+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kisti İlaç Tedavisi

Cerrahi ve Skeroterapi Tedavi Yöntemleri

Böbrekler, atığı idrar olarak vücuttan dışarı atmadan önce kandan filtrelemektedir. Ayrıca kan basıncını düzenleyen ve vücuttaki diğer birçok önemli işlevi yönetmede de hayati öneme sahip olan böbreklerde kistler oluşabilmektedir.

Yuvarlak ve sıvı ile dolu olan keseler, herhangi bir belirtiye neden olmasa da aşırı büyümeleri durumunda ağrı, idrarda kan görülmesi ya da ateş gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bu nedenle böbrek kisti ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler gündeme gelmektedir. Böbrek kisti ilaçları, hastamızın kistlerinin büyüklüğünün tehlike içermemesi ve kistlerde kanser riski bulunmaması nedeniyle kullanılmaktadır. Kullandığımız bazı ilaçlarla kistlerin küçülmesi ve kaybolması söz konusu olmaktadır.

[widget-187]

Böbrek Kisti İlaçları

Böbrek kisti ilaç tedavisi, basit böbrek kistlerinin büyümesini önlemek ya da cerrahi müdahale gerektirmeyen polikistik oluşumlarını gözlemlemek için uygulanabilir. Hastanın süre boyunca gidişatı ve tedaviye verdiği yanıt izlenir. Kistlerin büyümesi engellenemezse cerrahi ve skleroterapi tedavi yöntemleri gündeme getirilebilir.

Böbrek kistlerinin ilaçla tedavi edilebilmesi için böbrek kistlerinin klinik bir bulgu vermesi ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaba neden olması gerekmektedir. Böbrek kisti ilaç uygulamasının yapılmasında kistlerin 5 cm’den büyük hale gelmesi de beklenebilir. Geç belirti veren böbrek kistleri için hastamızın genel sağlık durumunun uygun olması halinde ilk olarak ilaç tedavisi gündeme gelmelidir. Böbrek kisti ilaçları çok sık kullanmadığımız bir tedavi şekli olsa da uygun hastalarımızda standart tedavidir. Böbrek kisti ilaç tedavisinden yanıt alamadığımız hastalarda kistin içinin boşaltılması söz konusudur.

Kistteki sıvı boşaltıldıktan hemen sonra kistin tekrar oluşumunu engellemek için kistin içerisi özel alkollü sıvı ile doldurulmaktadır. Ancak bu uygulamadan sonra kistin nüks etme özelliği bulunmaktadır.

 

Böbrek Kisti Tedavisi

Kistler eğer ki küçük ise, muhtemelen böbreklerde herhangi bir soruna neden olmayıp, tedavi gerektirmeyeceklerdir. Ancak bu kistlerin büyümediğinden emin olmak için, her 6 ya da 12 ayda bir görüntüleme testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Daha büyük kistler ise bazı belirtilere neden olabilir ve ürolog tarafından ameliyat ile veya skleroterapi ile alınmaları gerekebilir.

[widget-188]

Skleroterapi, kistin içini boşaltmak için yapılır. Acı hissedilmemesi için, öncelikle lokal anestezi yapılır. Ultrason ile gözlem yapılarak tedavi gerçekleşir. Böbrek kisti için ilaç tedavisi ve uygulama yöntemlerimiz hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05