+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Fimozis Tedavisi İçin Gözlem ve İlaç Tedavileri

Fimozis Hastalığının Tedavisi

Fimozis, penisin üzerindeki derinin (prepisyum) ucundaki açıklığın dar olması nedeniyle işemeye zorluk çıkarması ve geriye doğru çekilememesi durumudur. Bu durum sonucunda sünnet derisi penis başının açığa çıkmasına engel olur. Fizyolojik fimozis durumunda penisin dış görünüşünde herhangi bir anormallik bulunmasa da sünnet derisi aşağıya çekilemez.

Patolojik fimozis durumunda ise sünnet derisinin deliğinde sonradan darlaşma söz konusudur. Sünnet derisinin geriye doğru açılmaya zorlanması en sık nedendir. Fizyolojik kaynaklı olan fimozislerin bir kısmı da patolojiktir. Fimozis hastalığı genellikle sünnetsiz erkeklerde görülür. Yetişkinlerde fimozis genellikle patolojiktir. Yenidoğanların bir kısmında doğal fimozis görülmesi normaldir ve bu durum 1 yaşından itibaren ortadan kalkmaktadır. Yeni doğanların çoğunda, sünnet derisi ve glans arasında bulunan doğal yapışıklıklar nedeniyle fizyolojik fimozis görülmektedir.

Yeni doğan bebeklerin % 90'ından fazlasında görülen oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu sebeple fimozis  tedavisi için bebeğe sünnet yapılır. Eğer bebek hemen sünnet edilmek istenilmiyorsa ve şart değilse steroid içeren kremler önerilebilir.

Fimozis İlaç Tedavisi

Fimozis için gözlem yönteminin yetersiz olduğu durumlarda kortikosteroid içeren antiinflamatuar ilaçlar konservatif tedavi olarak kullanılır. Aşağıdaki ilaçlar kullanılan ilaçlara örnektir:

Betametazon: Doğal muadillerine kıyasla daha yüksek aktiviteye sahip sentetik olarak elde edilen bir kortikosteroid ilacıdır. Lokal anestezik etkisi de bulunan bir anti-inflamatuardır.

Clobetasol: Fimozis tedavisinde en ideal ilaçtır. Bu sadece yerel bir etki gösterir, bu nedenle bu ilacın yan etki riski oldukça düşüktür.

Budesonid: Prednizolonun analogu, benzer etkilere sahiptir. Ancak uzun süreli kullanım için tavsiye edilmez.

Glukokortikosteroidler prepisyumun esnekliğini artırır ve mikro çatlakların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Glukokortikosteroidlerin Topikal Uygulaması

Fimozis için ilaç tedavisinde glukokortikoidler sünnet derisine uygulanarak ödemin ve daralmanın önlenmesi amaçlanır. Bu tür işlemler, düzenli, ama kısa süreli yapılmalıdır.

Sünnet derisi hassas olduğu için, kortikosteroidli merhemler doku elastikiyetini artırır.  Ayrıca, enflamasyon ve şişliği azaltırlar. Enfeksiyon hali varsa, mutlaka antibiyotikli krem de tedaviye eklenebilir.

Fimozis tedavisi için gözlem ve ilaç tedavileri hakkında sormak istediğiniz sorular için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05