+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Aşırı Aktif Mesane İçin Sinir Uyarı Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Tedavisinde Uyarılma

Semptomlarınız ilaç ya da diğer tedaviler ile iyileşmez ise mesane cerrahisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu işlemin amacı mesane kapasitesini arttırmaktır. Doktor alt karın bölgesine bir kesi atar ve mesane boyutunu artırmak için bir parça bağırsağınızı kullanır. Bu işlem mesane büyütme ya da istiridye sistoplasti olarak bilinir ve günümüzde nadiren uygulanır.

İnsanlar %10 – 20’si hayatlarının bir döneminde çeşitli derecelerde idrar depolama semptomlarından yakınırlar.

Bazı insanlar, mesanelerinde spontan ve ani kasılmalar yaşarlar. Mesane dolumunu daha hassas bir şekilde hissederler. Bazı vakalarda böbrekler gece daha fazla idrar üretir ve bu durum noktüriye neden olur.

Bu durum ileri yaş ve belli tıbbi durumlarla ilgilidir. Bazı kişilerin daha küçük mesaneleri vardır ve daha çabuk dolar.

Sinir Uyarılması

Devamlı ilaç kullanmak istemeyen hastalarımıza aşırı aktif mesane sinir uyarı tedavisi de önerilmektedir. Norömodulasyon olarak da bilinen sinir uyarılması mesaneyi kontrol eden sakral sinirleri uyarmak için elektrik akımlarının kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. İki çeşit sinir uyarılması vardır. Bunlar:

  • Tibial sinir uyarılması
  • Sakral sinir uyarılması

Hastanın ayak bileğinin yakınına elektrik akımı için bir iğne yerleştirilir. İğne cilt üzerinden geçer geçer ve bileğin iç kısmından bacak boyunca sakral sinirlere dek uzanan tibial siniri uyarır. Tibial sinir uyarımı yaklaşık 12 seans sürer. Aşırı aktif mesane tedavisi yöntemi olan tibial sinir uyarılması haftada 1 kez uygulanır.

Genellikle 30 dakika süren aşırı aktif mesane tibial sinir uyarılması, zamanla etkisini kaybettiği için tekrar uygulanması gereken ve maliyetli olan bir yöntemdir.  Aşırı aktif mesane sinir uyarı tedavisi olarak kullandığımız sakral sinir uyarılması, elektrod yardımı ile yapılmaktadır. Elektrod hastanın cildine yerleştirilir ve pelvik kemiğin üst kısmından uygulama yapılır. Cerrahiden sonra vücut dışındaki bir cihaz yardımı ile jeneratör kontrol edilebilir.

Sinir Uyarılması Sonrası Enfeksiyon Riski

İlk olarak elektrod hastanın cildine yerleştirilir ve aşırı aktif mesane semptomlarının sinir uyarılmasına cevap verip vermediği test edilir. Eğer cevap varsa pelvik kemiğin üst kısmından, programlanabilir akım jeneratörü implantasyonu için bir cerrahi operasyon yapılır.

Operasyon sonrasında yapılan uygulamada mesaneye ulaşan sinirler üzerindeki elektrik akımı kontrol edilir ve sakral sinir uyarılması aşırı aktif mesane sorununu ortadan kaldırır.

Aşırı aktif mesane tedavisi olarak uygulanan sakral sinir uyarılması sonrasında enfeksiyon riski vardır.

İmplantasyon bölgesinde ağrı hissedilebilir. Zamanla rahatsızlık sebebi olacak şekilde jeneratör veya elektrot yer değiştirebilir. Ayrıca jeneratör pilinin bitmesi de söz konusu olabilir. Hastalarımız tüm bu riskler hakkında detaylı olarak bilgilendirilmektedir. Aşırı aktif mesane sinir uyarı tedavisi ve uygulama yöntemlerimiz hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05