+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Kistlerinin Tedavisi Cerrahi Mi?

Böbreklerde kistler oluşabilmektedir. Yuvarlak sıvı dolu keseler olarak da adlandırılan bu kistler genellikle herhangi bir belirtiye neden olmasa da aşırı büyümeleri durumunda ağrı, idrarda kan görülmesi ya da ateş gibi birçok belirtinin gözlemlenmesi mümkündür.

[widget-187]

Böbrek kistleri erken tanıda hızlı tedavi imkanı olan bir hastalıktır.

Böbrek kisti nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı öncesinde teşhis yöntemlerinin bilinmesi önemlidir. Böbrek kisti teşhisi tedavi planının hazırlanması söz konusu olduğunda çok önemlidir.

Böbrek kisti BT taraması, MRG, Ultrason, böbrek fonksiyon testi ve idrar tahlili gibi yöntemlerle teşhis edilir. Ardından hastanın genel sağlık durumuna uygun olan tedavi tercih edilir.

Böbrek Kisti Tedavi Yöntemleri - Böbrek Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek kisti tedavi yöntemleri ancak kistler çok büyüdüğünde veya patlamasından endişe duyulduğunda tercih edilmektedir. Eğer basit böbrek kisti söz konusu ise genellikle herhangi bir tedavi tercih edilmemektedir.

Modern tedavi yöntemleri ile böbrek kisti artık tehlikeli değil!

Böbrek kisti herhangi bir belirti veya semptom göstermezse ve böbrek fonksiyonunu etkilemediği görülürse hastanın gözlem altında tutulması daha sonra tedavi gerekip gerekmediğini anlamak için önemlidir. Böbrek kistinin genişlemiş olup olmadığını görmek için periyodik olarak ultrason gibi bir görüntüleme testi yapılması istenebilir. Böylelikle böbrek kisti büyürse erken aşamada teşhis edilerek buna göre bir tedavi planı oluşturulabilir. Ancak genellikle basit böbrek kistleri herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan gerilemektedir. Genel tedaviler:

  • Skleroterapi: Böbrek kisti tedavisi için kullanılan bu yöntem kistin içindeki sıvıyı boşaltmak için tercih edilmektedir. Bu yöntemde lokal anestezi uygulanmakta ve ardından kistleri görüntülemek için ultrason kullanılmaktadır. Daha sonra ince bir iğne ile kistlerin içindeki sıvı boşaltılmakta ve kistlerin tekrar büyümesini önlemek amacıyla gerekli görülmesi durumunda kist bir alkol solüsyonuyla yıkanmaktadır. Başarısı düşük bir tedavi yaklaşımı olduğu için çoğu zaman tercih edilmemektedir.
  • Cerrahi Tedavi: Böbrek kisti tedavisi için tercih edilen cerrahi yöntem kistin ameliyatla çıkarılması işlemidir. Aşırı büyümüş kistler böbrek fonksiyonlarını etkileyebileceğinden böbrek kisti ameliyatı uygun bir tedavi yöntemidir. Çoğu zaman böbrek kisti tedavisi laparoskopik olarak kistlerin çıkarılmasıdır. İşlem sırasında ilk adım kistlerin içinin boşaltılmasıdır. Ardından kist duvarları kesilmekte ve çıkarılmaktadır. Bu işlemin ardından hastanın hastanede 1-2 gün kalması gerekebilir.

Böbrek kisti tedavisi için en önemli adım teşhistir. Böylelikle böbrek kistlerinin durumu belirlenmekte ve tedavi gerekip gerekmediğine bakılmaktadır. Böbrek kisti tedavisi ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize danışabilirsiniz.

[widget-186]

Böbrek Kisti Teşhisi – En Kesin Yöntem Hangisi?

Böbrek kisti teşhisi için farklı testler kullanılmakla beraber bu kistler genellikle hasta başka bir nedenden dolayı görüntüleme testleri yaptırdığında keşfedilmektedir. Böbrek kisti teşhisi için ürolog tarafından hastanın durumuna göre farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Böbrek kisti nasıl tedavi edilir diyenler için şunu söyleyebiliriz: BT taraması, MRG, Ultrason, Böbrek fonksiyon testi, İdrar tahlili yöntemleri sayesinde erken tanı mümkün olmaktadır.

[widget-188]

Böbrek kisti teşhisi için kullanılan bu testler kistlerin ne kadar büyüdüğünün saptanması için önemlidir.

Böbrek kisti tedavisi için gerekli olan bu testleri kliniğimizde yaptırabilirsiniz. Uzman bakış açımızla birlikte size özel sunduğumuz tedavilerden yararlanabilirsiniz. Sağlığınız için mutlaka profesyonel destek almalısınız.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05