+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Kasık Fıtığı İçin Laparoskopik Cerrahi

Kasık Fıtığı Kapalı Ameliyat Tekniği

Kasık fıtığı tedavisinde bir diğer kullandığımız yöntem de laparoskopik cerrahi dediğimiz kapalı ameliyat tekniğidir. Kapalı kasık fıtığı ameliyatı olan Laparoskopik yöntemde kasıktaki fıtık alanına göbekten ya da karın içinden girilir. Ardından kamera ve özel aletlerle sıkışan dokular yerlerine alınır. Bölgeye yama konularak onarım sağlanır.

Özellikle iki taraflı kasık fıtığı olan hastalarda laparoskopik yöntem daha etkili olmaktadır.

Boğulmuş yani sıkışmış fıtıklarda laparoskopik yöntem kullanılmaması önerilir ancak fıtık içine giren barsakların sıkışması acil tedavi gerektiren bir durumdur. Vakit kaybetmeden hastayı ameliyata almak gerekmektedir.

Kasık fıtığı laparoskopik cerrahi ile büyük kesiler gerektirmeden tedavi edilir. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi de daha hızlıdır.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Kasık fıtığı kapalı ameliyat tekniği ile hastamızı genel anesteziye alırız. Ardından karın bölgesinde açılan 3 delik (1 cm ve iki adet 0,5 cm) yardımıyla cerrahi işlemi uygularız. Deliklerin birinden karın içini taramak amacıyla kamera sokulur ve karın içi iki taraflı taranır. Diğer deliklerden ise ameliyatta kullanılacak aletler karın içine sokulur.

Fıtık olan bölge çevresindeki dokulardan temizlenerek tekrardan karın içine alınır ve üzerine yama yapılarak fıtıklı noktalar kapatılır.

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı yaklaşık 30 – 45 dakika sürer. Hastamız aynı gün taburcu olur ve günlük yaşamına dönebilir. Kasık fıtığı cerrahisi laparoskopik teknikle yapıldığından küçük delikler sayesinde doku hasarları ve yara komplikasyonları çok nadir görülür. Ameliyat sonrası oluşan yaralar kısa süre içerisinde kaybolur. Daha önce açık ameliyat ile fıtığını aldırmış olan ancak nüks görülen hastalarda da laparoskopik cerrahi oldukça avantajlıdır. Kasık fıtığı tedavisinde laparoskopik cerrahi avantajları şunlardır:

  • Ameliyat sonrası ağrı çok azdır.
  • Kozmetik olarak belli belirsiz bir iz bırakır.
  • Çift taraflı fıtıklarda 3 küçük delikten her iki tarafı ameliyat etme şansı tanır.
  • Fıtığı tekrar etmiş açık ameliyatların yeniden ameliyat edilmesinde başarılı sonuç verir.
  • Ameliyat sonrası dönemde hastanın normal hayata ve işe dönme zamanı daha kısadır.

Geliştirilmiş cerrahi teknik olan laparoskopi sayesinde hastalarımız daha az ağrı ve yara izi ile tedavi sürecini atlatmaktadır. Kapalı kasık fıtığı ameliyatı hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Kasık Fıtığında Hangi Durumlarda Kapalı Ameliyat Yapılmamalıdır?

Fıtığınız sıkışmış veya boğulmuş ise, genel anestezi almanız sakıncalı ise, daha önce prostat ameliyatı geçirmişseniz, çok büyük bir fıtık yırtığı mevcutsa açık ameliyat tercih edilmelidir.

Çift taraflı kasık fıtığı olanlar ya da karşı tarafta da fıtık şüphesi olan hastalarda, kasık fıtığı olan kadınlarda, sürekli spor yapanlarda, profesyonel sporcularda, işine hemen dönmek isteyen ya da işi fiziki güç gerektirenlerde ve eski fıtıklarda kapalı yöntem ideal çözümdür.

Kapalı yöntem, masa başı işi yapanlar dahil olmak üzere, işin zorluğu ile doğru orantılı olarak ciddi avantaj sağlamaktadır.

Özellikle sporcular ve vücudu ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir. Nüks fıtıkları kapalı yöntem ile, bir önceki ameliyat bölgesine girmeden arka taraftan onarmak mümkündür.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05