+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Kasık Fıtığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kalıtım ve Erken Doğum Risk Yaratır Mı?

Kasık fıtığı nedir, kasık fıtığı neden olur ve kasık fıtığının sebepleri en çok merak edilen sorular arasındadır. Ancak öncesinde fıtık nedir ve nasıl oluşur onu anlamak daha doğru olacaktır. Vücutta bulunan kasların çevresindeki doku duvarındaki bir zayıflıktan geçtiğinde bir fıtık oluşur. Kaslar genellikle bağırsakları ve organlarınızı yerinde tutacak kadar güçlü ve sıkıdır, ancak zayıf noktalar varsa fıtık gelişme olasılığı yükselmektedir.

Kasık fıtığı olduğunuzu nasıl anlarsınız? Endişe etmeniz gerekiyor mu?

Kasık fıtığı ise en sık görülen fıtık türüdür. Kasıklarda veya genişlemiş bir testis torbasında şişlik ya da yumru şeklinde görülmesi mümkündür. Kasık fıtıklarının ağrılı olması mümkündür. Kasık fıtıklarının içindeki yumrular genellikle bir şeyi kaldırırken görünür ve uzanırken kaybolur

Kasık Fıtığı Çeşitleri

Kasık fıtığı farklı çeşitlerde görülebilmektedir. Dolaylı ve direkt olarak karşınıza çıkabilecek olan kasık fıtığının oluşumunda farklı etkenler rol oynamaktadır. Bu etkenlere göre tedavi şekli ve planı değişmektedir.

Kasık fıtığı çeşitleri ve nasıl ortaya çıktıklarını şu şekilde anlatmak mümkündür;

Dolaylı inguinal herni en sık görülen kadık fıtığı tipidir. İnguinal kanalın kapanmadığı durumlarda,  sıklıkla prematüre doğumlarda görülür. Bununla birlikte, bu tür kasık fıtığıkişinin hayatı boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu durum erkeklerde en yaygın olanıdır.Direkt inguinal herni genellikle erişkinlerde yaşlandıkça ortaya çıkar. Yaygın inanışa göre yetişkinlik döneminde kasların zayıflaması doğrudan bu tür kadık fıtığına neden olmaktadır.

 • Dolaylı inguinal herni
 • Direkt inguinal herni
 • İnkarsere inguinal herni
 • Strangüle kasık fıtığı

İnkarsere kasık fıtığı, kasıkta dokunun sıkışması sonucunda oluşur.Strangüle kasık fıtığı daha ciddi bir tıbbi durumdur. Bu durumdafıtık bağırsağın kan akışını kesmektedir. Strangüle herni hayatı tehdit edici ve acil tıbbi bakım gerektiren bir kasık fıtığıdır.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtığının sebepleri tek değildir. Bununla birlikte, abdominal ve kasık kaslarındaki zayıf noktaların kasık fıtığının oluşumunda önemli olduğu da bilinmektedir. Vücudun bu bölgesinde oluşan ekstra basınç, kasık fıtığına neden olabilir. Kasık fıtığı nedenleri arasında şunlar da vardır;

 • Kalıtım
 • Hastanın daha önce kasık fıtığı olması
 • Erkek olmak
 • Erken doğum
 • Kilolu ya da obez olmak
 • Kronik öksürük
 • Kronik kabızlık

Kasık fıtığı risk faktörlerinden uzak kalmak mümkündür. Özellikle kişinin kilo alımına dikkat etmesi ve kabızlık sorununa karşı kendini koruması sağlıklı olacaktır.

Kasık Fıtığı Riskleri Korkulacak Şeyler Mi?

Kasık fıtığı beraberinde bazı riskli durumları getirebilmektedir. Daha çok fıtığın fazla büyük olması veya uzun süre tedavi edilmemesi durumunda oluşması mümkündür. Cerrahi olarak tedavi edilmeyen kasık fıtıkları ilerleyen zamanlarda büyümeye devam etmektedir. Bu durum ise testis torbasında ağrıya ve şişmeye neden olabilir.

Fıtık karın duvarındaki zayıf noktada sıkışırsa, bağırsağı tıkayabilir, bu da şiddetli ağrıya, bulantıya ve kusmaya neden olabilir.

Hapsedilmiş fıtık, bağırsakların bir kısmına kan akışını kesebilir.

Strangülasyon, etkilenen bağırsak dokusunun ölümüne yol açabilir. Bu tür bir fıtık hayatı tehdit eder ve acil ameliyat gerektirir.Kasık fıtıkların daha çok erkeklerde görülen tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kasık fıtıklarının oluşum nedenleri ile alakalı araştırmalar devam etse de yukarıda bazı nedenlerinden bahsettik. Ancak yine de kasık fıtığı nedenleri ve kasık fıtığı belirtileri ile alakalı en detaylı bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05