+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Adrenal Kisti İçin Skleroterapi Tedavisi

Adrenal Kistinin Büyümesi

Adrenal ya da böbrek üstü bezleri, böbreklerin üst kısmında yer alan ve böbreklerden ince bir tabakayla ayrılan yapılardır. Adrenal kisti ise içi sıvı dolu olan duvarları kalın kistlerdir. Adrenal bezin ürettiği hormonların azalması, enfeksiyon oluşumu gibi nedenler kistlere neden olmaktadır.

Böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilecek adrenal kistlerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Adrenal kisti skleroterapi ve diğer tedavi yöntemleri hastamızın sağlık durumuna ve kistin yapısına göre uygulanmalıdır. Ancak adrenal kisti nadir görülen ve genellikle bazı görüntüleme testleri sırasında rastlantı sonucu tanı alan bir hastalık olduğu için belirti göstermemektedir. Ancak adrenal kistinin büyümesi ve diğer hastalıklara yol açmaması açısından kontrol altına alınması gereklidir.

[widget-190]

Adrenal Kisti İçin Skleroterapi Nasıl Uygulanır?

Adrenal kisti tedavisi için en çok tercih edilen yöntem kistin içindeki sıvının boşaltılmasıdır. Lokal anestezi altında uygulanan skleroterapi yönteminde cilt üzerinde bir kesi yapılarak bu kesiden sürrenal bölgeye ulaşılmaktadır. Ardından iğne yardımıyla kistin içi boşaltılmaktadır. Kistin büyümesini engellemek ve mikropları öldürmek amacıyla kistin içine alkollü sıvı enjekte edilir.

Adrenal kisti skleroterapi tedavisi için hastaya damar yolu açılır ve kateter yönteminde işlemden 15 dakika önce premedikasyon yapılır. Adrenal kanseri tedavi uygulaması ultrasonografi (USG)- floroskopi veya bilgisayarlı tomografi (BT) eşliğinde gerçekleştirilir. Giriş yeri USG veya BT ile belirlendikten sonra, giriş yerinde povidon-iyodin ile 2 kez cilt temizliği yapıldıktan sonra cilt altına lokal anestezi uygulanır. Adrenal kisti tedavisi için kullanılan skleroterapi yöntemi kistin içindeki sıvının boşaltılmasında kullandığımız en etkili yöntemdir.

Hastanın takibi skleroterapi tedavisinden 1 gün, 1 hafta, 1 ay, daha sonra ilk sene 3 ayda bir, 2. sene 6 ayda bir, 2. seneden sonra yılda bir USG ve/veya BT ile yapılabilir.

Skleroterapinin Etki Mekanizması

Ürolog tarafından yapılan adrenal kisti skleroterapi uygulamasının yan etkileri bulunmamaktadır. Skleroterapi avantajları arasında en önemlisi ise hızlı şekilde etki göstermesidir. Adrenal kisti için skleroterapi tedavisinin amacı, sızıntıya neden olabilecek aşırı basınç yaratmadan, alkolün tüm kist duvarıyla temasını sağlamaktır.

Kullanılan alkollü sıvının kavitede 20 dakika kalması sağlanır. Skleroterapi sonrası alkolün tümü aspire edilir.

[widget-189]

Alkol, 1-3 dakikada çevre parankime zarar vermeksizin kisti döşeyen epitel hücrelerine tümüyle hasar vererek, fibröz kapsülü 4-12 saatten sonra geçer. Adrenal kisti skleroterapi tedavisi ve kullandığımız yöntemler hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05