı daha sağlıklı şekilde yapılmaktadır.

Klinik ortamında yapılacak tanı uygulamalarıyla birlikte hastanın sağlığına kavuşması daha hızlı ve sorunsuz şekilde olacaktır.

Kasık Fıtığı Teşhisi

Kasık fıtığı teşhisi fıtığın ne durumda olduğunun belirlenmesi için ve tedavi planının buna göre hazırlanması söz konusu olduğunda çok önemlidir. Farklı kasık fıtığı türleri bulunmaktadır ve teşhis ile tedavi türü de belirlenecektir.

Kasık fıtığı teşhisi için kullanılan ana yöntemler şu şekildedir;

Kasık fıtığı teşhisi için gerekli olan fiziki muayene sırasında kasık bölgesinde herhangi bir şişlik olup olmadığı kontrol edilerek, hastanın ayakta durması ve öksürmesi istenmektedir. Kasık fıtığı ayaktayken daha belirgindir ve öksürme durumunda daha fazla kendini göstermektedir. Kasık fıtığının tanısı için fiziki muayenenin yeterli olmamasıyla beraber ultrason istenmesi normaldir. Ultrason ses dalgalarını kullanarak kasık bölgesinin görüntüsünün alınmasını sağlamaktadır. Böylelikle kasık fıtığı ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak mümkündür.

  • Fiziki muayene
  • Ultrason
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Kasık fıtığı teşhisi için MRI kullanılması durumunda yumuşak dokuların, kemiklerin ve diğer tüm iç organların görüntülenmesi mümkündür. Kasık bölgesindeki fıtıkla alakalı detaylı bilgi için kullanılan bu yöntemde manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılmaktadır.

Kasık fıtığı tedavisi – açık cerrahi ne zaman uygulanır?

Kasık fıtığı tedavisi için tek yol cerrahi işlemdir. Fıtık ameliyatı olmadan hastanın sağlığına kavuşması düşünülemez. Fıtığın şiddeti ve yapısı cerrahi müdahalenin kapsamını belirlemektedir. Kasık fıtığı cerrahisi için kullanılan yöntemler şunlardır;

  • Açık cerrahi: Kasık fıtığı ameliyatı için açık cerrahi seçeneği tercih edilebilir. İşlem sırasında lokal veya genel anestezi uygulaması yapılarak kasıklarda bir kesi açılır ve daha sonra fıtık dokusu yeniden karın içine sokulur.
  • Laparoskopik cerrahi: Genel anestezi ile uygulanan laparoskopik cerrahide karın bölgesinde açılan küçük kesilerden özel alet kullanılarak girilir ve fıtık bu şekilde onarılır. Bu tür bir kasık fıtığı tedavisi çok daha az iyileşme sürecine gerek duysa da teknik olarak zordur.

Kasık fıtığı tedavi yöntemleri söz konusu olduğunda her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları vardır. Kasık fıtığı tedavisi için uygulanacak olan ameliyat tipi, hangi yöntemin hastaya uygun olduğuna bağlıdır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında bir saat geçmesi beklenir ve ahsta daha sonra ayağa kaldırılarak hareket etmeye teşvik edilir. Ameliyat sonrasında birkaç saat süresince hastanın idrarını yaparken zorlanması mümkündür.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında hasta aynı gün eve gönderilmektedir. İşlem sonrasında tam iyileşme süreci 6 hafta içinde tamamlanabilmektedir. Ancak tedavi yöntemi olarak laparoskopik cerrahi tercih edilmişse hasta birkaç gün içinde normal günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında günlük yaşamınıza hızla adapte olabilirsiniz!

Kasık fıtığı tedavisi söz konusu olduğunda ameliyat gereklidir, ancak hangi yöntemle uygulanacağı hastanın durumuna göre belirlenecektir. Diğer yandan kasık fıtığı teşhisi de tedavi yönteminin belirlenmesinde bir faktör olarak görülür. Kasık fıtığı cinsel hayata herhangi bir olumsuz katkıda bulunmasa da ilerlemesi durumunda çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve bu da hastanın genel sağlığını etkiler. Kasık fıtığı teşhisi ve kasın fıtığı tedavisi için en detaylı bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05