+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Kasık Fıtığı İçin Açık Cerrahi Tedavisi

Kasık Fıtığı Açık Cerrahi Uygulamaları

Hemen her yaşta görülebilen kasık fıtığı, karın duvarında zayıflama ve karın duvarında ki yapının bozulması ile oluşan yırtıktan doku veya iç organların normal yerinden hareket ederek cilt altında belirgin bir şişlik oluşturması durumudur.

Kasık fıtığı, indirekt ve femoral denilen üç tiptir.

Kasık fıtığı tedavisi için en sık kullanılan yöntem açık ameliyattır. Kasık fıtığı açık cerrahi uygulamaları yamalı ve gerilimsiz (Lichtenstein) dediğimiz fıtık ameliyatıdır. Kasık fıtıklarına erkeklerde, göbek fıtıklarına ise kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.

Barsak tıkanıklığı, barsak dolaşımının bozulması ve testisin zarar görmesi gibi sonuçları olan kasık fıtığının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Açık Cerrahi Nasıl Yapılır?

Kasık fıtığı tedavisi için uygulanan açık cerrahi yönteminde fıtığın olduğu kasığa 6-7 cm'lik bir kesi yapılır ve buradan girilerek fıtık içindeki organlar karın içine alınarak yırtık bölgenin üstü dikilir. Bu kısım onarıldıktan sonra sentetik bir materyalden yapılan malzeme kullanılarak bölge sağlamlaştırılır.

Dokular genel olarak zayıf olduğu için fıtık yaması yapılır.

Kasık fıtığı ameliyatı için açık cerrahi yönteminin kullanılması maliyet faktörünü düşünen, emekli ve çalışmayan hastalarımız için idealdir. Kasık fıtığı için;

  • Daha önce prostat ameliyatı geçirilmesi,
  • Fıtığın sıkışmış ya da boğulmuş olması,
  • Genel anestezi almanın sakıncalı olması,
  • Çok büyük bir fıtık yırtığının olması durumlarında açık ameliyat tercih edilmemektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı açık teknikle uygulandığında vücudun nadiren reaksiyon gösterdiği materyaller kullanılarak yama yapmak dokuları kuvvetlendirmektedir. Son zamanlarda ise dikişe gerek kalmadan kendiliğinden yapışan yamaları kullanmaktayız. Açık ve kapalı ameliyatta birbirinin benzeri işlemler yapılır ama açık ameliyata göre kapalı ameliyat daha konforlu ve ağrısızdır.

Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı Avantajları

Açık kasık fıtığı ameliyatı sırasında genel anestezi dışında hastaya lokal, spinal/epidural anestezi de yapılabilir. İleri yaştaki hastalar veya kalp hastaları için açık kasık fıtığı ameliyatı daha avantajlı bir yöntemdir.

Açık kasık fıtığı cerrahisi kapalı yönteme göre yaklaşık % 30 daha ekonomiktir. Özel malzeme kullanımı gerektirmemektedir. Her hastanede kolaylıkla uygulanmaktadır.

Cerrahın özel olarak açık ameliyatta uzmanlaşmasına gerek yoktur.

Açık ve kapalı yöntemlerin her ikisinin de nüks oranı düşüktür. Açık ameliyat kasık fıtığı işleminden sonra hastaların çoğu aynı gün evine dönebilmektedir. Ancak çift taraflı fıtıkları, ileri yaştaki hastaları veya sistemik bir hastalığı olanlar 1 gün müşahede altında tutulur.  Açık kasık fıtığı ameliyatı hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

 

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05