+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Aşırı Aktif Mesane İçin İlaç Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Aşırı aktif mesane ilaç tedavisi uygulanarak da ortadan kaldırılmaktadır. Mesane adalesindeki(detrüsor) istemsiz kasılmaları azaltmak amacıyla kullanılan bu ilaçlar hastalarımızın şikayetlerini büyük oranda gidermektedir.

Aşırı aktif mesane ilaçları içinde en çok kullanılanlar antimuskarinik (antikolinerjik) ilaçlardır.

Mesane adalesini uyaran bu ilaçlar istemsiz kasılmaların önüne geçerek idrarın olması gereken şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Ortalama 2 hafta içerisinde etkilerini gösteren aşırı aktif mesane ilaçları için etkinlik ve yan etkiler hastamızın durumuna göre değişmektedir.

Aşırı aktif mesane ilaçları ile: idrar kaçırma %70-75 azalırken, işeme sıklığı % 20-30 azalabilir. işeme hacmi % 10-20 artabilir.

Muskarinik Reseptör Antagonistleri

Aşırı aktif mesane ilacı olarak kullanılan Muskarinik receptor antagonistleri (MRA) ani idrar yapma ihtiyacını gideren ve anormal mesane kasılmalarını azaltan ilaçlardır.

AAM tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardır.

Genel olarak aşırı aktif mesane tedavisi için kullanılan ilaçlar; algılama bozukluğu, hafıza kaybı, ağız kuruluğu, kabızlık, görme bulanıklığı, çarpıntı ve nabız hızında artış, uykusuzluk, kabus görme, unutkanlık, uyku hali gibi önemli yan etkilere neden olabilir. AAM tedavisinde kullanılan ilaçlar birkaç farklı gruba ayrılır: Muskarinik reseptör antagonistleri, Beta-3 agonistleri, Desmopresin. MRA’lar birkaç adet farklı tipi vardır:

  • Darifenasin
  • Fesoterodin
  • Oksibutinin
  • Propiverin
  • Solifenasin
  • Tolterodin
  • Trospiumklorid

Aşırı aktif mesane ilaçları için yan etkiler genellikle hafiftir. Genel olarak ağız ve göz kuruluğu, asit reflüsü ve kabızlık görülmektedir. Nadiren bazı vakalarda bulanık görme, baş dönmesi ve idrar yapma güçlüğü görülebilir.

Beta-3 agonistler

İdrar kaçırma ilaçları olan Beta-3 agonistler yeni grup ilaçlardır, MRA’lara benzer olarak mesanede anormal kasılmaları ve AAM semptomlarını azaltır.

Mirabegron günümüzde kullanılan idrar kaçırma ilacıdır. MRA tedavisi başarısız olursa ya da yan etkilerinden dolayı kullanılamıyorsa önerilir. Mirabegron yan etkileri genellikle hafiftir.

İdrar kaçırma için ilaç tedavisi listesinde yer alan Desmopressin vücutta üretilen idrar miktarını ve gece idrar ihtiyacı ile uyanmanızı azaltır.

Tablet, nazal sprey, melt (dil altı) tablet şeklinde uyumadan önce alınır. Aşırı aktif mesane ilacının etkisi 8-12 saat sürer. Baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, baş dönmesi ve ağız kuruluğu görülebilen yan etkilerdendir.

Aşırı aktif mesane ilaçları, yan etkileri ve kliniğimizde uygulanan yöntemler hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05