+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Kanseri Tedavisinde BCG İmmünoterapi

Biyolojik Tedavi Yöntemi - Mesane Kanseri Tedavisinde İmmünoterapi

BCG mmünoterapi olarak da adlandırılan biyolojik tedavi yöntemi mesane kanseri nasıl tedavi edilir diyen hastalarımıza sunduğumuz en önemli seçeneklerden biridir. Yüzeyel (kasa invaze olmayan) mesane kanseri tespit edilen hastalarda uygulanan biyolojik tedavi, hastanın bağışıklık sisteminin aktive edilmesidir. BCG çözeltisi kullanılarak tüberküloz (verem) bakterileriyle vücudun savunma mekanizması harekete geçirilir. BCG immünoterapi tedavisi, 6 hafta boyunca haftada 1 kez mesane içine bir kateter yardımıyla uygulanır. Mesane kanserinin tekrar etme ve ilerleme riskini düşürmekte etkili olduğu bilinmektedir..

Mesane kanseri tedavisinde immünoterapi uygulaması sonrasında ilaç mesanede 1 saat bekletilir. Çoğunlukla herhangi bir yan etki gözlenmez. Ancak, nadiren, biyolojik tedavi sonrasında hasta kendini yorgun hissedebilir, idrarda kan ile karşılaşabilir, mide bulantısı, kusma, hafif ateş ve titremeler görülebilir. Bu durumlarda vakit kaybetmeden randevu almalıdır.

[widget-149]

BCG İmmünoterapi Nasıl Uygulanır?

Mesane kanseri erkeklerde görülen 4. en sık kanser türü olarak karşımıza çıkar. Mesane kanseri tedavisinde immünoterapi, mesanenin lokal bağışıklık sistemini aktif hale getirmek için uygulanan bir tedavidir. İmmün sistem vücudumuzu zararlı madde veya mikroskobik canlılara karşı koruyan savunma sistemidir. Bu sistemde stres, depresyon, alkol, sigara vb. alışkanlıklar ile beslenme bozuklukları olumsuz etki yaratmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre uzun süren stres ve baskılar hormonal sistemi etkileyerek immun sistemin bozulmasına ve zararlı hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle geliştirilen immünoterapi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bir tedavi şeklidir. 

Biyolojik tedavi ya da mesane kanseri immünoterapi uygulaması, mesane kanseri kasa invaze olmadığında kullanılan bir yöntemdir. Mesane kanseri tedavisinde immünoterapi, insan vücudunun normal koşullarda kanserle savaşmak için kullandığı doğal yeteneği arttıran bir tedavidir. Biyolojik tedavi, nüksü ve progresyon denilen hastalığın ilerlemesini engellemek için TUR sonrası ve tek başına uygulanabilmektedir.

Mesane kanseri tedavisinde immünoterapi, savunma sistemini tetikleyen BCG ismindeki maddenin mesaneye verilmesiyle uygulanır. Bu ilaç mesanede 1 saat bekletilir. Biyolojik tedavi genellikle üroloji uzmanı tarafından 6 hafta süreyle, haftada bir uygulanır. Mesane kanseri evresine ve derecesine göre idame tedavi olarak belirli bir program çerçevesinde uygulanır.

[widget-148]

Biyolojik Tedavi İmmünoterapinin Yan Etkilerinden Korunmak Mümkün

Mesane kanseri tedavisinde immünoterapi ya da BCG ile tedavi, yan etkileri açısından hastada büyük şikayetlere neden olmamaktadır. Genel anlamda mesanede rahatsızlık hissine neden olan biyolojik tedavi; idrar yaparken ağrı, idrar yapma hissi, hafif yorgunluk hissi gibi yan etkiler gösterebilir. Daha az görülen yan etkiler ise kas yorgunluğu, halsizlik, kusma, bulantı, ateş, iştah kaybı ve ishaldir.

Mesane kanseri immünoterapi, pek çok çalışma ile desteklenmiş ve etkinliği kanıtlanan bir mesane kanseri tedavi yöntemidir. Diğer mesane kanseri tedavi yöntemleriyle birlikte de kullanılmaktadır. Tedavi süresinin kısa olması ve hastanın günlük hayatına hızla adapte olmasını sağlaması açısından avantajlıdır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05