+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Fimozis Tedavisi

İlaçlar Fimozis İçin Etkili Mi?

Fimozis penisin başını kaplayan cildin geri çekilememesi olarak tanımlanır. Sünnet derisi darlığı olarak da bilinen fimozis idrar yaparken zorlanma veya ağrı ya da ağrılı ereksiyon gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Fimozis genellikle fizyolojik ve patolojik fimozis olarak ikiye ayrılmaktadır.

Fizyolojik fimosis, çocukların sünnet derisi darlığı ile doğdukları normal durumdur ve ilerleyen yıllarda düzelme eğilimindedir. Patolojik fimozis ise enfeksiyon, inflamasyon veya skar oluşumu nedeniyle olur ve genellikle sünnetsiz bebeklerde ve yetişkin erkeklerde bulunur. Fimozis tedavisi nasıl yapılır veya fimozis nasıl teşhis edilir sorularının cevabı için okumaya devam edin.

Fimozis Tanı Yöntemleri – Erken Tanı İle Zamanında Çözüm!

Fimozis teşhisi için ilk aşama tıbbi geçmişin sorgulanmasıdır. Tıbbi geçmiş ile alakalı hastanın herhangi bir penis enfeksiyonu geçirip geçirmediği ya da yaralanma olup olmadığı bilgileri istenmektedir. Ayrıca herhangi bir semptomun cinsel aktivite üzerindeki etkisi de sorgulanabilmektedir. Fimozis teşhisi için kullanılan diğer yöntemler şunlardır;

Fiziki muayene: Fimozis teşhisi için fiziki muayene sırasında penise ve sünnet derisine bakılarak herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenmektedir.

İdrar testi: İdrar yolu enfeksiyonları fimozis oluşumuna neden olabileceğinden idrar testleri ve idrar kültürü testi istenebilir.

Kan testi: Fimozis tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür. Fimozis sorunu bulunan yetişkinlerden, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için kan testleri istenebilir.

Fimozis Tedavi Yöntemleri – Hızlı ve Etkili Tedavi Uygulamaları!

Fimosis için tedavi yöntemleri arasından hangisinin tercih edileceği ortaya çıkan semptomlara, hastanın yaşına ve durumun akut mu kronik mi olduğuna göre değişir. Çoğu fimozis vakası, iyi hijyen, kremler ve merhemlerle kolayca tedavi edilir. Aynı zamanda hastaya fimozis tedavisi için her gün ılık su ile penisini temizlemesi önerilir. Fimozis tedavisi sırasında hastaların genital bölgede kompleks içerikli sabun veya köpük gibi kimyasal ürünler kullanmaması önemlidir. Fimozis tedavisi için kullanılan yöntemler şunlardır;

Krem: Fimozis tedavisi söz konusu olduğunda tahrişin önlenmesi amacıyla steroid krem ​​veya merhem kullanılması mümkündür.

Antibiyotik tedavisi: Eğer fimozis mantar veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavi gerekebilir.

Cerrahi: Fimozis tedavisi için ilerleyen vakalarda sünnet derisinin tamamının alınması için sünnet işlemi önerilebilir.

Fimozis Önlenebilir Mi? – Yetişkinlerde Fimozis Önlemleri

Fimozis alınacak önlemlerle önlenebilecek bir sorundur. Fimozisin önlenebilmesi için başta iyi hijyen şarttır. Aynı zamanda idrara çıktıktan sonra penisin ve sünnet derisinin ılık suyla nazikçe temizlenerek kurulanması da önemlidir. Aynı zamanda cildin gevşek kalmasını ve enfeksiyondan korunmayı da kolaylaştırmaktadır.

Sünnetsiz bir penisin bakımı için uygulanabilecek yukarıdaki yöntemler yeterli değildir. Aynı zamanda deodorant gibi kokulu ürünlerin kullanılmaması ve kokusu çok fazla olmayan sabunlarla temizliğin yapılması gerekmektedir. Bu yöntemler peniste tahriş oluşmasını engelleyecektir.

Fimozis erkek çocuklarda sık görülen bir durum olmasına rağmen yukarıda da bahsettiğimiz gibi tedavisi mümkün bir durumdur. Enfeksiyon fimozis gelişimi için en önemli risk faktörüdür. Fimozis teşhisi veya fimozis tedavisi ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05