+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Fimozis Nedenleri

Doğumsal Kaynaklı/Sonradan Oluşan Sünnet Derisi Anomalisi - Fimozis Nedenleri

Fimozis sünnet derisinin penis başının arkasına çekilememesi ve ucundaki deliğin daralması durumudur. Sünnet derisi darlığı olarak da bilinen fimozis doğal olarak ortaya çıkabilir ya da skarlaşmanın sonucu olabilir. Genç erkeklerde idrara çıkışı zorlaştırmazsa veya başka semptomlara neden olmazsa, fimozis için tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bebeklerde ve çocuklarda işemeye engel çıkarabilir ve tedaviye ihtiyaç artabilir.

Fimozis erkek bebeklerde fizyolojik nedenlerden dolayı görülebilir.

Fizyolojik fimozis, yeni doğmuş bir erkek için normal durumdur. Bebek büyüdükçe sünnet derisi glanstan yavaş yavaş ayrılır. Çocukların yaşı ilerledikçe, sünnet derileri geri çekilebilir hale gelir. Genellikle bu 7 yaşına kadar gerçekleşir, ancak bazen birkaç yıl daha sürebilir.

Patolojik fimosis enfeksiyon, inflamasyon veya skar oluşumu nedeniyle her yaşta sünnet olmamış peniste oluşabilir. Patolojik fimozise kötü hijyen de neden olur. Fimozis nedenleri ve tedavisi hakkında detaylar yazımızda...

[widget-215]

 

Fimozis Nedenleri - Fimozis Sonradan Olur Mu?

Fimozis sünnetsiz çocuklarda daha sık görülen bir durum olmakla beraber, genellikle 2 ile 6 yaşları arasında sünnet derisinin serbestleşmesi ile düzelebilmektedir. Fimozis 1 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %50'sinde ve 3 yaşındaki çocukların neredeyse %90'ında görülmektedir. Aynı zamanda 16 ve 18 yaş arası gençlerin %1'inden azında ortaya çıkmaktadır.

Fimozis oluşumuna etki eden faktörler nelerdir?

Fimozis neden olur sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bu durum doğuştan gelen bir fizyolojik nedenlerle meydana gelmekle beraber daha sonra da geriye doğru zorlanma, travma ve enfeksiyon gibi nedenlerle oluşabilir. Büyük çocuklarda fimozis sebepleri arasında şunlar vardır;

 • Tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonları
 • Sünnet derisi enfeksiyonu
 • Sünnet travması
 • Sünnet komplikasyonu
 • Egzama
 • Sedef hastalığı

Fimozis aynı zamanda; Liken planus (Vücudun farklı bölgelerini etkileyebilen kaşıntılı bir döküntü) ve Liken sklerozus kaynaklı da olabilir. Fimozis altında yatan nedenlerin iyi araştırılması gerekir. Fimozis nedenleri doktor kontrolleri ile ortaya çıkacaktır.

Fimozis belirtileri - Bebeklerde ve yetişkinlerde erken tanı önemli!

Fimosis belirtileri her zaman gözlemlenemeyebilir. Genellikle sünnet derisi darlığı normal idrar boşaltma fonksiyonunu etkileyebilir. Şiddetli vakalarda bu, hastanın mesanesini tamamen boşaltmasını engelleyebilir. Fimosis belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır;

 • Penis cildinde acı, kaşıntı ve koku
 • Kızarıklık ve şişme
 • Sünnet derisi ve glans arasında kalın sıvı birikmesi
 • İdrar yaparken ağrı
 • Erişkinlerde sertleşme sorununa,
 • Cinsel ilişki sırasında fimozis ağrıya ya da duyu eksikliğine neden olabilir.

Fimozis belirtileri görüldüğünde fimozis tedavisi için mutlaka doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

[widget-216]

Fimozis Ne Zaman Sorun Olur?

Fimozis nedenleri bunlar ancak fimozis ne zaman tehlikelidir? Fimozis kızarıklık, ağrı veya şişlik gibi belirtilere neden olmadıkça genellikle bir problem olarak kabul edilmemektedir. Sünnet derisi darlığı ağrılı ve iltihaplı ise bu durum penis başı iltihabına, yani balanopostit, neden olabilir. Sünnet derisinin altında kalın bir akıntı gelişebilir. Bu tür belirtiler varsa, tedavi şarttır ve fimozis bir sorun olmaya başlamış demektir.

Fimozis idrarın rahat yapılamamasına ya da sünnet derisi altında birikmesine de neden olabilir. İdrar sünnet derisi altında uzun süre birikirse penisi tahriş edebilir, enfeksiyon gelişmesine zemin hazırlar. Bu gibi bir durumda fimozis ilaç tedavisi, gözlem ya da sünnet gibi tedavi yöntemleri ile alakalı bilgi almak yardımcı olacaktır.

Fimozis tedavisi için uzman hekim desteği şart!

Fimozis idrar yolu problemlerine neden olmadıkça herhangi bir problem teşkil etmeyebilir. Ancak ilerleyen durumlarda ciddi sorunlara neden olabilir. Fimozis belirtileri veya fimozis nedenleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05