+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Aşırı Aktif Mesane Botoks Tedavisi

İdrar Kaçırmada En Etkili Yöntem Botoks!

Botoks, lokal olarak enjekte edildiğinde kasları geçici olarak felce uğratan etkili bir ilaçtır. Kozmetikte popüler kullanımıyla bilinen botoks, aslında çok geniş kapsamlı tıbbi uygulamalara sahiptir. Kas spastisitesi, baş ağrısı ya da idrar inkontinansının tedavisi gibi çeşitli durumlar için de yaygın olarak kullanılır.

Botoks iyi tolere edilen bir tedavidir ve bu tedavinin uygulanması aşırı aktif mesane gibi basit durumlardan nörolojik hastalıklara kadar birçok sorun için kullanılabilir. Ürolojik hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan botoks cerrahi bir tedavi olmaması nedeniyle tercih edilmektedir; aşırı aktif mesane botoks tedavisi daha çok diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı durumlarda önerilmektedir.

[widget-253]

Aşırı Aktif Mesane Tedavisinde Botoks

Aşırı aktif mesane nedir sorusuna bu durumun bir hastalık olmadığı cevabını verebiliriz. Aşırı aktif mesane daha ziyade mesanenin işleviyle ilişkili bir grup semptomdur. Aşırı aktif mesane söz konusu olduğunda sık idrara çıkma ihtiyacı, günde en az 10 kez idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Aşırı aktif mesane tedavisinde ürolog kontrollü olarak botoks kullanımı mümkündür. Ancak daha çok diğer ilaçların kullanımının işe yaramaması durumunda bir alternatif olarak tercih edilmektedir. Botoks tedavisi öncesinde hastanın diğer tedavi yöntemlerini denemesi önemlidir. Aşırı aktif mesane tedavisinde botoks mesane kaslarını aşırı derecede şişiren sinirleri sakinleştirmekte ve idrara çıkma ihtiyacını hafifletmektedir.

Aşırı aktif mesane botoks tedavisi söz konusu olduğunda botoks uygulaması mesane kasına enjekte edilmektedir. Daha sonra hastanın en az yarım saat beklemesi gerekir ve ardından enjeksiyonla alakalı bir sorun olup olmadığı kontrol edilerek hastanın günlük hayatına dönebileceği söylenir.

Aşırı Aktif Mesane Botoks Tedavisinin Etkisi

Aşırı aktif mesane botoks tedavisi 8 aya kadar etkisini sürdürmektedir. Hastanın yeni bir botoks uygulamasına ihtiyacı olup olmadığı ise belirtilere göre karar verilecektir. Botoks tedavisi sonsuz şekilde kullanılmaktadır. Ancak aşırı aktif mesane tedavisinde botoks uygulaması yaparken her bir tedavi oturumu arasında en az 12 hafta süre olması gerekmektedir.

Botoksun etkili bir şekilde belirtileri iyileştirmesi ise zaman alır. Yine de, çoğu hasta ilk botoks uygulamasındakini hafta sonra aşırı aktif mesane semptomlarının bir kısmının rahatladığını fark edecektir. Yapılan araştırmalara göre aşırı aktif mesane sendromunun neden olduğu idrar kaçırma belirtileri uzun süreli botoks uygulamasıyla beraber giderilmektedir. Botoks tedavisinin aşırı aktif mesane için kullanılan ilaç tedavilerine oranla çok daha başarılı olduğu da tespit edilmiştir.

[widget-254]

Aşırı aktif mesane sorunu kişinin idrar kaçırma problemi yaşamasının yanı sıra sosyal hayatını da büyük ölçüde etkilemektedir. Botoks enjeksiyonları çoğu zaman kozmetik sorunların tedavisi için kullanılsa da ürolojik hastalıkların tedavisi için de alternatif bir yol olarak görülmektedir. Aşırı aktif mesane botoks tedavisi ya da aşırı aktif mesane nedir sorusunun daha detaylı cevabı için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05