+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Kanseri Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Beslenin ve İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Kaçının!

Mesane kanseri, idrarda kan oluşmasına yol açabilen, mesane dokusunda gerçekleşen anormal bir büyüme sonucunda ortaya çıkan durumdur. Tedavi edilmeyen mesane kanseri, akciğerle, karaciğer ve kemikler dahil olmak üzere vücuttaki diğer organlara ve dokulara yayılabilir.

Mesane kanseri erkeklerde en sık görülen kanserler arasında 4. sıradadır. Mesane kanserinin teşhisi önemlidir ve erken evrelerde teşhis edilmesi hayatta kalma oranlarının artmasına neden olmaktadır. Mesane kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı detaylı bir açıklama öncesinde mesane kanserini anlamak ve mesane kanseri tedavisiyle alakalı birkaç bilgi vermek daha doğru olacaktır.

 [widget-149]

Mesane Kanseri Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Mesane kanseri erken evrelerde herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Ancak sonraki aşamalarda birçok belirti vermektedir. Mesane kanseri ile alakalı ilk görülen belirti idrarda kan görülmesidir. Ancak kimi zaman idrarda kan olsa da çıplak gözle görülemeyebilir. Böyle bir durumda idrar testleri gerekli bilgiyi almada yardımcı olmaktadır. Diğer mesane kanseri belirtileri arasında idrar yolu enfeksiyonu, idrara çıkarken ağrı olması ve sık idrara çıkma gibi bir dizi durum bulunmaktadır.

Mesane kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada beslenme yer almaktadır. Doğru ve düzenli beslenme mesane kanseri sonrası iyileşme sürecinin hızlanmasına neden olacağı gibi vücudun direncini de arttıracak ve kanserin yeniden nüksetmesini engelleyecektir. Mesane kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında sigara kullanımı da bulunmaktadır. Sigara kullanımının mesane kanseri nedenlerinden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hastanın tedavi sonrasında sigara kullanımından kaçınması önemlidir.

 

Mesane kanseri sonrasında takip muayenelerine düzenli olarak gitmek ve genel sağlık durumu hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Tedaviden sonra başlarda 3 ayda bir daha sonra ise 6 ayda bir üroloji doktoru tarafından kontrollerin yapılması önemlidir. Böylelikle hasta takip edilmekte ve herhangi bir olumsuz durumda hemen müdahale edilmektedir.

Mesane Kanseri ve Cinsellik

Mesane kanseri sonrası cinsellik ile alakalı erkekler birçok konuyu merak etmektedir. Mesane kanseri tedavisinde eğer cerrahi tercih edilmişse mesane ile beraber prostat bezi de çıkarılmaktadır. Çünkü mesane kanserinin prostatta ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Ancak mesane kanseri sonrası cinsellik ile alakalı erkeklerin korktuğu sorunlar ortaya çıkabilir. Prostatın alınması boşalmanın olmayacağı bilinmelidir. Aynı zamanda sinirlere zarar verilmesi durumunda ereksiyon elde etmek mümkün olmayabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm sorunların tedavisi için hastanın tıbbi yardım alması mümkündür. Mesane kanseri sonrası cinsellik genellikle zorlu sorunlarla karşı karşıya kalmayı gerektirse de teknolojik gelişmelerle bu sorunların bir kısmı düzeltilebilir.

 [widget-148]

Mesane kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler ya da mesane kanseri sonrası cinsellik ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05