+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kisti Tedavisinde Cerrahi Uygulamalar - Böbrek Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Kisti Ameliyatı Laparoskopi Yöntemi

Böbrek fonksiyonlarını etkileyen ve giderek büyüyen kistlerin ameliyat ile alınması gerekebilir. Böbrek kisti ameliyatı ürolog tarafından laparoskopi yöntemi kullanılarak genel anestezi altında küçük bir kesi açılarak gerçekleştirilir.

Bu kesilerden kamera ve ekipmanlar böbreğe ulaştırılır. İlk olarak kistin içi boşaltılır. Sonrasında kistin duvar kısımları kesilir ve kalan parçalar yakma işlemi ile ortadan kaldırılır. Hasta 1 – 2 gün müşahede altında tutulabilir.Büyük böbrek kistleri için tercih edilen böbrek kisti cerrahi tedavisi, aşırı büyümüş kistlerin böbrek fonksiyonlarını etkileyebileceği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

 [widget-187]

Böbrek Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Böbrek kisti tedavisi için ilk en önemli adım teşhistir. Böylelikle böbrek kistlerinin durumu belirlenmekte ve tedavi gerekip gerekmediğine bakılmaktadır. Böbrek kisti ameliyatında kapalı cerrahi teknikler daha avantajlıdır.

Böbrek kisti ameliyatı için ilk olarak tomografi ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile doğru tanı konması gerekir. Kanser riski bulunan kistlerin laparoskopik ve robotik cerrahi ile alınması gereklidir. Laparoskopik böbrek kisti ameliyatı uygulaması yapılırken deride 1 cm’den daha küçük olmak üzere 3 adet kesi açılmaktadır. Açılan bu kesilerden laparoskopik ekipmanlarla kistlere ulaşılır. Geliştirilmiş laparoskopi yöntemi sayesinde böbreklerdeki kistler daha iyi izlenerek alınması kolaylaşır. Kameralı bu ekipmanlar elde edilen görüntüyü büyüterek bizlere uygulama kolaylığı sağlar. Aynı zamanda kistin çeşidi ve ileriye yönelik getirebileceği riskler detaylı bir şekilde incelenir.

İşlem sonrasında kistin duvarından alınacak parça detaylı inceleme için gereklidir. Yapılan inceleme sonrasında kanser bulgusu olması halinde farklı tedaviler gündeme gelebilir. Böbrek kisti robotik cerrahi uygulamalarıyla da tedavi edilmektedir.

Böbrek Kisti Cerrahi Yöntemi

Böbrek kisti tedavisi sırasında da aynı şekilde açılan kesilerden girilerek hareket kabiliyeti yüksek robot kollu enstrümanlarla operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde de kist duvarından alınacak parçalarda inceleme yapılmaktadır.

Böbrek kisti cerrahi yöntemi olarak laparoskopik ve robotik uygulamalar hastalarımızın en kısa sürede günlük yaşamına dönmesini sağlaması ve kozmetik açıdan avantajlı olması nedeniyle tercih ettiğimiz başarı oranı yüksek tedavilerdendir.  Ancak böbrek kisti ameliyat teknikleri arasında her uygulamada olduğu gibi bu tekniklerde de riskler bulunmaktadır.

[widget-188]

Böbrek kistleri için gerçekleşecek olan ameliyatlarda kanama riski vardır. Fakat bu risk minimum düzeydedir. Kistlerin nüksü de risk olarak gösterilse de oldukça düşük ihtimallerdir. Böbrek kisti nasıl tedavi edilir, böbrek kisti ameliyatı ve kullandığımız yöntemler hakkında bilgi almak isterseniz kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Unutmayın!

Böbrek kisti tedavisi sonrasında bol su içilmesi, lifli ve yumuşak gıdalar tüketilmesi, sağlıklı bir yaşam biçiminin benimsenmesi önemlidir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05